MUZEUM POCZTY I TELEKOMUNIKACJI

📯 Jedyne Tego Typu Miejsce W Polsce

AHOJ! ✉️ W zeszłą sobotę wybraliśmy się z chłopcami do Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Muzeum ma bardzo wysoką ocenę w Google, bo aż 4,5/5 z ponad 300 wystawionych opinii, spodziewaliśmy się więc najlepszego! Muzeum mieści się w zabytkowym gmachu Poczty Głównej – pierwszym wrocławskim wieżowcu. Modernistyczna, ceglana fasada pięknie kontrastuje z nowoczesną, białą bryłą wrocławskiego Ovo. Kiedyś budynek robił ogromne wrażenie! Obok ratusza i gmachu uniwersytetu był jednym z symboli miasta.

📮 Muzeum mieści się na 2 piętrach. Zwiedzanie zaczynamy od piętra 2, gdzie czeka na nas 7 sal tematycznych, a następnie schodzimy do sali z dyliżansami zlokalizowanej na parterze. Muzeum podzielono na kilka działów:
🔸 Filatelistyka Polska i Zagraniczna – wystawa zainspirowana 160. rocznicą emisji pierwszego polskiego znaczka pocztowego. Pierwsza część wystawy poświęcona jest procesowi powstawania znaczka. Druga część prezentuje dzieła wybitnych artystów. Ostatnia prezentuje znaczki z całego niemal świata, poruszając temat sztuki, muzyki, zabawy i cyrku.
🔹 Historia Poczty Polskiej – Wystawa ukazuje rozwój urządzeń pocztowych na ziemiach polskich od jej utworzenia w roku 1558 oraz Poczty Polskiej do reaktywowania państwowego przedsiębiorstwa „Polska Poczta, Telegraf i Telefon” po II wojnie światowej.
🔸 Szyldy i skrzynki pocztowe – Na wystawie są prezentowane polskie i zagraniczne szyldy i skrzynki pocztowe od 2. pol. XVIII w. do końca XX w.
🔹 Konne pojazdy pocztowe – W ekspozycji, obok akcesoriów związanych z dawnymi środkami transportu pocztowego, można zobaczyć trzy konne pojazdy pocztowe.
🔸 Telegraf i telefon – Wystawę otwiera zbiór urządzeń teletechnicznych, głównie aparatów telegraficznych i telefonicznych.
🔹 Sala Fonograficzna – Wystawa stanowi przegląd zgromadzonych w Muzeum aparatów radiowych i telewizyjnych używanych w Polsce od 1929 roku.

📮 W muzeum zobaczysz stare pocztowe powozy i dyliżanse, zbiory szyldów i skrzynek pocztowych. Pachnące, grające i tematyczne znaczki pocztowe. Dowiesz się, jak zmieniały się obowiązki listonosza na przestrzeni lat. Zobaczysz najcenniejsze zbiory, do których należą listy króla Jana Kazimierza i dokumenty z podpisem Tadeusza Kościuszki. ☎️ Obejrzysz kolekcję telefonów od tych najstarszych na korbkę po współczesne komórki, 📻 odbiorniki radiowe w tym pierwszy powojenny firmy Pionier. Zobaczysz, jak kiedyś wyglądały słupy drogowe. Poznasz początki komunikacji międzyludzkiej, posłuchasz płyt winylowych oraz 📺 pooglądasz telewizory, jakie być może Twoi rodzice pamiętają jeszcze z czasów dzieciństwa.

❗️ NIESTETY CAŁOŚĆ PREZENTOWANA JEST POD HASŁEM: NIE DOTYKAĆ! Dzieci muszą być zdyscyplinowane i posłuszne, bo w muzeum nie czeka na nich dużo atrakcji. Wykręcą numer do bliskiej osoby w dziale Telegraf i Telefon oraz przybiją pamiątkowe pieczątki na zakończenie wycieczki. W holu będą mogli wejść do budki telefonicznej i zrobić sobie zdjęcie wcielając się w rolę listonosza. Do niedawna mogli jeszcze posłuchać płyt winylowych. Niestety w czasach pandemii muzyka została zastąpiona czarno-białym filmem o produkcji telewizorów.

👉 W muzeum znajdziecie setki przedmiotów, które dzieci mają tuż na wyciągnięcie dłoni. Wyobraźcie sobie te maszyny do pisania, skrzynki pocztowe, do których aż korci zajrzeć lub dyliżansy, do których cudownie byłoby wejść. 🤷‍♀️ Mogliby zaadresować list i wrzucić go do skrzynki, zaprojektować znaczek, 📦 nadać paczkę – poczuć choć namiastkę obowiązków należących do listonosza. W porównaniu do Hydropolis i Centrum Historii Zajezdnia, Muzeum Poczty i Telekomunikacji wypada bardzo słabo. Szkoda, bo chęci są i to ogromne! Pan, który nas oprowadzał, miał wspaniałe podejście do dzieci. Widząc ich ciekawość i moje zakłopotanie pozwolił im otworzyć skrzynię i policzyć zamki (było ich aż 12!) pokazał, jak działa maszyna do stemplowania listów i opowiedział kilka ciekawostek. Bawiliśmy się w detektywa, szukając np. żółtej skrzynki pocztowej lub znaczka z Bolkiem i Lolkiem. Liczyliśmy telefony i stare telewizory – wszystko po to by zająć czymś dzieci i samemu móc, choć na chwilę obejrzeć przedmioty mieszczące się w gablotach. Nasze chłopaki są bardzo ciekawskie, muszą wszędzie zajrzeć, wszystkiego dotknąć i samemu przetestować. Lubię ich ciekawość świata, a w muzeum została ona skutecznie stłamszona. Muzeum nie jest miejscem przyjaznym dzieciom. Najlepszym tego dowodem będzie odpowiedź chłopców na pytanie: Co zapamiętaliście z dzisiejszej wycieczki? Odpowiedzieli: NIE DOTYKAĆ!

CO WARTO WIEDZIEĆ:
📌 Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, ul.Z.Krasińskiego 1, 50-954 Wrocław.
🗓 Muzeum czynne jest od wtorku do soboty w godzinach od 10:00 do 16:00, ostatnie wejście 15:30.
🎫 W soboty wstęp jest bezpłatny!
➡️ Muzeum mieści się na dwóch piętrach. Zwiedzanie zaczynamy na pietrze 2.
👧🧒 W Muzeum obowiązuje zasada – NIE DOTYKAĆ. Ruchliwe i mało zdyscyplinowane dzieci będą się tam nudzić.

Jeśli spodobał Ci się nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner, Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą stronę na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na naszym kanale YOU TUBE.

Tags from the story
, , , ,

Dodaj komentarz