fbpx

TATRZAŃSKI PARK EDUKACYJNY

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 5 Min Czytania
fot. @ahojprzygodo Tatrzański Park Edukacyjny, Zakopane 2022

Żywa lekcja przyrody w Zakopanem

AHOJ! 🐐 Zabieramy Was dzisiaj do Tatrzańskiego Parku Edukacyjnego w Zakopanem. To wyjątkowe miejsce na mapie Podhala powstałe z miłości do rodzimej przyrody Tatr. Poznasz tam zwierzęta mieszkające właśnie w tym regionie Polski.

👉 Dowiesz się o nich mnóstwo ciekawostek, nakarmisz i pogłaskasz: kozy, owce, daniele, sarny i jelenia oraz weźmiesz udział w prelekcjach prowadzonych przez opiekunów zwierząt. Pobawisz się na placu zabaw z olbrzymim domkiem i torem przeszkód. Poszukasz ciekawostek ukrytych w drewnianych budkach, spróbujesz swoich sił w quizie na temat ekologi, zyskasz nowe informacje bawiąc się ruchomymi elementami edukacyjnymi oraz spróbujesz rozpoznać wszystkie figurki zwierząt, które zdobią park. Powstały na specjalne zamówienie i są wykonane z jednego z najpopularniejszych gatunków drewna w rzeźbiarstwie – modrzewia.

🌿 Park jest pięknie zaprojektowany i zadbany. Odpoczniesz tam od zatłoczonych miejskich uliczek Zakopanego i bogatszy o nową wiedzę, świetnie przygotowany, ruszysz na szlak szukać kolejnej górskiej przygody.

JAKIE ZWIERZĘTA SPOTKASZ W PARKU:

W Tatrzańskim Parku Edukacyjnym na 1,5 ha terenu poznasz kilkanaście różnych gatunków zwierząt. SSAKI KOPYTNE: jeleń, daniel, koza i owca. PTAKI: myszołowiec, raróg, orzeł, płomykówka, pustułka, puchacz, myszołów i kura. GRYZONIE: świstak. SSAKI DRAPIEŻNE: lis srebrny, pospolity i polarny. Jest także niezwykle szybka sosnowiórka czerwona.

PRELEKCJE NA TEMAT ZWIERZĄT:

Codziennie o wskazanych godzinach odbywają się bardzo ciekawe prelekcje prowadzone przez opiekunów zwierząt. Dowiesz się z nich czy dany gatunek jest zagrożony i dlaczego, w jakiej części świata występuje, czym się żywi lub jak długo żyje. Poznasz również ciekawostki na ich temat i zdobędziesz bądź uzupełnisz wiedzę o regionie tatrzańskim np.

  • Samce jeleni corocznie pod koniec zimy zrzucają stare poroże, a następnie nasadzają nowe
  • Sarna tak naprawdę nie jest żoną jelenia, bo to zupełnie odmienny gatunek
  • Orły znajdą partnerkę na całe życie
  • Daniele mają doskonały wzrok i słuch dzięki czemu mogą wypatrzeć i wyczuć zagrożenie z dużej odległości
  • Lisy polarne dzięki dużej ilości ciepłego futra potrafią wytrzymać temperaturę nawet -80C
  • W Polsce w Biskupinie kury hodowano już w roku 500 p.n.e.

Warto zajrzeć na stronę Tatrzańskiego Parku Edukacyjnego. W zakładce EDUKACJA dowiesz się kiedy szczególnie należy uważać na lawiny, jak nazywa się wyścig na śniegu w tradycyjnych drewnianych saniach zaprzężonych w konie oraz czy kornik jest szkodnikiem czy lekarzem. 

Polecamy również kanał YouTube, gdzie odkryjesz tajemnice orłów lub podpatrzysz karmienie małego świstaka. Aby wejść na kanał Tatrzańskiego Parku Edukacyjnego – KLIKNIJ TUTAJ! 

CO WARTO WIEDZIEĆ:
📌 Park położony jest przy Wielkiej Krokwi. Józefa Piłsudskiego 38, 34-500 Zakopane
🚗 Brak parkingu przy parku edukacyjnym. Auto zaparkuj przy Wielkiej Krokwi
⏰ Park jest czynny codziennie w godzinach 10:00-18:00
🏗 Tatrzański Park Rekreacyjny cały czas się rozbudowuje
🎟 Cennik biletów – KLIKNIJ TUTAJ 
🎫 Bilet obowiązuje na cały dzień. Można przyjść z rana, wyjść na obiad z dziećmi i wrócić wieczorem na ciekawą prelekcję lub nakarmić zwierzęta.
🦌 Pokarm dla zwierząt dostaniesz przy kasie. To Ty decydujesz ile za niego zapłacisz wrzucając pieniądze do drewnianej skrzyni
🐾 Prelekcje czyli ciekawe wykłady o zwierzętach odbywają się o wskazanych godzinach. Tablicę znajdziecie również przy kasie
🐓 Pod opieką Tatrzańskiego Parku Edukacyjnego są zarówno gatunki, które zamieszkują rejon Podtatrza, ale również spoza obrębu gór. Są to gatunki, które bez problemu mogłyby się zaadaptować do zmiennego klimatu panującego w Zakopanem
🏠 Na terenie parku znajduje się zadaszona sala zabaw dla dzieci z drewnianymi zabawkami, klockami i mnóstwem tablic edukacyjnych
🤸 Na terenie obiektu jest jeden duży, drewniany plac zabaw oraz przy zagrodzie dla świstaków podwójna huśtawka
🪵 Będąc w Tatrzańskim Parku Edukacyjnym szukaj drewnianych domków/budek, w których ukryta jest ciekawostka na temat zwierząt
📋 Przy każdej zagrodzie umieszczono informacje czy można karmić zwierzaki i czym głównie się żywią
👏 Bardzo wysoka ocena Google – 4,9/5 przy ponad 700 opiniach. My również ogromnie polecamy! 

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment