fbpx

PARK I PAŁAC NA PAWŁOWICACH

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 3 Min Czytania

Rezydencja wydawców i mecenasów sztuki

AHOJ! 🌳 Na wrocławskich Pawłowicach znajduje się renesansowy pałac rodziny Kornów oraz ogród w stylu angielskim. Park ma powierzchnię ponad 7 hektarów i wraz z przyległymi terenami leśnymi tworzy arboretum. Pałacowi towarzyszy kompleks zabudowań folwarcznych: stajnia, która nadal funkcjonuje, stodoły, dawna obora, dom zarządcy oraz młyn z zachowanym pełnym wyposażeniem.

👉 Dziś obiekt należy do Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Kiedyś natomiast pałac, folwark oraz park w Pawłowicach, były własnością rodziny Kornów – księgarzy, wydawców i mecenasów sztuki, bardzo cenionych wśród ówczesnych wrocławian. W XIX wieku figury Heinricha von Korna i jego żony znalazły się nawet na wrocławskim Ratuszu. Dziś trójwymiarowe kopie posągów można podziwiać w holu pałacu w Pawłowicach.

🏛 W parku znajduje się malowniczy staw, po którym kiedyś pływały gondole, duża polana piknikowa oraz monopter, czyli biała klasyczna budowla, która nazywana jest również Świątynią Dumania. Przez park poprowadzono ścieżkę edukacyjno- przyrodniczą, na której znajdziesz wiele ciekawostek oraz zobaczysz najgrubsze drzewo w całym Wrocławiu – 🌳 dąb szypułkowy Paweł. Drzewo tak naprawdę jest zroślakiem, bo składa się z kilku drzew zrośniętych ze sobą. W Pawłowicach znajduje się jeszcze jedno drzewko warte uwagi – Dąb Papieski. Drzewo posiada specjalny certyfikat wystawiony w Watykanie. Żołędzie, z których uzyskano sadzonki, poświęcił papież Jan Paweł II, co potwierdza pamiątkowy kamień przy dębie.

🧙‍♂️ Park w Pawłowicach to bardzo malownicze miejsce, idealne na wypoczynek z rodziną i ucieczkę od zgiełku miasta. Oczywiście jak przystało no Wrocław również i w tym miejscu zamieszkał krasnoludek. Nazywa się „Koncertuś” i wita gości przy głównym wejściu do pałacu. Krasnoludek upamiętnia spotkania z muzyką i poezją zwane Wieczorami Pawłowickimi.

CO WARTO WIEDZIEĆ:

📌 Pałac i Park na Pawłowicach – Pawłowicka 93, 51-230 Wrocław
🚗 Darmowy parking na terenie obiektu
🎫 Wejście na teren parku jest bezpłatne
🧙‍♂️ Krasnoludka „Koncertusia” znajdziecie przy głównym wejściu do pałacu
🏛 Obiekt należy do Uniwersytetu Przyrodniczego. W jego wnętrzu mieście się obecnie Centrum Szkolenia Ustawicznego, centrum konferencyjne, hotel i Restauracja „Dąbrowa”
👩‍❤️‍👨 W weekendy w pałacu często odbywają się wesela, przyjęcia okolicznościowe oraz imprezy firmowe
👉 Pałac zbudowano w latach 1891-95. W latach 1886-94 należał do rodziny Kornów – księgarzy, wydawców i mecenasów sztuki, bardzo cenionych wśród ówczesnych wrocławian. Ich trójwymiarowe kopie posągów można podziwiać w holu pałacu w Pawłowicach
◾ W 1996 roku pałac wraz z folwarkiem został wpisany do rejestru zabytków. W 2012 roku pałac wraz z budynkami dawnego folwarku odnowiono. Zadbano również o park

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment