ZAMEK KSIĘCIA HENRYKA

fot. ©ahojprzygodo, Zamek Henryka 2021

🏰 Ruiny zamku na szczycie Grodnej

AHOJ! W niewielkim lesie na wzgórzu Grodna (504 m n.p.m.) wybudowano w 1806 roku Zamek księcia Henryka. Budowla wedle panującej mody miała przypominać ruiny średniowiecznej warowni. Obiekt od początku był zamkiem myśliwskim, traktowanym jak letnia rezydencja. Dzisiaj jest w rękach prywatnych i został uznany za Pomnik Historii.

Najszybsza droga na szczyt z Marczyc prowadzi przez las – jest bardzo przyjemna i łagodna. Nasze chłopaki pokonali ją w 10 minut. 😃 Na szczycie czekają ławeczki, miejsce, by rozpalić ognisko oraz drewniane platformy przymocowane do drzew (kursy wspinaczki skałkowej), które z pewnością spodobają się dzieciakom. Zwiedzając zamek, wejdziesz do sali rycerskiej, w której niegdyś okna mieniły się wielobarwnymi witrażami.

15-metrowa wieża widokowa, która niegdyś pełniła funkcję baszty, zapewnia wspaniały widok na Karkonosze, zalew Sosnówka oraz pobliskie miejscowości. Żeby je zobaczyć, będziesz miał do pokonania sporo, bo aż 78 schodów.

Na zamku odbywają się liczne imprezy okolicznościowe, gry terenowe i warsztaty rękodzieła. Środki z biletów wstępu w całości przeznaczone są na remont zamku.

Do zamku prowadzi kilka leśnych dróg:

🟡 Szlak żółty ze Staniszowa – około 30 minut
🟡 Szlak żółty od strony Sosnówki –  około 20 minut
🔵 Szlak niebieski z Marczyc –  około 15 minut
🔵 Szlak niebieski z Cieplic przez Marczyce – około 1,5 godziny
CO WARTO WIEDZIEĆ:
📌 Zamek Księcia Henryka, 58-500 Marczyce
📍 Zamek położony jest na górze Grodna 506 m n.p.m. – najwyższym szczycie Wzgórz Łomnickich
🚗 Auto zaparkuj na parkingu nazwanym w Google — Parking dla gości Zamku Henryka w Podgórzynie na ulicy Złoty Widok. Przed samym wejściem do lasu jest szlaban i również 2-3 miejsca, gdzie można zostawić auto
🚶‍♂️ Po kilku minutach dojdziecie do skrzyżowania, gdzie będzie trzeba podjąć decyzję czy wybieracie szlak TRUDNY (stromy), którego pokonanie zajmie około 20 minut lub ŁATWY (płaski), gdzie dojście do zamku zajmie 30 minut
⛰ Grodna należy do Korony Sudetów Polskich
🏰 Zamek jest w rękach prywatnych. Fundacja Zamek Księcia Henryka organizuje eventy, przedstawienia, urodziny dla dzieci, kursy wspinaczki, półkolonie, nocne zwiedzanie z pochodniami i ogniskiem oraz warsztaty z rękodzieła.
🎫 Środki z biletów wstępu w całości przeznaczone są na remont zamku
⏰ Zamek jest otwarty od maja do października w godzinach 10.00-17.00
💵 Wstęp na więżę zamkową, kosztuje 5 zł za bilet normalny i 3 zł za bilet ulgowy
🔸 Na szczycie Grodnej znajdziesz drewniane stoły i ławki oraz miejsce do rozpalenia ogniska
🔹 Tuż obok zamku znajduje się drugi punkt widokowy, czyli półka skalna (niebieski szlak)
🔸 Zamek wybudowano na polecenie księcia Heinricha LXII von Reuss w 1806 roku i nazwano go „Heinrichsburg”, czyli Zamek Księcia Henryka. Budowla wedle panującej mody, miała przypominać ruiny średniowiecznej warowni

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *