fbpx

PIEKIELNY WĄWÓZ

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 4 Min Czytania

🍂 Jesienny Spacer po Wzgórzach Trzebnickich

AHOJ! 👉 Wczoraj wybraliśmy się na spacer do Trzebnicy, by zobaczyć Piekielny Wąwóz – jednen z wielu tego typu tworów rozsianych po Wale Trzebnickim. Piekielny Wąwóz to miejsce tajemnicze i dzikie. Wystające, poskręcane korzenie drzew, rosnące na szczycie wysokich na 2-3 metry, piaskowych ścianach wyglądają niczym wyjęte z bajki. 🚶‍♂️ Już po przejściu kilku metrów, poczujecie się tu jak w innym świecie. Słońce tylko miejscami przebija się przez liście, wprowadzając nas w odpowiedni nastrój. 🍁 Pionowe zbocza częściowo porośnięte bluszczem i krzewami urozmaicają wrażenia estetyczne. Warto co jakiś czas zatrzymać się, odwrócić za siebie i dać się ponieść wszechobecnej ciszy, która panuje w tym miejscu. Wąwóz, choć nie robi takiego wrażenia jak Korzeniowy Dół w Kazimierzu Dolnym jest świetną namiastką tego co nas czeka na Lubelszczyźnie.

👨‍👩‍👦‍👦 Nasza rodzinka wybrała się na spacer w niedzielę, tuż po ulewnym deszczu. Zaopatrzeni w kalosze i ciuchy na zmianę ruszyliśmy na przygodę i kolejne przyrodnicze odkrycia. Na miejscu, ku naszemu zdziwieniu, okazało się, że jest zupełnie sucho. 🏃‍♂️ Ignaś biegał jak szalony po stromych zboczach wąwozu, zaglądał w każdą norę, dotykał korzeni drzew i próbował wspiąć się na krawędź, 2-metrowej ściany. Dziadek Jurek opowiadał nam o czasach młodości, gdy z kolegami budowali w wąwozie bazy, pokazał, jak wygląda chmiel, głóg i zimozielony bluszcz. Znaleźli z Ignasiem „magiczny patyk”, który po uderzeniu 3 razy w ziemię spełnia życzenia i snuli opowieści o tajemniczych światach. 😄 Wąwóz to wspaniałe miejsce, by puścić wodze fantazji i budować rodzinne wspomnienia.

JAK POWSTAJĄ WĄWOZY?
🌳 Wąwóz powstaje w wyniku działalności erozyjnej wody na less, czyli pylastej skały osadowej o przeważnie płowożółtej barwie (czasem brązowej, szarawej albo czerwonej, w zależności od składu minerałów). Po ulewnych deszczach powstają małe doliny, które wskutek dalszego działania wody przekształcają się w wąwóz. Less ma cechy dużej podatności na erozje, w tym także wymywanie. Jednocześnie less ma właściwość do utrzymywania wysokich, pionowych ścian. Cechy te sprawiają, że w podłożu lessowym często tworzą się liczne wąwozy, w tym bardzo malownicze jak ten w Trzebnicy – Piekielny Wąwóz.

CO WARTO WIEDZIEĆ:
📌 Wąwóz znajduje się na południowo-zachodnich obrzeżach Trzebnicy obok ulicy Ogrodowej.
🟡 Wąwóz leży na trasie pieszego szlaku oznaczonego kolorem żółtym. Poprowadzonego z Obornik Śląskich do Trzebnicy, mierzącym 11 km.
Przejście wąwozu zajmie nam 20 minut.
👉 Największy z wąwozów znajdujących się w okolicy Trzebnicy to Wąwóz Lessowy pod Taczowem Małym.
🔸 Wąwóz niedawno przeszedł rewitalizację. Wykonano prace porządkowe, wycięto krzewy przysłaniające pionowe ściany, wyżłobiono i utwardzono nieckę oraz oczyszczono teren z zalegających śmieci.
👶 Trasa jest płaska, nadaje się dla wózków i małych dzieci.
👖 Zabierzcie dla dzieci spodnie na zmianę. Chcąc zajrzeć w każdą norę i dotknąć korzeni na pewno się pobrudzą!

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment