fbpx

PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 3 Min Czytania

Labirynty pod Kłodzkim Starym Miastem

AHOJ! 🚶‍♂️ Podziemna Trasa to świetny sposób na pokazanie historii miasta i ciekawa atrakcja turystyczna dzięki, której przeniesiemy się w czasie i poznamy dawne życie mieszkańców Kłodzka. ➡️ Podziemną trasę tworzą połączone ze sobą piwnice położone pod budynkami zabytkowej starówki. To prawdziwy labirynt mierzący około 7️⃣0️⃣0️⃣ metrów. Składa się z ciągu korytarzy, pochylni i komór, w których niegdyś przechowywano jedzenie, a w czasie wojen pełniących rolę schronu. Zobaczymy tu kilkanaście sal tematycznych z eksponatami dotyczącymi historii Kłodzka i codziennego życia mieszkańców. 🎶 Posłuchamy dźwięków dawnego miasta: odgłosów jarmarku, mieszczańską muzykę, biesiady, a także odgłosy bitwy. Obejrzymy animacje przedstawiające ciekawostki i legendy. 🐀 Będziemy przeskakiwać przez animowane szczury, które dynamicznie reagują na ruch przechodzących osób. 👩‍🍳 Zobaczymy naturalnej wielkości manekiny ubrane w epokowe stroje: piekarza, czeladnika, kata, skazańca czy praczkę. Obejrzymy również pralnię, piekarnię, kantor kupiecki, karczmę, więzienie, skład amunicji oraz repliki narzędzi tortur.

📌 W Kłodzku już od średniowiecza drążono głębokie piwnice, które służyły mieszkańcom miasta do magazynowania żywności, oraz jako schronienie w wypadku najazdu obcych wojsk. Wszystko zaczęło się, gdy mieszkańcy zaczęli szukać nowych miejsc do przechowywania żywności. Wydrążyli wielopiętrowe piwnice, które sięgały nawet 3️⃣0️⃣ metrów w dół! Podczas wojny chowali się w nich dla bezpieczeństwa. Szybko zaczęli je łączyć z piwnicami sąsiadów, dzięki czemu powstało prawdziwe podziemne miasto! ☀️ Toczyło się tu normalne życie pozbawione światła słonecznego. Dzieci bawiły się i biegały po labiryncie, kobiety zajmowały się praniem i gotowaniem, prowadzono hodowle zwierząt, pieczono chleb i spotykano w karczmie na sławne kłodzkie piwo.

🗺 Dzisiaj turyści mogą zobaczyć tylko fragment labiryntów. Układ trasy podziemnej jest dość przypadkowy i uzależniony od stanu i możliwości zabezpieczenia korytarzy do zwiedzania. Wiele przejść zostało zamurowanych również po to, aby wzmocnić fundamenty znajdujących się nad naszymi głowami budynków. Wędrujemy tunelami w górę i w dół, co chwilę wpadamy na zamurowane boczne wyjście, ślepy zaułek czy kolejną wystawę pokazującą dawne życie w Kłodzku. Panuje tu przyjemny chłód, trasa jest oświetlona i jednokierunkowa. ⏱ Czas zwiedzania z dziećmi to maksymalnie 30 minut.

CO WARTO WIEDZIEĆ:
📌 Zwiedzanie rozpoczynamy od ul. Czeskiej u podnóża Twierdzy Kłodzkiej, a kończymy przy tuż obok zabytkowego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na ul. Zawiszy Czarnego.
➡️ Ruch w Podziemnej Trasie Turystycznej jest jednokierunkowy.
💻 Strona internetowa kliknij tutaj!
⏰ 💵 Godziny otwarcia i ceny kliknij tutaj!
👶 Trasa nie jest dostosowana dla wózków. Jest dużo schodów, miejscami jest ślisko i wilgotno.

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment