fbpx

ZAMEK CZOCHA

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 6 Min Czytania
fot. ©ahojprzygodo.com, zamek Czocha 2021

Polski Hogwart!

AHOJ! 🏰 Zamek Czocha to miejsce pełne tajemniczych legend. Dawniej zamek zamieszkiwali rycerze, którzy mieli za zadanie strzec okolicy i z wysokiej wierzy wypatrywać niebezpieczeństwa. Dziś funkcjonuje tu hotel i zwiedzać można tylko jego część.

Jest to jeden z najpiękniej położonych zamków w Polsce znany z licznych sekretnych przejść, opowieści o u­kry­tych skar­bach i roz­leg­łych pod­zie­miach.

Podczas zwiedzania pokonasz dużo wąskich i krętych schodów. W Komnacie Książęcej zobaczysz wspaniałe łoże z zamontowaną zapadnią, z którego spada się wprost do lochów! 😲 Garderobę z czterema ogromnymi lustrami, makietę zamku, repliki rycerskiego uzbrojenia i łazienkę z ponad 100-letnią wanną w pełni sprawną i używaną do dnia dzisiejszego. Zwiedzisz także ukryty skarbiec, odnaleziony dopiero w 2015, w którym ukrywano najcenniejsze przedmioty.

🎥  Zamek Czocha zagrał w wielu filmach i serialach m.in w polskiej produkcji „Wiedźmina”, „Tajemnicy twierdzy szyfrów”, „Czasie honoru” oraz teledysku Sylwi Grzeszczak „Księżniczka”. Ponoć nocował tu nawet Ed Sheeran!

🌔 Wielką atrakcją jest również nocne zwiedzanie oraz warsztaty magiczne dla dzieci. To dzięki Szkole Magii Zamek Czocha często nazywany jest polskim Hogwartem.

Zwiedzanie Zamku Czocha

Zwiedzanie części zamkowej od czasów pandemii odbywa się z mapą w dłoni co bardzo nam odpowiadało, bo we własnym tempie mogliśmy obejrzeć każde z pomieszczeń i odszukać wszystkie tajne przejścia. Nie ma co ukrywać, była to najfajniejsza zamkowa atrakcja. Początkowo poszukiwania nie szły zbyt dobrze, ale po licznych podpowiedziach od strony osób pilnujących sale udało się!
👉 Mamy więc dla Was kilka podpowiedzi. Po pierwsze bądźcie czujni. Zwracajcie uwagę na posadzkę, na której widać ślady przetarć i użytkowania. Może się również okazać, że właśnie weszliście do sali przez tajne przejście, więc nie krępujcie się i pokażcie to dzieciakom. My wytłumaczyliśmy w kilku słowach, że to dla nas bardzo ważna misja i nikt nie robił problemu z zamykania i otwierania drzwi, którymi poruszali się turyści 😄

🚶🏼‍♂️ Podczas zwiedzania zobaczysz komnaty, biblioteki, niesamowite widoki z okien, zamkowy skarbiec, krużganki, garderobę z 4 ogromnymi lustrami, dziedzińce, tajne przejścia oraz stałe i sezonowe ekspozycje. Pokonasz mnóstwo wąskich i krętych schodów. W Komnacie Książęcej będziesz podziwiać wspaniałe łoże z zamontowaną zapadnią, w Sali Rycerskiej w której czasem odbywają się bale, zobaczysz mnóstwo kolorowych flag i zbroje rycerską, a w Komnacie Portretowej, gdzie na ścianach wiszą wizerunki Piastów, znajdziesz aż 3 tajne przejścia. Kiedyś można było po wąskich i stromych schodach wejść również na wieżę widokową. Ponoć widok jest wspaniały! Kto wie, może wkrótce zostanie ponownie otwarta. Bardzo na to czekamy.

Samodzielnie zwiedzać można także dziedziniec ze słynną studnią, mury obronne i podzamcze. Dodatkowo płatną atrakcją jest Gabinet Osobliwości i multimedialna sala tortur.

❤️ My uwielbiamy @zamekczocha To must see na @dolnyslask !!!

Mroczne Legendy

Z zamkiem Czocha związanych jest mnóstwo ciekawych i mrocznych legend, które zdecydowanie nie nadają się na dobranoc. Najsłynniejszym duchem twierdzy jest oczywiście Biała Dama. To Gertruda, która pokłócona z bratem ściągnęła na jego zamek Husytów. Zamek został jednak odbity, a zdrajczyni stracona i do tej pory błąka się po twierdzy, gdyż nie chcieli jej nawet diabli w piekle 🙂

Najstraszniejszym miejscem natomiast wydaje się być położona na dziedzińcu zamkowym „Studnia niewiernych żon”, do której zmuszone były wskoczyć panie, których mężowie podejrzewali je o zdradę. Legenda głosi, że do tej pory patrząc w lustro wody, można usłyszeć ich jęki, a jeśli niewierny mąż choć raz spojrzy w studnię, prędko wyłysieje!
▪️ Christoph von Nostitz utopił w niej swoją żonę oraz dużo starszą kuzynkę bez posagu, która zaszła w ciążę z kochankiem. Ponoć nocami obok studni słychać krzyki i prośby o pomoc.
▪️ To nie koniec rodzinnego okrucieństwa! Niebawem syn powtórzył wyczyn ojca i utopił w studni swoją żonę, która miała romans z woźnicą.
▪️ W kolejnym wieku w tej samej studni utopiono matkę nieślubnego dziecka, a niemowlaka zamurowano żywcem w zamkowym kominku.

📸 Poniżej kilka ujęć z dodatkowo płatnej atrakcji – Multimedialnej Sali Tortur.

CO WARTO WIEDZIEĆ:

📌 Zamek Czocha, Sucha, 59-820 Leśna
🎟 Kasy znajdują się tuż po przekroczeniu bramy wejściowej po lewej stronie
🚗 Auto zaparkuj tuż obok zamku na licznych parkingach
⭐️ Zamek Czocha to popularna atrakcja na Dolnym Śląsku — musisz się liczyć z dużymi tłumami, szczególnie w weekendy
Na zwiedzanie Zamku Czocha zarezerwujcie sobie około 2 godzin
🏠 Zamek Czocha tylko częściowo udostępniony jest zwiedzającym. Pozostała część to hotel
👶 Plac zabaw znajdziecie jeszcze przed wejściem na zwiedzanie zamku po lewej stronie
🌜 Niesamowitą atrakcją jest nocne zwiedzanie Zamku Czocha. Bilety trzeba rezerwować z wyprzedzeniem
🎉 National Geographic Traveler w roku 2012 wybrał Zamek Czocha jako jeden z 7 nowych cudów Polski
😲 Szacuje się, że w podziemiach Zamku Czocha może znajdować się nawet około 30 korytarzy
🚣🏻‍♀️ W sezonie możesz wybrać się w rejs po Jeziorze Leśniańskim.

W POBLIŻU: Zapora Leśniańska, Zapora Złotnicka, Stóg Izerski, Sky Walk w Świeradów-Zdrój

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment