fbpx

🏠 IZERSKI POTOK

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 7 Min Czytania

Agroturystyka W Sercu Gór Izerskich

AHOJ! Zabieram Was dziś do ponad 100-letniego domu w malutkiej wsi Przecznica, położonej w Górach Izerskich. O takich budynkach mówi się, że to „dom z duszą” – urzeka klimatem, ma ciekawą historię i panuje w nim dobra energia. Wierzcie mi lub nie ale my od razu ją poczuliśmy i towarzyszyła nam przez cały pobyt. W Izerskim Potoku możesz spędzić czas w gronie bliskich osób przy ognisku, w zadaszonej altanie z grillem lub w zabytkowym budynku Starej Kuźni, gdzie w chłodne dni, przy kominku, zrelaksujesz się podczas warsztatów lepienia z gliny. W nocy natomiast będziesz podziwiać tysiące gwiazd. Bez trudu dostrzeżesz również drogę mleczną, gdyż dom z ogrodem położony jest na terenie Izerskiego Parku Ciemnego Nieba.

DOM

Właścicielami domu jest 4-osobowa rodzina z Łodzi, która przeprowadziła się tu by spełnić swoje ogromne marzenie — mieszkania w starym przedwojennym domu, na wsi, w błogim spokoju, blisko gór i przyrody. Dom, w którym nocowaliśmy, został zbudowany przed I Wojną Światową. Kiedyś mieścił się tu dom gościnny o nazwie „Landhaus Zum Nussbaum”. Zamieszkiwał go wraz z rodziną Paul Heinze, który był kowalem i właścicielem gospodarstwa rolnego. Posiadał 4,5 ha gruntu oraz 4 krowy. Budynek kuźni przetrwał do chwili obecnej i to właśnie w nim mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach lepienia z gliny. Dom natomiast dostał od ówczesnych właścicieli kolejne życie i zgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem także stworzono w nim przestrzeń na wypoczynek dla gości. 

PODWÓRKO

Jak w każdym starym wiejskim domu, podwórze jest czymś niezmiernie ważnym. Spore, zadbane i skąpane w zieleni najlepiej prezentowało się przy zachodzie słońca. Z ogrodu bezpośrednio można wyjść na rozległe izerskie łąki, wzgórza i podziwiać piękne widoki. To miejsce, które nasi chłopcy najbardziej polubili i spędzali tam najwięcej czasu. Gdybyście widzieli ich uśmiech gdy odkryli tyrolkę, huśtawkę oraz drabinki na ogrodzie! Przeróżnych konkurencji i torów przeszkód nie było końca! Spędzali tam tyle czasu, że podczas wyjazdu aż mieli pęcherze na dłoniach z bujania się na drążkach. Ale nie tylko oni znaleźli na ogrodzie coś dla siebie. My chętnie szukaliśmy złotych myśli zapisanych na kamiennych łupkach, korzystaliśmy z altany ogrodowej, hamaka oraz metalowego łóżka, na którym najchętniej wypoczywałam. Dom leży na terenie Izerskiego Parku Ciemnego Nieba, czyli w miejscu w którym „zanieczyszczenie światłem” jest dużo mniejsze niż w miastach. Procentuje to niesamowitą wręcz ciemnością oraz wspaniałym spektaklem gwiazd.

ZAKWATEROWANIE

Goście Izerskiego Potoku mieszkają w tym samym 100-letnim domu co właściciele, ale mają oddzielne wejście. Do ich dyspozycji są 2 piętra. Na pierwszym znajduje się kuchnia, sala zabaw oraz mniejsze pokoje, a na poddaszu 2 duże apartamenty. My zamieszkaliśmy w apartamencie o nazwie LOFT, który od razu bardzo nam się spodobał. Jest niesamowicie klimatyczny. Na środku stoi stary drewniany stół, przy którym siadaliśmy na posiłki i gry planszowe, a jego wnętrze zdobią stare lampy, meble i plakaty. 

Apartament podzielony jest na 2 części: dzienną, gdzie znajduje się pojedyncze i podwójne łóżko, rozkładana sofa, aneks kuchenny i łazienka oraz poddasze przeznaczone głównie do spania. Znajdziecie tam 2 pojedyncze łóżka oraz ogromny czerwony puf. Ze względu na strome wejście typu „drabinka” zdecydowaliśmy się całą rodziną nocować na niższym poziomie, a na poddaszu chłopcy urządzili sobie swoją bazę.

Aneks kuchenny wyposażony jest w piekarnik, kuchenkę indukcyjną, ekspres do kawy, czajnik elektryczny, naczynia, garnki, lodówkę z zamrażarką oraz blender. W łazience znajdziecie prysznic i suszarkę do włosów.

WARSZTATY

Izerski Potok oferuje swoim gościom (i nie tylko) bogatą ofertę warsztatów rękodzielniczych, które spodobają się zarówno małym jak i dużym. Nasza rodzinka zdecydowała się na warsztaty lepienia z gliny. Na początku Pani Agnieszka przygotowała stanowiska pracy, rozdała wszystkim glinę i opowiedziała o podstawowych technikach tworzenia. Następnie pod jej czujnym okiem zaczęliśmy nasze twórcze działania. Gdy nasze dzieła były już gotowe, podpisaliśmy je delikatnie od spodu i pozostawiliśmy do wyschnięcia. W zależności od pogody i produktu trzeba przeznaczyć na to od 5 do 10 dni. W kolejnym etapie zostaną wypalone w piecu w temperaturze 850 C. W taki sposób otrzymamy biskwit, który można zabrać do domu i pomalować farbami akrylowymi lub jeżeli chcemy, by nasze produkty miały funkcję użytkową, musimy je zeszkliwić. My zdecydowaliśmy się na 1 opcję i pomalujemy je w domu lub zachowamy w naturalnym odcieniu. 

Izerskim Potok oferuje warsztaty: ceramiczne, mydlarskie, pomadkowe, decoupage, toczenia na kole garncarskim,  szkliwienia gotowych naczyń, tworzenia mozaiki z elementów własnoręcznie zaprojektowanych, musujących kul kąpielowych i czapek na kole dziewiarskim.
☎️ Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapis przez WhatsUp lub telefonicznie. 
💶 Za warsztaty możesz rozliczyć się na miejscu lub przelewem na telefon. 

WARTO WIEDZIEĆ

📌 Izerski Potok, Przecznica 51, 59-630 Mirsk
☎️ +48 605-371-734
📧 agak800@poczta.onet.pl
🚗 Odległości od większych miejscowości: Jelenia Góra 25 km, Świeradów-Zdrój 8 km, Szklarska Poręba 28 km.
💻 Strona internetowa – KLIKNIJ TUTAJ!
👨‍💻 Na miejscu jest bardzo słaby internet.
🍶 Jeżeli chcecie się zapisać na warsztaty z gliny to przez słaby zasięg oraz internet najlepiej kontaktować się z właścicielką przez WhatsUp.
🧒🏻 W domu jest mały pokoik zabaw dla dzieci, gdzie znajdziecie planszówka, książeczki i zabawki. Na podwórku drewniany domek, drabinki, huśtawka, tyrolka oraz gokarty na pedała.
🐈 Mieszkańcami domu jest 4-osobowa rodzinka, piesek o imieniu Piorun oraz 3 koty: Czarek, Capek i Tamlin. 
🐎 U sąsiadów Izerskiego Potoku można pojeździć na koniach.
🥧 W najbliższej okolicy możesz zakupić przeróżne lokalne, ekologiczne produkty.
🛏️ Goście Izerskiego Potoku mieszkają w tym samym domu co właściciele, ale mają oddzielne wejście. Do ich dyspozycji są 2 piętra. Na pierwszym znajduje się kuchnia, sala zabaw oraz pokoje, a na poddaszu 2 duże apartamenty. 
⭐️ W POBLIŻU: Jelenie Skały, trasa Geopark i sztolnia w Krobicy dla dzieci powyżej 6 lat, tajemnicze pozostałości po wsi Radoszków, Źródełko Wolfganga, ruiny dawnego schroniska oraz Skałka Zakochanych, Sępia Góra, Skałki Zofii, wodospad na Mrożynce, wieża widokowa w Mirsku oraz atrakcje Świeradowa.

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment