fbpx

🌊 LATARNIA MORSKA W NIECHORZU

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 4 Min Czytania
fot. ©ahojprzygodo.com | DRZEWOstan, Domki w drzewach, Niechorze 2024

Najważniejsze informacje i ciekawostki

AHOJ! Latarnia Morska w Niechorzu to jedna z najpiękniejszych i najstarszych latarni na polskim wybrzeżu. Zbudowana w 1866 roku, ma 45 metrów wysokości i zasięg światła ponad 37 kilometrów. Można ją zwiedzać i podziwiać z niej widok na morze i okoliczne miejscowości.

Oto kilka ciekawostek o tej latarni:

🔸 Latarnia została zaprojektowana przez niemieckiego inżyniera Hermanna Egberta, który wzorował się na latarniach w Anglii i Francji.
🔹 Latarnia ma kształt czworokąta w dolnej części i ośmiokąta w górnej. Na narożnikach znajdują się ozdobne lizeny z czerwonej i czarnej cegły.
🔸 Leży na szlaku Latarni Morskich, który łączy 17 obiektów w polskiej części wybrzeża Bałtyku.
🔹 Latarnia jest jedną ze stacji brzegowych systemu AIS-PL HELCOM, który monitoruje ruch statków w strefie przybrzeżnej. Antena stacji znajduje się na szczycie latarni.
🔸 W Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu, który jest tuż obok, znajduje się jej miniatura w skali 1:10.
🔹 Latarnia jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A-1608. Jest to jedna z nielicznych latarni w Polsce, która zachowała swój pierwotny wygląd i charakter.

👉 CO ZOBACZYĆ?

Niechorze to piękna miejscowość nad morzem, która oferuje wiele atrakcji turystycznych. Oprócz latarni morskiej, która jest symbolem Niechorza, warto zobaczyć także: Park Miniatur Latarni Morskich, gdzie można podziwiać modele latarni z całego świata w skali 1:10, Szlak Liwiej Łuży, który prowadzi wokół jeziora Liwia Łuża, będącego rezerwatem przyrody i ostoją ptactwa wodnego, Muzeum Rybołówstwa Morskiego, gdzie można dowiedzieć się o historii i tradycji rybackiej Niechorza i okolic oraz Plac Foki Depki z pomnikiem stworzonym na cześć dziko żyjących fok. Nasza bohaterka urodziła się w 2004 roku w fokarium na Helu, upodobała sobie jednak plażę w Niechorzu i często właśnie tam się wylegiwała.

Latarnia Morska w Niechorzu to idealne miejsce na romantyczny spacer, rodzinny wypad lub po prostu na podziwianie piękna Bałtyku. Nie przegap tej atrakcji, gdy będziesz w Niechorzu!

WARTO WIEDZIEĆ

📌 Polna 30, 72-350 Niechorze
🚘 Parking płatny niedaleko latarni.
🚪 Wejście do latarni znajduje się od strony morza, a nie od strony placu z napisem Niechorze.
🎟️ Bilety do kupienia w kasie w środku latarni. Obowiązuje podział na bilety normalne i ulgowe.
Godziny otwarcia uzależnione są od sezonu. W styczniu latarnia była otwarta do godziny 16:00. Google podaje, że w lecie aż do 20:00.
🚶 Wejście na latarnię prowadzi po dość stromych 208 schodach. Szczególnie ostatni odcinek, który wiedzie na taras widokowy, wymaga asekuracji małych dzieci, bo schodki są prawie pionowe. Nie ma możliwości wjazdu na górę windą.
👌 Taras jest zabezpieczony wysokimi barierkami. Nie musicie się bać o bezpieczeństwo dzieci.
Na zwiedzanie zarezerwujcie sobie około 30 minut.
⭐️ W POBLIŻU: Motylarnia, wystawa LEGO i Park Miniatur Latarni Morskich.

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment