fbpx

🏙️ JEDNODNIOWY CITY BREAK Z KRAKOWA

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 5 Min Czytania

💡 Pomysły na ciekawe atrakcje w okolicy Krakowa

Na jednodniową wycieczkę w Małopolsce mogą zdecydować się nie tylko mieszkańcy tego regionu. Również turyści odwiedzający Kraków z pewnością docenią uroki okolicznych terenów, które obfitują w wiele interesujących miejsc.

1️⃣ Niepołomice

Jeżeli szukasz interesującego pomysłu na jednodniową wycieczkę, okolice Krakowa mają naprawdę wiele do zaoferowania. Polecamy Niepołomice, które znajdują się na skraju Puszczy Niepołomickiej, zaledwie 25 kilometrów od Krakowa. Główne atrakcje to piękny renesansowy zamek, który za czasów Jagiellonów był drugą królewską rezydencją po Wawelu.

Podczas spaceru po mieście warto odwiedzić gotycki Kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników, najstarszy budynek w Niepołomicach. Nie można też pominąć Puszczy Niepołomickiej, która oferuje szlaki piesze i rowerowe oraz 4-kilometrową ścieżkę edukacyjną.

Puszcza Niepołomicka

2️⃣ Ojcowski Park Narodowy

Wycieczka za Kraków na łono natury? Ojcowski Park Narodowy to idealne miejsce, położone tylko 16 kilometrów od Krakowa. Choć to najmniejszy park narodowy w Polsce, znajdziesz tu wiele atrakcji przyrodniczych, geologicznych i kulturowych. Warto odwiedzić ruiny średniowiecznego Zamku w Ojcowie oraz późnorenesansowy Zamek w Pieskowej Skale.

Wędrując po wyznaczonych szlakach – zarówno pieszych, jak i rowerowych – można zobaczyć znane i ciekawe obiekty takie jak: Maczuga Herkulesa, Igła Deotymy, Jaskinia Łokietka, Brama Krakowska oraz Panieńskie Skały. Na terenie parku znajduje się ponad 400 jaskiń, a jedna z nich – Jaskinia Wierzchowska – oferuje najdłuższą trasę turystyczną w Polsce, z której 700 metrów korytarzy jest udostępnionych zwiedzającym.

3️⃣ Opactwo Tynieckie

Jeśli pragniesz wyciszenia i relaksu, Małopolska oferuje doskonałe miejsca na spokojne jednodniowe wycieczki. Jednym z takich miejsc jest Opactwo Benedyktynów w krakowskim Tyńcu. To najstarszy klasztor w Polsce, położony na wysokiej skale nad brzegiem Wisły.

Poza podziwianiem malowniczego położenia opactwa, warto zwiedzić wnętrza zabudowań klasztornych. Ciekawostką jest, że akcja powieści „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza rozpoczyna się właśnie w Tyńcu.

Opactwo Tynieckie

4️⃣ Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

Rezerwat Przyrody Skamieniałe Miasto to jedna z największych atrakcji przyrodniczych Małopolski. Znajduje się tam zalesiony teren pełen malowniczych skałek, głównie piaskowców i łupków, które tworzą różnorodne formacje jak ambony, maczugi i grzyby skalne. Proces wietrzenia skał trwa nadal, więc formacje te wciąż się zmieniają.

Według legendy, skały widoczne w rezerwacie były kiedyś domami, a miasto zostało skamienione wraz z mieszkańcami jako kara za ich grzechy. Przez Skamieniałe Miasto prowadzi szlak turystyczny, który rozpoczyna się przy parkingu oddalonym około 1 kilometr od centrum Ciężkowic.

Ojcowski Park Narodowy​

5️⃣ Kopalnia Soli "Wieliczka"

Wieliczka to świetny cel na jednodniowe wycieczki. Wielicka kopalnia zaprasza do swoich podziemi wszystkich, którzy są ciekawi pracy górników i chcą zobaczyć piękne, ukryte pod ziemią komory. Oferta Kopalni Soli w Wieliczce jest bardzo różnorodna – każdy znajdzie tu coś dla siebie, od najmłodszych po poszukiwaczy mocniejszych wrażeń.

⛏️ Trasa Górnicza 

Dla szukających emocji – dedykowana jest Trasa Górnicza, dostępna dla osób powyżej 10. roku życia.Turyści, wyposażeni w górniczy ekwipunek – strój ochronny, kask oraz lampę – wyruszają na ekscytującą wyprawę. Każdy uczestnik otrzymuje zadanie do wykonania, takie jak badanie stężenia metanu, wyznaczanie nowej trasy, transport soli czy eksploatacja nieznanych komór. 

⛏️ Trasa Turystyczna – „Wieliczka”

Dla tych, którzy preferują bardziej tradycyjne formy zwiedzania, idealnym wyborem będzie Trasa Turystyczna. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji kopalni, która każdego roku przyciąga miliony zwiedzających z całego świata. Trasa Turystyczna pozwala na odkrywanie tajemnic ukrytych głęboko pod ziemią, oferując spektakularne widoki i edukacyjne przystanki.

Podczas zwiedzania Trasy Turystycznej będziesz podziwiać niezwykłe podziemne krajobrazy, takie jak solankowe jeziora i majestatyczne komory, w tym słynną Kaplicę św. Kingi, wykutą w soli. Trasa prowadzi przez różnorodne komory i korytarze, gdzie można zobaczyć dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz poznać metody wydobycia i transportu soli, stosowane w przeszłości. To fascynująca podróż przez historię górnictwa solnego, która przybliża zarówno dorosłym, jak i dzieciom, jak wyglądała praca w kopalni na przestrzeni wieków.

Artykuł Sponsorowany

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

TAGGED:
Udostępnij ten artykuł
Leave a comment