fbpx

🛖 Słowiański Świat Kajka i Kokosza

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 5 Min Czytania
fot. ©ahojprzygodo.com | Słowiański Świat Kajka i Kokosza, Zajezdnia Wrocław 2024

Wystawa dla Rodzin z Dziećmi

AHOJ! 1 czerwca – po raz pierwszy w historii – dwóch najdzielniejszych słowiańskich wojów, czyli Kajko i Kokosz, zawładnęło grodem nad Odrą. W samo południe w Dzień Dziecka w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu została otwarta interaktywna wystawa scenograficzna „Słowiański świat Kajka i Kokosza”. Wystawę zwiedza się rozwiązując zagadki, ukryte w różnych częściach sali. Dzieci wejdą do Chaty Kajka i Kokosza, Jagi, rozsiądą się na tronie Hegemona, zajrzą do lochów, wejdą do latającego kufra i spróbują unieść Maczugę Łamignata. Dodatkowo stworzą własny komiks, będą rzucać do celu, układać puzzle i mury grodu z ogromnych klocków. Na odkrycie słowiańskiego świata, znanego do tej pory tylko z komiksów macie czas do 3 listopada 2024 roku. Wybieracie się?

KAJKO I KOKOSZ

Kajko i Kokosz to seria komiksów autorstwa Janusza Christy, która stała się jego najpopularniejszym dziełem. Bohaterami komiksu są tytułowi Kajko i Kokosz, dwaj słowiańscy wojowie, mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła. Ich głównymi wrogami są Zbójcerze pod komendą Hegemona i jego zastępcy Kaprala. Do innych ważnych bohaterów komiksu należą: żona Mirmiła, Lubawa, mały Smok Miluś, czarownica Jaga i jej mąż – zbój Łamignat oraz ciamajdowaty zbójcerz Oferma. Seria to klasyka polskiego komiksu, a jej przygody trafiły nawet do kanonu lektur szkolnych.

ATRAKCJE

🔸 Wejście do Chaty Kajka Kokosza: Odkryj ich słowiański świat, znanego do tej pory tylko z serii legendarnych komiksów.
🔹 Makieta Grodu Mirmiła: Przyjrzyj się dokładnie wszystkim elementom. Czy tak go sobie wyobrażałeś, czytając komiks?
🔸 Chata Jagi: Odpocznij w Chacie Jagi, gdzie czekają na Ciebie tajemnicze zioła, latająca miotła i łóżko.
🔹 Brama Mirmiła: Przejdź przez Bramę Mirmiła i poczuj się jak prawdziwy słowiański wojownik.
🔸 Tron Hegemona: Rozsiądź się na Tronie Hegemona – to bezcenne doświadczenie!
🔹 Wyzwanie wojownika: A może powalczyć Maczugą Łamignata? Nie będzie to takie proste, najpierw będziesz musiał zagrać odpwiednie dźwięki na fujarce.
🔸 Latający kufer: Wejdź do środka, zrób sobie pamiątkowe zdjęcie i daj się ponieść wyobraźni!
🔹 Biurko Janusza Christa: rozgość się i wczuj rolę autora komiksu. Może wpadniesz na jakiś genialny pomysł i stworzysz kolejne kultowe dzieło.
🔸 Gry i zabawy: tworzenie własnego komiksu, rzucanie do celu, układanie puzzli i grodu z ogromnych klocków.

CZY DZIECIOM SIĘ SPODOBA?

Oczywiście! Wystawa jest stworzona właśnie dla dzieci. Mikołajowi i Ignasiowi bardzo się podobało. Miki podekscytowany rozwiązywał zagadki i szukał ukrytych w 2 salach literek. Ignaś od razu zasiadł na tronie Hegemona, pociągnął za miecz drewnianego totemu i zaczął budować ogromny gród z niebieskich klocków. Później rywalizowali, kto najcelniej trafia do celu i uratuje smoka Milusia, układali puzzle, podnosili ogromne jajo, rzucali do celu workiem i robili sobie zdjęcia na ściance. Podobało im się. Bardzo. W przyszłym tygodniu wybieramy się na wystawę stałą do Centrum Historii Zajezdnia, gdyż tam również przygotowano zagadki z bohaterami komiksu Kajko i Kokosz.

WARTO WIEDZIEĆ

📌 Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184, Wrocław.
🗓️ Ekspozycja potrwa do 3 listopada 2024 roku.
⏰ Godziny otwarcia: poniedziałek nieczynne, wtorek 9:00–17:00, środa 9:00–17:00, czwartek 10:00–17:00, piątek–niedziela 10:00–18:00.
❗️ Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem.
🎟️ Wejście na wystawę jest płatne: bilet normalny – 40 zł, bilet ulgowy – 30 zł, bilet rodzinny – 135 zł.
🚗 Kupując bilet na wystawę, parking jest bezpłatny.
👧🏻 Wystawę zwiedza się z kartą do gry, dzięki której dzieci będą zaangażowane w odkrywanie kolejnych jej części. Dostaniecie ją przy wejściu na wystawę. Warto zabrać ze sobą długopis jakby zabrakło na miejscu.
⏳ Zarezerwuj sobie minimum 1 h.
📸 Od 11 czerwca rusza konkurs na najlepsze zdjęcie z wystawy scenograficznej „Słowiański Świat Kajka i Kokosza” w Centrum Historii Zajezdnia. Więcej informacji o zasadach konkursu już wkrótce na stronie organizatora.
📖 W sklepiku można kupić komiksy oraz gadżety z Kajko i Kokoszem.

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment