fbpx

POMOCY! MOJE DZIECKO SIĘ ZGUBIŁO!

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 5 Min Czytania

🔟 Zasad Bezpieczeństwa, Które Powinno Znać Twoje Dziecko.

 
AHOJ! 👨‍👩‍👧‍👦 Dziś temat bardzo ważny, który może pomóc Wam w bardzo trudnej sytuacji. Ciężko sobie wyobrazić, co rodzic czuje, gdy traci dziecko z oczu i nikomu tego nie życzę! Statystyki są jednak przerażające! 😱 Każdego roku w Polsce zgłasza się zaginięcie 7-8 tysięcy dzieci! Poniżej 13. r.ż. to rocznie około 1500 dzieci. Statystycznie – czwórka dziennie. Wszyscy dobrze wiemy, że mając dzieci trzeba mieć oczy dookoła głowy – krótki telefon, odebranie maila czy sms-a, rozmowa z przechodniem wystarczy by stracić z dziecko z oczu. ➡️ Jak zachować się w takiej sytuacji!? Co robić, gdy dziecko zniknęło? Taka sytuacja może przydarzyć się wszędzie: na placu zabaw, w sklepie, na zatłoczonej ulicy, w centrum miasta, na plaży czy molo w Sopocie! Tak, tak… w sezonie wakacyjnym nie trudno o szybsze bicie serca. Dzieciaki są przecież ciekawskie i często zapominają o wszelkich zasadach.
 
10 ZASAD BEZPIECZEŃSTWA, KTÓRE POWINO ZNAĆ TWOJE DZIECKO:
1️⃣ Dziecko cały czas powinno widzieć rodziców – NIGDY NIE ZOSTAWIAMY DZIECKA SAMEGO!
2️⃣ Jeżeli dziecko chce się pobawić w innym miejscu musi Ci o tym powiedzieć!
3️⃣ Nie bierzemy jedzenia i picia od innych ludzi bez zgody rodziców.
4️⃣ Nie idziemy nigdzie z nieznajomą osobą.
5️⃣ Nie pomagamy osobie dorosłej tylko wołamy w tym celu rodziców. Zupełnie obcy, dorosły człowiek nigdy nie poprosi o pomoc dziecka!
6️⃣ Jeżeli dziecko się zgubi zostaje w tym samym miejscu. Rodzice szybko je odnajdą unikając mijania się w tłumie i chodzenia w kółko.
7️⃣ Nie straszymy dzieci ZŁYM POLICJANTEM! Dziecko musi wiedzieć, że gdy się zgubi może podejść do policjanta i poprosić o pomoc.
8️⃣ Gdy nieznajomy chce gdzieś zabrać dziecko krzyczymy „POMOCY! RATUNKU!” nigdy „mamo, tato”
9️⃣ Dziecko powinno pamiętać jak się nazywa (imię i nazwisko) i umieć podać swój adres.
🔟 Bardzo dobrze jest zapisać dziecku na ręce numer telefonu do rodziców lub zakupić specjalną opaskę informacyjną.
 
👶👧🧒 Każde dziecko musi wiedzieć, że jego bezpieczeństwo jest rzeczą bardzo ważną i w związku z tym powinno znać zasady postępowania w różnych miejscach i sytuacjach życiowych. Więcej informacji o unikaniu zagrożeń przez dzieci znajdziecie w artykule przygotowanym przez śląską POLICJĘ klikają tutaj.
 
‼️JAK SIĘ ZACHOWAĆ, GDY STRACIMY Z OCZU DZIECKO?
Musisz wiedzieć, że w takiej sytuacji liczy się każda sekunda. Musimy działać i nie bagatelizować sprawy. Nie przejmujmy się wzrokiem innych ludzi! Bezpieczeństwo naszego dziecka jest w tym momencie najważniejsze!
🔴 Nie wołamy IMIENIA DZIECKA! Mało, kto zareaguje na słowa matki wołającej dziecko po imieniu, nie budzi to żadnych emocji gdyż takie wołania słyszymy na każdym kroku i nie oznaczają niczego poważnego.
🔴 Wołając dziecko podajemy jak najwięcej szczegółów: ZAGINĄŁ CHŁOPIEC! BLONDYN, 4 LATKA, UBRANY W CZERWONĄ KOSZULKE I NIEBIESKIE SPODENKI, WIDZAŁEŚ GO?! Ludzie błyskawicznie zauważą, że to poważna sytuacja i zaczną przekazywać to zdanie dalej.
 
👧 Sama byłam świadkiem zaginięcia dziecka na plaży w Hiszpanii. Przerażona matka wołała w niebogłosy imię dziecka i spanikowana biegała wte i wewte. Nie przyniosło to żadnego efektu! Z każdą minutą bardziej traciła głowę a po dziecku nie było śladu! Sytuacja diametralnie się zmieniła dopiero po nawoływaniu i zaangażowaniu ludzi na plaży! Wszyscy wstali i zaczęli wołać wspomniane wyżej słowa: (ZAGINĘŁA DZIEWCZYNKA! BRUNETKA, MA 6 LAT, JEST UBRANA W RÓŻOWY STRÓJ KĄPIELOWY, WIDIAŁEŚ JĄ?!). Podając charakterystyczne cechy takie jak wiek, kolor włosów i ubrania, dziecko przestaje być anonimowe! Po chwili dziewczynkę odnaleziono 300m od matki. Bawiła się jak gdyby nigdy nic budując zamki z piasku – nie słyszała rozpaczliwego wołania matki. Na szczęście ta sytuacja skończyła się szybko i szczęśliwie. Nie zapominajmy jednak, że prócz tego typu zagubień zdarzają się też porwania i to w realnym świecie – naszym świecie a bezpieczeństwo naszych dzieci to często kwestia kilku chwil. PAMIĘTAJCIE O TYCH ZASADACH, bo mogą uratować życie waszym dzieciom!
 

👉 Post powstał na podstawie wpisu Dagmary, która prowadzi jeden z moich ulubionych blogów: cała reszta. Zachęcam Was do przeczytania całego wpisu gdyż chwyta za serce i ma nieocenioną wartość. By przeczytać post kliknij tutaj!

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment