MOSTEK POKUTNIC

📍 Najwyżej położony most we Wrocławiu

AHOJ! ⛪️ Mostek Pokutnic to jeden z najciekawszych punktów widokowych we Wrocławiu. Wystarczy pokonać 247 schodków, by podziwiać Wrocław w całej okazałości. Wspaniałe widoki gwarantowane!
 
Mostek znajduje się wysoko, pomiędzy dwiema kościelnymi wieżami. Kładka łącząca wieże kościoła Marii Magdaleny znajduje się na wysokości 45 m. Z tej wysokości będziesz podziwiać rynek, kolorowe kamieniczki, eleganckie fasady efektowne dachy miejskich kamienic i kościół Garnizonowy. W oddali dostrzeżesz plac Grunwaldzki, Most Rędziński i oczywiście Sky Tower.
 
🗓 Wejście na Mostek Czarownic jest możliwe cały rok, nawet w czasie pandemicznych obostrzeń. W wieży nie ma windy. Na górę prowadzą kręte, metalowe schody. Aby wejść na samą górę, bedziesz musiał pokonać 247 schodów. Można z niego podziwiać panoramę Wrocławskiego Rynku.
 
Mostek Pokutnic to jeden z 3️⃣ punktów widokowych w centrum miasta. Po przeciwnej stronie rynku znajduje się Wieża Kościoła Garnizonowego p.w. św. Elżbiety Węgierskiej oraz nieco dalej – taras Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

LEGENDY O MOSTKU POKUTNIC:

Mostek Pokutnic, zwany jest również Mostem Czarownic. Poza niesamowitym widokiem kusi turystów mrocznymi legendami. Ponoć w nocy, będąc w okolicy, usłyszysz płacz i krzyki młodych kobiet, które zamiast zajmować się dziećmi i domem, wolały bawić się i spotykać z mężczyznami. Dawniej rodzice przyprowadzali swe lekkomyślne dzieci pod wieżę, aby te słuchały jęków uwięzionych dziewcząt i nabrały pokory. W ramach pokuty dziewczęta musiały sprzątać mostek. Nie jedna panna skoczyła z mostku, popełniając samobójstwo.

Kolejna ciekawa legenda związana jest z okresem „polowania na czarownice”. Kobiety oskarżone o czary spotykała okrutna kara – przejście wąską kładką między wieżami. Jeśli im się to udało to z pewnością, pomógł im w tym diabeł i palono je na stosie. Natomiast jeśli spadały z mostku… cóż, zostały niesłusznie skazane i uniewinnione.

LEGENDA O TEKLI I MARTYNCE:
W Katedrze Św. Marii Magdaleny można przeczytać legendę o Tekli i Martynce, które „spotkacie” w postaci malutkich rzeźb na Mostku Pokutnic.

We Wrocławiu, hen wysoko pod chmurami, na szczycie wież kościoła Św. Marii Magdaleny znajduje się wąski mostek. To mostek czarownic. A skąd się wziął? Posłuchajcie…

Dawno, dawno temu we Wrocławiu żyła pewna piękna, ale próżna i leniwa dziewczyna. Miała na imię Tekla. Leniwa była, że strach – żadnej roboty się nie chwyciła. Stroiła się jeno, liczko w lustereczku przeglądała, a chłopcom w głowach zawracała, choć o zamążpójściu nie myślała.

– Na cóż mi mąż? – mówiła ze śmiechem. – Żebym robotę jeno miała? A co to, ja bawić się nie mam prawa?

– Co z niej wyrośnie? – wzdychał ojciec.

– Teklo, czas za mąż pójść. – załamywała ręce matka. Tekla wszystko śmiechem zbywała.

Mijały lata, a Tekla się nie zmieniała – jeno zabawa i zbytki jej w głowie, piękne suknie i bale, ot co. Choć najmłodsza już nie była, męża nadal nie chciała. W domu pożytku żadnego z niej nie było, kiedy mama o pomoc prosiła – Tekla nigdy nie słuchała, prośby ojca mimo uszu puszczała spiesząc na kolejną zabawę lub nową suknię przymierzając.

Kiedyś rozsierdzony ojciec przeklął Teklę za jej lekkomyślność, próżność i lenistwo.

Tej samej nocy Tekla została porwana i na mostku między wieżami wysoko osadzona – za karę za próżniactwo miała go co dzień do końca świata zamiatać.

Nie pomogły Tekli łzy, prośby, ani krzyki – wysoko pod chmurami nikt jej nie słyszał.

Mijały lata. Tekla postarzała się, zbrzydła, a usmarowana twarz nie ukazywała dawnej urody.

Kiedy już nie miała siły mostku zamiatać dostała do pomocy młodą czarownicę – Martynkę. Martynka, choć czarownica, dobre serce miała, Tekli pomóc chciała. Długo musiała wypytywać, za jakie winy Tekla na taki los została skazana. Los nieszczęsnej Tekli bardzo ją przejął.

Pewnej nocy Martynka po cichu zabrała miotłę Tekli i poleciała na wrocławski Rynek pomocy szukać. Leciala, leciała, nagle zobaczyła tajemniczego mężczyznę na czworaka chodzącego po rynku. Obniżyła lot i wylądowała na Rynku. Przyglądała się mu z ciekawością.

– Pomogłabyś, zamiast się gapić. -burknął nieznajomy.

– Chętnie pomogę, ale czego Pan szuka? Zapytała uprzejmie Martynka.

Okazało się, że to czarodziej Michał – okulary zgubił, różdżka mu wypadła – bez niej nie miał mocy. Zły był i bezradny.

Martynka poderwała się na miotle – wnet różdżkę zobaczyła, podała Michałowi. W nagrodę czarodziej obiecał spełnić jedno jej życzenie. Martynka poprosiła o uwolnienie Tekli.  Wdzięczny Michał życzenie dobrej czarownicy spełnił.

Nim Martynka na mostek wróciła, Tekli już na nim nie było. Martynka również do szkoły czarownic wróciła. A mostek pozostał jako przestroga dla leniwych panien. Jak będziecie we Wrocławiu możecie go zobaczyć.

CO WARTO WIEDZIEĆ:
📍 Katedra Św. Marii Magdaleny, ul. Szewska 10
⛪️ Mostek Pokutnic łączy dwie wieże Katedry Św. Marii Magdaleny
🎫 Kasa biletowa znajduje się po lewej stronie głównego wejścia do katedry
🗓 Punkt widokowy czynny codziennie przez cały rok. Aktualnie jest czynny do godziny 16:00. Na stronie widnieją godziny: w sezonie zimowym od 10:00 do 19:00, w sezonie letnim od 10:00 do 20:00
🎟 Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł (dla dzieci od 5 do 13 r.ż. oraz osób powyżej 65 r.ż.)
🚶‍♂️ Na mostek można się dostać wyłącznie krętymi, metalowymi schodami
📜 Po drodze na szczyt można odpocząć i poczytać informacje m.in. na temat katedry i legend związanych z Mostkiem Pokutnic
👩‍🦽 Punkt widokowy nie jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnością – brak windy

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Tags from the story
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *