fbpx

🖼️ BANKSY PO RAZ PIERWSZY WE WROCŁAWIU

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 6 Min Czytania
fot. ©ahojprzygodo.com | The Mistery Of Banksy, hala IASE Wrocław 2024

Odkryj Geniusza Ulicy

Urodzony w Bristolu, znany na całym świecie, ale wciąż anonimowy i otoczony tajemnicą. Banksy – bo o nim mowa – jako artysta graffiti i malarz, przekracza granice sztuki. Jego twórczość od lat wywołuje sensację. Często ironiczne i polityczne, zdobyły uznanie zarówno na ulicach miast, jak i na światowych aukcjach. W 2009 roku mieszkańcy Bristolu głosowali za pozostawieniem jego dzieł w przestrzeni publicznej. W 2010 roku magazyn „Time” uznał go za jedną z 100 najbardziej wpływowych osób na świecie, obok postaci takich jak Barack Obama, Steve Jobs czy Lady Gaga. Jego sztuka, znana z komentowania bieżących wydarzeń, jest podziwiana przez miliony. Oryginały nie są dostępne, często są zniszczone, zamalowane lub znajdują się w rękach prywatnych. Reprodukcje można zobaczyć na wystawie „The Mystery of BANKSY – A Genius Mind” we Wrocławiu.

 

WYSTAWA

Wystawa to wyjątkowe wydarzenie, które po raz pierwszy zagości we Wrocławiu. Wystawa jest niesamowita i inspirująca od pierwszych chwil. To więcej niż zwykłe muzeum – to celebracja jego twórczości i okazja do zastanowienia się nad sztuką oraz naszym światem. Banksy zmusza nas do aktywnego patrzenia na rzeczy, które często ignorujemy. Porusza ważne tematy społeczne i polityczne, kwestie trudne, związane z wojną, pandemią i uchodźcami. Jego dzieła są kontrowersyjne, wywołując silne emocje i dyskusje.

Dlaczego warto się na nią wybrać? Oto kilka powodów:
1️⃣ Ekspozycja prezentuje ponad 150 inspirujących motywów street art, w tym graffiti, fotografie, rzeźby, instalacje wideo oraz wydruki na różnych nośnikach, takich jak płótno, tkanina, aluminium, FOREX® i pleksi. To niezwykła podróż przez cały okres twórczości Banksy’ego.
2️⃣ Organizatorzy starali się zebrania najbardziej wybitnych i efektownych motywów w jednym miejscu. Wyszukana oprawa tego wydarzenia oferuje kompleksowy przegląd i wnikliwy wgląd w twórczość tego nietuzinkowego artysty.
3️⃣ Wystawa nie ogranicza się do tradycyjnych ram muzealnych. Jest to swobodna podróż, która pozwala odkrywać dzieła Banksy’ego w niekonwencjonalny sposób.

CIEKAWOSTKI

➡️ Pomimo ogromnej popularności, Banksy zachowuje swoją tożsamość w tajemnicy. Opisany jako „biały mężczyzna, w wieku 28 lat, niechlujnie wyglądający”, Banksy jest mistrzem ukrywania się. Jego anonimowość jest niezbędna, ponieważ graffiti jest nielegalne.
➡️ Banksy jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych artystów na świecie. Jego prace są rozproszone po całym globie, a większość z nich znajduje się w Europie. Londyn i Bristol to miasta, w których można podziwiać wiele murali autorstwa Banksy’ego.
➡️ Banksy tworzy według własnych zasad. Jego dzieła często zawierają społeczno-polityczne komentarze, a on sam unika komercjalizacji swojej twórczości. Nie wykonuje autoportretów i bywa, że umieszcza swoje prace w środku nocy, aby pozostać niewidocznym.
4. Banksy jest grą słów. Może pochodzić od angielskiego słowa “bank” (czyli mur, ściana), które jest bezpośrednio związane z jego działalnością artystyczną.

REKORDOWE AUKCJE

Banks’y jest jak współczesny Robin Hood, jego prace kupują bogacze, a korzystają na tym zwykli ludzie, wspiera cele społeczne, przekazał 2,4 miliona euro na palestyński szpital, sprzeciwia się zatruwaniu środowiska i założył fundacje, która każdego dnia niesie pomoc.

  • “Dziewczynka z balonikiem” sprzedano za 1,2 miliona euro
  • “Parlament zdecentralizowany” za 11,1 miliona euro
  • “Game Changer” sprzedano za 20 milionów euro na rzecz brytyjskiej służby zdrowia
  • “Miłość jest w koszu” osiągnęło 21,6 miliona euro.

NAJSŁYNNIEJSZE PRACE MALARZA

„Dziewczynka z balonikiem” (There is Always Hope) Ten ikoniczny mural przedstawia dziewczynkę, która wypuszcza balonik w kształcie serca – wyraz nadziei i optymizmu.

“Rage, Flower Thrower” (Flower Bomber) Obraz przedstawia mężczyznę, który rzuca bukietem kwiatów zamiast granatem. To komentarz na temat przemocy i konfliktów.

Banksy stworzył wiele prac w Palestynie, a jednym z najbardziej znanych jest mural na murze oddzielającym teren od Izraela.

“Pulp Fiction” Banksy zinterpretował słynną scenę z zastępując broń bananami. To zabawne i prowokacyjne dzieło.

“Kissing Coopers” Obraz przedstawia dwóch policjantów całujących się. To komentarz na temat miłości i równości.

“Szczury” Banksy często używa szczurów jako symbolu. Jego prace z tym motywem są zarówno zabawne, jak i głęboko przemyślane.

“Pokojówka” Banksy stworzył mural przedstawiający pokojówkę, która wyciera ramę obrazu. To komentarz na temat nierówności społecznych.

“Wyjście przez sklep z pamiątkami” Obraz ukazuje parę, która ucieka przez wyjście awaryjne z muzeum, trzymając w rękach torby z pamiątkami. To ironiczny komentarz na temat konsumpcjonizmu.

WARTO WIEDZIEĆ

📌 IASE Instytut Automatyki Systemów Energetycznych, Wystawowa 1, Wrocław 51-618
💻 Strona internetowa — KLIKNIJ TUTAJ
⏰ Wystawa potrwa do 11 sierpnia. Poniedziałek-niedziela i święta: 10.00 – 20.00.
❗️ Ostatni wstęp: na godzinę przed zakończeniem wystawy.
⚠️ Wystawa zamknięta: 31 marca (Niedziela Wielkanocna), 1 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny).
🎟️ Bilety zaczynają się od 55 zł ulgowy i 65 zł normalny.
💰 Cennik — KLIKNIJ TUTAJ
👧🏻 Dziecko w wieku do 6 lat wchodzi bezpłatnie.
⏳ Na wystawę zarezerwuj około 1,5 h
🛍️ Przed wejściem na wystawę jest sklep z pamiątkami dla fanów Banksy’ego. Znajdziesz tam pocztówki, magnesy, kubki, koszulki i bluzy.
👕 Można także samemu zaprojektować koszulkę w stylu Banksy’ego za pomocą szablonu i puszki ze sprayem.
🧱Wystawę zbudowano w 2 tygodnie.
🖼️ Bazuje na 90% dzieł, których już nie ma, zostały zamalowane lub zniszczone.

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment