fbpx

⛵️ CIEKAWE ATRAKCJE W ŁODZI

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 16 Min Czytania

3️⃣ dni w Łodzi – gotowy plan na zwiedzanie miasta

AHOJ! Łódź, czwarte co do wielkości miasto w Polsce, to miejsce o niezwykłej historii i bogatej kulturze. Znane jako polski Manchester, Łódź przeszła transformację z przemysłowego giganta w tętniącą życiem metropolię pełną atrakcji turystycznych. Spacerując po ulicach miasta, można podziwiać piękne, zabytkowe kamienice, które przypominają o jego przemysłowej przeszłości.

Jednym z najważniejszych punktów na mapie Łodzi jest ulica Piotrkowska – jedna z najdłuższych handlowych ulic w Europie, pełna restauracji, kawiarni i sklepów. Warto również odwiedzić Manufakturę, ogromny kompleks handlowo-rozrywkowy, który powstał na terenie dawnej fabryki włókienniczej.

Łódź to także miasto sztuki i kultury. Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Kinematografii oraz liczne galerie i teatry oferują bogaty program kulturalny. Nie można zapomnieć o Księżym Młynie – zabytkowym zespole fabryczno-mieszkalnym, który jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów architektury przemysłowej w Polsce.

Dzięki swojej różnorodności i unikalnemu charakterowi, Łódź przyciąga turystów z całego świata, oferując niezapomniane wrażenia i mnóstwo atrakcji do odkrycia. Zapraszamy do dalszej części wpisu, w którym wraz z Łódzką Organizacją Turystyczną zaproponujemy 3-dniowy plan zwiedzania miasta.

1️⃣ DZIEŃ ZWIEDZANIA

Przyjechaliśmy do Łodzi około godziny 10:00. Zatrzymaliśmy się w genialnie położonym PURO Hotel, do którego udaliśmy się w pierwszej kolejności, aby rozpakować walizki i przygotować się do zwiedzania miasta. Hotel robi niesamowite pierwsze wrażenie, zachwycając nowoczesnym wnętrzem w stylu retro, strefą SPA oraz tarasem widokowym na ostatnim piętrze, z którego można podziwiać budynek Manufaktury oraz Muzeum Miasta Łodzi. Na brawa zasługuje także bezpłatna, całodobowa kawa i herbata dla gości hotelowych oraz bliskość najważniejszych łódzkich atrakcji turystycznych. Przed hotelem stoi lustrzane serce WOŚP, przy którym wychodzą świetne zdjęcia, a lokalizacja w centrum miasta sprawia, że od restauracji, kawiarni, sklepów i atrakcji turystycznych dzielą nas zaledwie trzy kroki. Ruszajmy!

11:00-14:30 – Muzeum Fabryki i Manufaktura oraz obiad w jednej z licznych restauracji
📌 Adres: Drewnowska 58, 91-002 Łódź
Manufaktura to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Łodzi. Powstała na terenie dawnej fabryki włókienniczej, której budynki zachowały się do dziś, tworząc unikalny klimat. Obecnie pełni funkcje centrum rozrywki, kultury i sztuki, oferując atrakcje dla osób w każdym wieku. W kompleksie znajdują się liczne sklepy, restauracje, kawiarnie oraz instytucje kultury, takie jak Muzeum Sztuki MS2, Muzeum Fabryki i Muzeum Miasta Łodzi. Można również iść do teatru, kina, a także skorzystać z różnorodnych form aktywnego wypoczynku jak: kręgielni, ścianki wspinaczkowej, laserowego paintballa, szkoły tanecznej, bilardu, sali fitness oraz Experymentarium. Zimą dostępne jest lodowisko, a latem plaża z leżakami i beach barem. Manufaktura to także miejsce licznych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, takich jak koncerty, wystawy i festiwale. Historię tego niezwykłego kompleksu fabryczno-mieszkalnego Izraela Poznańskiego, który w latach 2002–2006 został przekształcony w Manufakturę, poznaliśmy w Muzeum Fabryki. Dowiedzieliśmy się także o rozwoju zakładów, technikach produkcji oraz codziennej pracy i życiu dawnych robotników. Chłopcom najbardziej podobały się ogromne pieczątki, makieta Manufaktury, stara waga oraz możliwość dotknięcia prawdziwej bawełny.

14:30-16:00 – Muzeum Miasta Łodzi
📌Adres: Ogrodowa 15, 91-065 Łódź
Muzeum Miasta Łodzi, znane także jako pałac rodziny Poznańskich, to jeden z najbardziej okazałych budynków w mieście. Rezydencja jest wizytówką Łodzi i świadectwem jej znaczenia w XIX wieku. Oprócz przepięknych wnętrz pałacowych, takich jak sala lustrzana, salonik, pokój karciany i sala jadalna, warto zajrzeć do ogrodu oraz zobaczyć wystawy stałe: „Łódź w Europie, Europa w Łodzi”, która pokazuje, jak w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat miasto awansowało do grona wielkich europejskich metropolii, oraz „Na wspólnym podwórku”. Ta wystawa szczególnie spodoba się dzieciom, które odwiedzą gabinet carskiego urzędnika, poznają łódzkie świątynie i synagogi, po drodze spotkają fabrykanta, zajrzą do pracowni grawera i sklepu modystki, by przez bramę wejść na typowe miejskie podwórze, z którego udadzą się do mieszkań łódzkich rodzin. Obraz codziennego życia dopełnia wizyta w lokalu zabytkowego magla oraz chwila odpoczynku w kawiarence.

16:00 – Spacer ulicą Piotrkowską (Pasaż Róży + Narodziny Dnia)
Ulica Piotrkowska to najdłuższy polski deptak i niekwestionowany symbol miasta. Ma ponad 4 km długości i jest jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie! Ze względu na wyjątkową zabudowę ulica została w całości wpisana do rejestru zabytków. Piotrkowska słynie z licznych restauracji, pubów, kawiarni, podwórek restauracyjnych i klubów muzycznych. Znajdują się tu okazałe pałace, bogato zdobione kamienice, dawne fabryki, kościoły i pomniki.  Warto zajrzeć na Pasaż Róży– niesamowite podwórko, gdzie ściany kamienicy zostały pokryte kawałkami luster oraz Narodziny Dnia – kolejne kolorowe podwórko, które przeniesie Was w baśniowy świat fantastyki. Polecamy także odwiedzić Sklepik Magiczny z gadżetami z filmu Harry Potter, wejść do Informacji Turystycznejktóra również zachwyca ciekawym wnętrzem i ilością pamiątek z Łodzi. Zachęcamy do poszukania Ławeczki Tuwima, fortepianu i kolorowego muralu Rubinsteina, obejrzenia dokładnie fasady niezwykłej Kamienicy pod Gutenbergiem, skosztowania lokalnych potraw w restauracji Imber, w której Magda Gessler zrobiła swoje słynne kuchenne rewolucje, a także odszukać figurki z Bajkowego Szlaku np. rzeźbę Misia Uszatka. Piotrkowska tętni życiem przez cały rok przez odbywające się na niej jarmarki i festiwale.

2️⃣ DZIEŃ ZWIEDZANIA

Jeżeli tylko macie możliwość przedłużenia o jeden dzień wizyty w Łodzi to warto ten dzień rozbić na dwa, ponieważ zarówno w Zoo jak i na terenie obiektu EC1 można spędzić długie godziny na świetnej rodzinnej zabawie.

10:00-13:00 – Orientarium ZOO
📌 Konstantynowska 8/10, 94-303 Łódź
Orientarium to nowoczesny kompleks prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Największy słoń indyjski w Europie, rekordowych rozmiarów krokodyl gawialowy, zagrożone w naturze orangutany sumatrzańskie oraz podwodny tunel, z którego podziwiać można przepływające nad głowami rekiny i płaszczki. Na nas największe wrażenie zrobiła kąpiel słoni oraz ogromny „ekran kinowy” w którym można było podziwiać podwodny świat. Zoo jest idealne do zwiedzania z rodziną: nie za duże, mnóstwo w nim zieleni i miejsc do odpoczynku. Zajdziecie tam liczne punkty gastronomiczne, place zabaw i park linowy. Zrobiło na nas bardzo dobre wrażenie.

14:00-16:00 – Centrum Nauki i Techniki EC1, taras widokowy na chłodni kominowej
📌 Juliana Tuwima 1/3, 90-022 Łódź
To największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki zbudowane w przestrzeniach ponad stuletniej elektrowni w Łodzi. Centrum to 150 stanowisk i eksponatów podzielonych na trzy części:

  • PRZETWARZANIE ENERGII: Historyczne eksponaty, symulatory i gry komputerowe pokazują, jak działała elektrownia. Można zobaczyć, jak produkowany jest prąd i jak transportowano węgiel. Hala Maszyn, z historycznymi schodami i zegarem, teraz służy jako miejsce wydarzeń kulturalnych.
  • ROZWÓJ WIEDZY I CYWILIZACJI: Przyroda, nauka i wynalazki, które zbudowały naszą cywilizację, są prezentowane poprzez dotyk, zabawę, doświadczenia i eksperymenty.
  • MIKROŚWIAT — MAKROŚWIAT: Wystawa ukazuje niewidoczne dla oka zjawiska, takie jak magnesy, polaryzacja, skrzydła motyla i mikroskop elektronowy, fascynując zarówno młodych, jak i starszych.  

Dodatkowo można skorzystać z warsztatów edukacyjnych oraz obejrzeć film w robiącej niesamowite wrażenie srebrnej kuli. Nam najbardziej podobały się wszelkie gry zespołowe, możliwość wejścia do pieca czy laboratorium. Niestety na taras widokowy nie udało nam się wejść ze względu na pogodę. Mamy za to piękne fotki z drona tego budynku, wykonane pod koniec dnia, gdy nasze dzieci biegały pomiędzy fontannami obok CKiNI.

16:00-18:00 – Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1
📌 Targowa 1/3, 90-022 Łódź
Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej otwarto w październiku 2023 roku. To edukacyjna przestrzeń poświęcona komiksom, grom wideo, gamingowi i wirtualnej rzeczywistości. Współpracując z CD PROJEKT RED, stworzono ścieżkę inspirowaną grą Wiedźmin 3: Dziki Gon, która edukuje w zakresie tworzenia gier wideo. Nas zaskoczył rozmach, wielkość, ilość eksponatów i przepięknie zaaranżowane wnętrza. Mogliśmy stworzyć własny komiks, pograć w gry, spróbować swoich sił w dabbingu lub tworząc postacie i wirtualne światy. Centrum obejmuje 3 strefy tematyczne:

  • Strefa Retro — podróż do lat 80. i 90. XX wieku, z salonem gier arkadowych i giełdą komputerową.
  • Game Lab — interaktywna ścieżka edukacyjna o procesie tworzenia gier wideo, z elementami grywalizacji. Utrzymana jest na podstawie uniwersum gry Wiedźmin 3: Dziki Gon.
  • Strefa VR — escape room łączący elementy materialne i wirtualne, z zagadkami inspirowanymi przemysłową Łodzią.

3️⃣ DZIEŃ ZWIEDZANIA

Ten dzień stał pod ogromnym znakiem zapytania. Wieczorem wylądowaliśmy z Mikim na SORze i okazało się, że biedaczek złamał palca. Nie mieliśmy więc pojęcia, jak będzie się czuł i w jakim nastroju się obudzi. Postanowiliśmy jednak nie martwić się na zapas, niczego nie zmieniać i po prostu dopasować się do jego potrzeb. Okazało się, że był to jeden z najmilszych dni ze wszystkich trzech spędzonych w Łodzi. Atrakcje turystyczne, jakie przygotowała nam Łódzka Organizacja Turystyczna były na tyle ciekawe, że Miki ani razu nie powiedział, że chce wracać lub zakończyć zwiedzanie. Tym sposobem wyszliśmy z Centralnego Muzeum Włókiennictwa dopiero o godzinie 19:00 gdy zamykano obiekt i naprawdę ani jednej rzeczy byśmy tego dnia nie zmienili. Oto co udało nam się zwiedzić:

10:00-12:00 – Muzeum Kinematografii
📌 plac Zwycięstwa 1, 90-312 Łódź
Muzeum Kinematografii w Łodzi, jedyne takie w Polsce, działa od 1976 roku i mieści się w dawnym pałacu Karola Scheiblera. Łódź, dzięki szkole filmowej PWSFTiTv, stała się centrum produkcji filmowej. Muzeum posiada blisko 76,000 eksponatów w działach: historia kina, technika filmowa, plakat i scenografia oraz animacja. Zwiedzający mogą zobaczyć archiwalną aparaturę filmową, dokumenty, plakaty, scenografie, fotosy i pamiątki związane z kinem. Ważnym eksponatem jest fotoplastikon z filmu „Vabank” (1981). Zobaczysz tam 2 wystawy stałe: „Łódź filmowa” pokazująca, jak Łódź przekształciła się z miasta rozrywek dla robotników w stolicę polskiego przemysłu filmowego po II wojnie światowej oraz „Pałac pełen bajek”. To miejsce dla wszystkich kochających bajki, które szczególnie spodobało się naszym chłopcom. Można tam spotkać kultowych bohaterów polskich filmów animowanych, takich jak Florka, Ćwirek, Pik-Pok, Baltazar Gąbka czy kot Filemon. Wejść do budy Reksia, pokoju Misia Uszatka, ułożyć olbrzymie puzzle czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z rodziną Muminków.

12:00-13:00 – Palmiarnia
📌 al. marsz. Józefa Piłsudskiego 61, 90-329 Łódź
Palmiarnia w parku Źródliska to atrakcyjne miejsce dla miłośników przyrody, z egzotyczną kolekcją roślin zapoczątkowaną przez łódzkich fabrykantów i carskich urzędników. Podzielona na trzy części: pawilon śródziemnomorski, tropikalny i kaktusowy, oferuje także ogród dydaktyczny. Znajduje się tam ponad 4300 roślin i kilka gatunków zwierząt, w tym żółwie i karpie koi. Najstarsze rośliny to ponad 150-letnie palmy, ale znajdziecie tam również motylarnię oraz kawiarnię i sklepik. Naszym chłopcom najbardziej spodobało się karmienie pomarańczowych i czarnych rybek oraz szukanie po krętych ścieżkach Palmiarni jednej z najostrzejszych papryk na świecie Carolina Reaper.

14:00-16:00 – spacer po Księżym Młynie
Zespół fabryczno-mieszkalny zbudowany w XIX wieku przez Karola Scheiblera, kiedyś stanowił samowystarczalne miasto w mieście, wzorowane na angielskich osadach przemysłowych. Znajdowały się tam fabryki, domy robotnicze, szkoła, szpital, remiza strażacka, gazownia, sklepy i rezydencje właścicieli, wszystko rozmieszczone wzdłuż brukowanych uliczek.

Dziś Księży Młyn to dzielnica obejmująca dawne osiedle robotnicze, przędzalnię i inne budynki towarzyszące. W 1971 roku uznano ją za zabytek architektury przemysłowej. Księży Młyn stał się atrakcją turystyczną, artystyczną i fotograficzną, z licznymi zielonymi terenami, piknikami, kiermaszami i koncertami. Mnie zachwycił i nie pamiętam ile już razy, powiedziałam, że chciałabym tam zamieszkać. Piękne miejsce i baaardzo klimatyczne. Poznaliśmy je całkiem dobrze, dzięki ukrytym między budynkami rzeźbą kotów, które tworzą Koci Szlak.

16:30-19:00 Centralne Muzeum Włókiennictwa
📌 Piotrkowska 282, 93-034 Łódź
Muzeum posiada jedną z największych kolekcji współczesnej tkaniny artystycznej na świecie i od 1972 roku organizuje Międzynarodowe Triennale Tkaniny. Oferuje wirtualne doświadczenia, prezentuje historię przemysłu włókienniczego, Białej Fabryki i rodziny Geyer. Dzięki pracy Ludwik Ferdynand Geyer powstał pierwszy komin fabryczny w Łodzi, a krosna zaczęły działać na maszynę parową. Jego synowie kontynuowali rozwój zakładów, wspierając także budowę gmachów użyteczności publicznej. Rodzina wzbogaciła południową część ulicy Piotrkowskiej o Białą Fabrykę, Czerwoną Fabrykę, kamienicę biurową, wille, pałace oraz park. Dziś w muzeum można podziwiać różne rodzaje tkanin i splotów oraz stroje używane w XIX i XX wieku. Na wystawie znajduje się również działająca maszyna parowa, żakardy i muł, które ożyły dzięki nowoczesnej technologii. Na tyłach muzeum znajduje się Łódzki Park Kultury Miejskiej z XIX-wieczną zabudową. Wejdziesz tam m.in. do starych domów czy kościoła. To niezwykle malownicze miejsce, które zrobiło na nas ogromne wrażenie. 

PODSUMOWANIE

Podsumowując nasz rodzinny wyjazd do Łodzi, możemy śmiało powiedzieć, że miasto to zaskoczyło nas swoją różnorodnością i bogactwem atrakcji. Od spacerów po urokliwej ulicy Piotrkowskiej, przez fascynujące wizyty w muzeach, aż po relaks w pięknych parkach – każdy z nas znalazł coś dla siebie. Łódź to miejsce, które łączy historię z nowoczesnością, a jej unikalny klimat sprawia, że chce się tu wracać. My z pewnością wrócimy, bo na naszej liście miejsc do odwiedzenia jest jeszcze: aquapark Fala, plac zabaw w parku na Zdrowiu, Centrum Nauki Experymentarium oraz Ulica Żywiołów EC1.

Jeśli szukacie miejsca na rodzinny wypad, które oferuje zarówno edukacyjne, jak i rozrywkowe atrakcje, Łódź z pewnością spełni Wasze oczekiwania. Mamy nadzieję, że nasza relacja zainspiruje Was do odwiedzenia tego niezwykłego miasta i odkrycia jego wszystkich uroków. Do zobaczenia w Łodzi! 👋🏻

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment