fbpx

ZAMEK OGRODZIENIEC

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 10 Min Czytania

🏰 Najpopularniejszy Zamek Na Szlaku Orlich Gniazd

AHOJ! Teren między Krakowem a Częstochową, zwany również Jurą Krakowsko-Częstochowską, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce oraz prawdziwa kolebka rodzimej kultury. To właśnie w tej części Polski położony jest największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku – Zamek Ogrodzieniec. Najpopularniejszy ze wszystkich zamków na 🦅 Szlaku Orlich Gniazd. Znajduje się we wsi Podzamcze w województwie śląskim i położony jest na najwyższym wzniesieniu – ⛰ Górze Zamkowej mierzącej 515,5 m n.p.m. Mimo iż obiekt ma dziś status tzw. „trwałej ruiny”, zdecydowanie warto go zobaczyć. Kamienna, lekko połyskująca bielą konstrukcja robi fenomenalne wrażenie! Uroku dodają mu fantazyjne formy skalne – wapienne ostańce i zielone pagórki. Spacerując po tak malowniczym miejscu łatwo odnieść wrażenie, że czas stanął w miejscu. Atmosfera tego miejsca jest wyjątkowa, oddziałuje na wyobraźnię i zachwyca! 🎥 Sławę zyskał dzięki ekranizacji popularnych seriali i filmów: Janosika – Jerzego Passendorfera, Zemsty – Andrzeja Wajdy oraz Wiedźmina, w którym zamek pojawia się, jako wzgórze Sodden, na którym rozegrała się finałowa bitwa.

ZWIEDZANIE ZAMKU:
➡️ W stronę zamku prowadzi nas asfaltowa droga, wzdłuż której ciągną się stragany z pamiątkami i chińskimi zabawkami. Zamek można zwiedzać samodzielnie z przewodnikiem lub audio-przewodnikiem. 🗺 Przy zakupie biletów dostajemy mapkę i śmiało możemy we własnym tempie odkrywać wszystkie jego atrakcje. Pierwsze kroki stawiamy na przedzamczu ze wspaniałym widokiem na zamek. Niegdyś miejsce to zapewniało schronienie okolicznej ludności, dzisiaj organizowane są tu ⚔️ inscenizacje bitew, turnieje łucznicze i pokazy walk. Nasze chłopaki chcieli wejść na każdą skałę, przeskoczyć przez każdą ławkę… trochę, więc nam zajęło dodarcie do bramy wejściowej.

➡️ Po przekroczeniu suchej fosy wchodzimy na teren dziedzińca otoczonego wysokimi murami, po których została wyznaczona trasa zwiedzania. Nasz Ignaś błyskawicznie odnalazł samotnie wiszący łańcuch, z którego zrobił sobie huśtawkę…🤫 Następnie przeszliśmy w kierunku studni i krętymi schodami dotarliśmy do dawnych zamkowych pomieszczeń – kuchni, sypialni, biblioteki oraz skarbca.

➡️ Trasa jest prosta i urozmaicona. Tworzy niepowtarzalny klimat i wspaniałą atrakcję dla małych i dużych odkrywców – zarówno w górnej części zamku skąd można podziwiać otaczający nas krajobraz oraz w podziemiach, w których panuje półmrok. W cenie biletu jest także wejście na wieżę widokową, do sali muzealnej na ekspozycję broni i zbroi rycerskich – niestety zamkniętych z powodu pandemii.

❗️Oczywiście cały czas musimy mieć swoje dzieci „na oku”, ponieważ wąskie i strome schody, często wyślizgana nawierzchnia oraz wysokość, po której się poruszamy może podnieść poziom adrenaliny nie jednym rodzicom.

➡️ Po zwiedzeniu zamku warto wybrać się na spacer po okolicy. Znajdziemy tu liczne skałki, fantastycznie wkomponowujące się w krajobraz, salę tortur, mnóstwo ławek i polany zachęcające do piknikowania.

HISTORIA ZAMKU: Zamek Ogrodzieniec nie miał lekko – wielokrotnie był zdobywany, niszczony i ponownie odbudowywany.

📌 Zamek Ogrodzieniec położony jest na Górze Janowskiego, zwanej również Górą Zamkową (515m n.p.m.) nie powinno, więc dziwić, że już w 1138 roku za panowania Bolesława Krzywoustego wzniesiono w tym miejscu mury obronne zwane 🐾 Wilczą Szczęką. Kamienny zamek, w stylu gotyckim wzniesiono z inicjatywy 👑 Króla Kazimierza Wielkiego w latach 1350 – 1370r. Warownia wielokrotnie zmieniała właściciela, by w pierwszej połowie XVI wieku znaleźć się w rękach rodu Bonerów, należących do grona najbogatszych i najbardziej wpływowych rodów w Polsce. Z ich inicjatywy w latach 1530-45 zamek przebudowano w stylu renesansowym, a rezydencja zyskała miano 🏰 drugiego Wawelu. Se­we­ryn Bo­ner zos­ta­wił ma­ją­tek czte­rem sy­nom, wszys­cy oni jed­nak zmar­li wcześ­nie nie do­cze­kaw­szy się spad­ko­bier­ców. Zamek prze­ję­ła je­go jedyna cór­ka Zo­fia. Wy­szła za wo­je­wo­dę lu­bel­skie­go Ja­na Fir­le­ja, który wzmoc­nił ob­ron­ność zam­ku o­ta­cza­jąc go no­wo­czes­n­ymi u­moc­nie­nia­mi: bas­tio­nem i su­chą fo­są.

🔥 Za początek upadku zamku w Ogrodzieńcu można przyjąć okres potopu szwedzkiego z lat 1655-1660. Podobnie jak inne zamki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, zamek splądrowano i spalono. Mimo ogromnych zniszczeń w drugiej połowie XVII wieku nowy właściciel Stanisław Warszycki podjął się próby odbudowy zamku. Otoczył zamek murem, zbudował bramę wjaz­dową z mostem zwod­zonym oraz nowe stajnie. Niestety jego wysiłek poszedł na marne gdyż w 1702 roku Polska stała się areną kolejnej wojny – ⚔️ Wojny Północnej. Wojska króla szwedzkiego Karola XII splądrowały i spaliły zamek.

🧱 Obiekt popadał w coraz większą ruinę gdyż koszty odbudowy zamku przekraczały możliwości finansowe kolejnych właścicieli. W 1810 roku ruinę opuścili ostatni mieszkańcy a mury zaczęto rozbierać i wykorzystywać, jako materiał budowlany doprowadzając w ten sposób do jeszcze większej dewastacji.

🚶‍♂️W 1885r. ruiny zamku odwiedził Aleksander Janowski, który zainspirowany widokiem warowni założył Polskie Towarzystwo Krajoznawcze (późniejszy PTTK), a ruiny w Ogrodzieńcu zostały symbolem jego organizacji. Po II wojnie światowej na zamku wykonano prace konserwatorskie i zabezpieczające, po których Ogrodzieniec udostępniono turystom.

LEGENDY:
🔸 O czarnym psie – ponoć w księżycowe noce na murach zamku pojawia się olbrzymi czarny pies, ciągnący za sobą wielki łańcuch. Jak twierdzą wtajemniczeni, jest to dusza bogatego właściciela zamku Stanisława Warszyckiego – dzielnego i walecznego człowieka, który skutecznie odpierał ataki Szwedów. Znany był również, jako okrutny człowiek, który znęcał się nad poddanymi oraz swoimi żonami. Za jego panowania w Ogrodzińcu wybudowano „ męczarnie Warszyckiego”, w której osobiście nadzorował torturowanie poddanych. Według legendy nie umarł w wyniku śmieci naturalnej, lecz jeszcze za życia został porwany przez diabły i zamieniony w czarnego psa, który do dzisiaj straszy w zamkowych murach.

🔹 O dwóch braciach – dawno temu w zamku mieszkało dwóch chciwych braci, którzy doprowadzili do licznych konfliktów z mieszkańcami. Według legendy tuż przed śmiercią zapragnęli, by ich ciała pochowano we wspólnym grobie wraz z ich całym majątkiem. Życzynie się spełniło, a grobu strzegło czterech rycerzy. Ich miecze zroszono wodą święconą, dzięki której odpędzali złe duchy, skrzywdzone przez chciwych braci.

🔸 O zamkowej studni – legenda związana z postacią Anzelma z Józefowa, który dawno temu odbywał na zamku służbę wojskową. Pozostawił on w domu piękną żonę, lecz po dwóch latach zapragnął wrócić do domu. Ówczesny właściciela zamku w zamian za zwolnienie ze służby nakazał mu wykopać studnię na zamkowym dziedzińcu.  Anzelm szybko wziął się do pracy, lecz mijały dni, miesiące i lata, a wody w studni nie było. Gdy ujrzał wreszcie lustro wody był tak wyczerpany, że tuż po wydostaniu się na powierzchnię zmarł. Według legendy w tym samym momencie zniknęła także woda ze studni, którą Anzelm zabrał ze sobą do grobu.

SZLAK ORLICH GNIAZD:
🦅 Orle Gniazda to szlak turystyczny przebiegający przez województwa małopolskie i śląskie.  Szlak łączy dwa miasta – Kraków z Częstochową i liczy ponad 160km. Swoją nazwę wziął od majestatycznych 🏰 średniowiecznych warowni, które wybudowano niczym orle gniazda na jurajskich skałach. Większość z nich powstała za panowania 👑 Kazimierza Wielkiego. Zamki miały strzec granicy Królestwa Polskiego przed awanturniczymi sąsiadami. 🌿 Trasa przebiega przez tereny chronione, do których należą rezerwaty przyrody na Górze Zborów, w dolinie Wiercicy oraz w Górach Sokolich.

🔴 Wytyczenie szlaku zaproponował w 1927 r. wybitny polski geograf Stanisław Leszczycki. Oznaczono go kolorem czerwonym. Dziś Orle Gniazda tkwią w ruinie, są restaurowane lub odbudowywane, ale wszystkie bez wyjątku przyciągają rzesze turystów. Ze szlaku korzystają miłośnicy pieszych wycieczek, rowerzyści, amatorzy biegania, nordic walking, narciarstwa i koni – dla wszystkich bez wyjątku wyznaczono odpowiednią wersję szlaku.Więcej informacji na temat Orlich Gniazd znajdziecie klikając tutaj!

.

CO WARTO WIEDZIEĆ:
📌 Zamek Ogrodzieniec – Ulica Zamkowa, 42-440 Podzamcze.
📧 biuro@zamek-ogrodzieniec.pl
💻 www.zamek-ogrodzieniec.pl
🗓 Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu otwarty jest codziennie od kwietnia do listopada.
🎫 Można kupić bilety łączone z wejściem na Górę Birów i do Parku Miniatur.
🚗 W okolicach Zamku Ogrodzieniec jest kilka parkingów, z których można skorzystać podczas przyjazdu na zamek. Wszystkie znajdują się do kilku minut marszu od bramy głównej.
👻 W każdy wakacyjny piątek na zamku organizowany jest „Wieczór z Duchami”, podczas którego przewodnik zabierze Was w podróż po zamkowych murach a z ciemnych zakamarków wyłonią się niespodziewanie zjawy i upiory.
⚔️ Dodatkową atrakcją są organizowane w niedzielne popołudnia (od maja do końca września) bezpłatne pokazy walk rycerskich i dawnych tańców na dużym dziedzińcu.
🍲 Na terenie zamku działa sezonowy punkt gastronomiczny i restauracja Karczma Rycerska w podziemiach zamku.
🎡 Tuż przy zamku znajduje się Park Rozrywki Ogrodzieniec.
🏰 Nieopodal Zamku Ogrodzienieckiego znajduje się zrekonstruowany Gród Królewski na Górze Birów.

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment