GRÓD NA GÓRZE BIRÓW

AHOJ! ⛰ Gród na Górze Birów to prawdziwa gratka dla miłośników historii i poszukiwaczy śladów przeszłości. Malownicze wzgórze rozpościera się na północ od ruin Zamku Ogrodzieniec i stanowi jedno z charakterystycznych wzniesień na Szlaku Orlich Gniazd. Położony na Górze Birów mierzącej 460 m n.p.m. posiadał bardzo dobre cechy obronne. 🧗♂️ Skały Birowa tworzą typowe skalne miasto! Znajdują się tu liczne jaskinie, dawniej zamieszkiwane przez naszych praprzodków.
📸 Widok na Zamek Ogrodzieniec z Grodu na Górze Birów.
ZWIEDZANIE GRODU BIRÓW:
🎫 Górę Birów zwiedzaliśmy w ramach jednego biletu – połączonego ze wstępem na Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu. Nie mieliśmy o nim pojęcia, ale po zakupieniu biletów wypatrywaliśmy osady z punktów widokowych. Bardzo łatwo ją dostrzec! Znajduje się zaledwie 1,5km od zamku w kierunku północnym, tuż za parkiem rozrywki i główną ulicą przebiegająca przez Podzamcze.
🚕 Do średniowiecznego Grodu na Górze Birów można dojechać Melexem – za dodatkową opłatą lub dojść na nogach. My wybraliśmy własny transport. Przed wejściem na szczyt znajduje się niewielki drewniany budynek z kasą biletową i pamiątkami. Po pokonaniu kilkudziesięciu stopni jesteśmy przed główną bramą. Po chwili odpoczynku z mapką w dłoni ruszamy krótką ścieżką w kierunku zwiedzania.
Nie dzieje się tu za wiele… Gród posiada w sumie trzy budynki, które można zwiedzać, palisadę oraz wieżyczkę obronną. Zauważymy wieżę bramną z wałem skrzyniowym, chatę, w której mieszkał wódz, oraz wieżę strażniczą i obserwacyjno-obronną. W obiektach zgromadzono znaleziska archeologiczne i odtworzono życie ludności słowiańskiej. Nas zachwycił otaczający nas krajobraz, klimat miejsca i wszechobecna zieleń.
⛰Góra Birów jest drugim wzniesieniem na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Rozpościera się stąd przepiękny widok na okolice. Usiedliśmy na jednym z wzniesień i odpoczywaliśmy patrząc na biegających tam i z powrotem chłopców. Mikołaja bardzo zaciekawili wspinacze, którzy jeden po drugim zdobywali Górę Birów, w tym również dzieci. Miał mnóstwo pytań i wrócił z Grodu z zapałem do wspinaczki.
HISTORIA GRODU BIRÓW:
🔹 Skaliste wzgórze, dające dobry widok na okolicę było już od czasów neolitu miejscem osadnictwa. Podczas prac archeologicznych na Górze Birów znaleziono: fragmenty poroży reniferów, kości niedźwiedzia jaskiniowego czy rogowe i krzemienne narzędzia. Znaleziska umożliwiły poznanie historii miejsca i sposobu życia jego dawnych mieszkańców.
🔹 Kolejne ślady osadnictwa dotyczą kultury łużyckiej (VI-V w p.n.e.). Szereg znalezionych tutaj naczyń pozwolił na stwierdzenie, że wzgórze zamieszkiwane było również w okresie późnorzymskim (II-IVw) oraz wczesno średniowiecznym (IX-X w.) Ostatnimi osadnikami Grodu byli Słowianie, którzy w VIII- XIV wieku zbudowali na szczycie góry osadę wraz z cmentarzyskiem kurhanowym. Była to najprawdopodobniej strażnica wojskowa, chroniąca granic Królestwa Polskiego od strony czeskiego Śląska. Niestety Gród spłonął i nigdy później nie został odbudowany a ślady o nim zostały zatarte.
🔹 Znaleziska z tak wielu epok, reprezentujące wiele kultur, pozwalają na zaliczenie tego stanowiska archeologicznego do najcenniejszych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. O istnieniu w tym miejscu grodu dowiedziano się dopiero po przeprowadzeniu w latach 90 XX wieku prac archeologicznych. 👉 Kamienno-drewniany Gród Królewski został zrekonstruowany w 2008 roku. W stylizowanym na średniowieczną osadę grodzie turyści mogą zobaczyć wystawy oraz znalezione podczas badań archeologicznych artefakty.
CO WARTO WIEDZIEĆ:
📌 Gród Na Górze Birów, 42-440 Podzamcze
☎️ Telefon: 32 67 32 220, 695 59
📧 Email: biuro@zamek-ogrodzieniec.pl
Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama.
Polub naszą strone na FACEBOOKU.
Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.
Subscribe to our newsletter to get our newest articles instantly!
Sign in to your account
You must log in to post a comment.