fbpx

ZAMEK W BOBOLICACH

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 7 Min Czytania

⚔️ Zrekonstruowana Warownia W Samym Sercu Jury Krakowsko - Częstochowskiej

AHOJ! 🛡 Dzisiejszą, już ostatnią „zamkową opowieść” powinnam zacząć od słów: za górami, za lasami, pośród jurajskich skałek leży Zamek Bobolice. Nie ruiny! 🧱Średniowieczny zamek, który po ponad 10 latach rekonstrukcji powrócił do swej dawnej świetności. Dziś pod murami zamku możemy poczuć się zupełnie jakbyśmy cofnęli się w czasie. W XIX wieku w jego piwnicach znaleziono wielki skarb. 👻 Legendy związane z zamkiem opowiadają o podziemnym tunelu, łączącym go z pobliską twierdzą w Mirowie, a także o dwóch braciach panujących w obydwu warowniach, których miłość do jednej kobiety zakończyła się bratobójstwem. Bobolice jak każda szanująca się warownia nawiedzana jest przez duchy: Białą Damę oraz niewierną żonę Bobola, który za jej zdradę postanowił zamurować ją żywcem w lochach. 🎥 Zamek był plenerem zdjęć do serialu telewizyjnego “Korona królów” oraz wspaniałym tłem teledysku do bajki „Merida Waleczna”.

HISTORIA ZAMKU W BOBOLICACH:
🏰 Zamek w Bobolicach położony na malowniczym, skalistym wzgórzu to jedna z warowni leżących na Szlaku Orlich Gniazd. Zbudowany przez Króla Polski Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, został ograbiony i zniszczony przez Szwedów. Od tego czasu popadał w coraz większą ruinę. W 1683r. twierdza była już tak mocno zapuszczona, że gdy odwiedził ją Jan III Sobieski jego dworzanie woleli spać w namiotach, niż schronić się w jej murach.

🗡 Na dewastację wpłynęła również wiadomość o rzekomym skarbie, który ponoć odnaleziono tutaj w XIX wieku. Ruinę odwiedzali coraz częściej poszukiwacze skarbów zaślepieni wizją łatwego zarobku. Ostatecznie skarbu nie znaleziono, a pozostawiony gruz wykorzystali okoliczni rolnicy do budowy chat i chlewików. Kolejne zniszczenia powstały w trakcie II WŚ – przez źle zabezpieczone mury coraz częściej dochodziło do zawaleń i osunięć murów co stanowiło duże zagrożenie dla przebywających w pobliżu turystów. Gdyby nie działania rewitalizacyjne podjęte przez obecnych właścicieli– rodzinę Laseckich – z tego pięknego zabytku pozostałby jedynie stos kamieni. Odbudowa Zamku w Bobolicach ruszyła w 1999 i była na bieżąco nadzorowana przez konserwatora zabytków.

🧱 Zamek stanowi ciekawy przykład budowli, która po wiekach bycia ruiną została odbudowana w czasach obecnych. W Bobolicach powstał hotel oraz restauracja, a miejscowość stała się jednym z najpopularniejszych adresów na turystycznej mapie Polski i wpływa na rozwój całej okolicy. Zamek, oficjalne otwarto i udostępniono do zwiedzania we wrześniu 2011 roku. Utworzono w sumie 17 komnat, które zyskały wyposażenie – stare meble, żyrandole, poroża, zbroje rycerskie. Na górze jest taras widokowy. Oprowadzenie z przewodnikiem trwa ok. 30 minut.

👉 Oczywiście nie brakowało przeciwników odbudowy Bobolic, którzy krzyczeli, że obecnie przypomina zamki rodem z Disneya. Nam odbudowany zamek spodobał się znacznie bardziej niż ruiny, wzbudził zachwyt i dumę. Uważam, że wspaniale wpisuje się w krajobraz Jury i tworzy niepowtarzalny klimat. Będąc w „prywatnych rękach” jest też bardzo zadbany, nie znajdziemy tu straganów z zabawkami i budek z lodami. Właściciel zadbałby wszystko było spójne i nie psuło efektu końcowego. Jestem pewna, że bardzo się Wam spodoba!

LEGENDY ZAMKU W BOBOLICACH:
🔸 LEGENDA O 2 BRACIACIACH: opowiada o braciach, którzy zamieszkiwali 2 pobliskie zamki – w Bobolicach i Mirowie. Bardzo się przyjaźnili i aby móc częściej ze sobą rozmawiać wykopali tunel pomiędzy zamkami. Pewnego razu zdobyli wielki skarb i ukryli go w tunelu, a na straży przed wejściem postawili niezwykle odrażającą czarownicę. Wydawało się, że nic nie jest w stanie zagrozić ich przyjaźni. Kiedy jednak jeden z nich pojechał na wojenną wyprawę i przywiózł z niej piękną dziewczynę, która spodobała się również drugiemu bratu. Aby chronić ją przed zakochanym rywalem brat ukrył dziewczynę blisko skarbca. Kiedy jednak zobaczył parę kochanków rozgniewał się i zamordował brata, a dziewczynę zamurował w lochu. Podobno do dziś straszy ona w zamku w Bobolicach.

🔸 LEGENDA O BIAŁEJ DAMIE: Zamek Bobolicki nawiedza ponoć „Biała Dama” ukazująca się nocami na kamiennym balkonie zwanym „Jaskółczym Gniazdem”. Jest to prawdopodobnie bratanica jednego z przedstawicieli rodziny Krezów, który według piętnastowiecznych kronik, porwał i przetrzymywał w bobolickim zamku nieszczęsną białogłowę.

🔸 LEGEND O 3 NIEWIASTACH: Ukazują się na balkonie zamkowej wieży. Są to duchy trzech niewiast, które z obawy przed hańbą, jaka mogła je spotkać ze strony rycerzy Władysława Opolczyka, rzuciły się w przepaść. Złośliwi twierdzą jednak, że ich desperacki krok miał zupełnie in­ne podłoże – damy ponoć nie wzbudziły zainteresowania nawet wśród żądnych przygód bandytów Opolczyka.

CO WARTO WIEDZIEĆ:
📌 Hotel Restauracja Zamek Bobolice, 42-320 Niegowa.
🚗 Bezpłatny parking pod zamkiem.
☎️ +48 34 328 80 02
🗓 W sezonie wiosenno-letnim (kwiecień-październik) Zamek dostępny jest do zwiedzania codziennie w godzinach: 10:00 – 18:00. W sezonie jesienno-zimowym (od listopada do końca marca) w godzinach: 10:00 – 16:00. Wejścia na Zamek z osobą oprowadzającą odbywają się, co pół godziny.
🏰 Koniecznie odwiedźcie pobliski Zamek Mirów tworzący z Zamkiem Bobolice piękny zespół krajobrazowy na dwukilometrowym grzbiecie skalnym.
👟 Blisko Zamku przebiega tzw. Grzęda Mirowska. Pasmo tworzą niezwykle efektowne ostańce skalne, w których powstały płytkie groty i całkiem głębokie jaskinie krasowe.
🏠 Tuż przy zamku znajduje się Hotel Zamek Bobolice. By zetknąć się z historią tej krainy wystarczy wyjrzeć przez hotelowe okno i poczuć prawdziwą atmosferę Jury.
🍲 Restauracji Zamek Bobolice stawia przede wszystkim na lokalne produkty i miejscowe smaki.
💵 Odbudowa zamku w Bobolicach zgodnie z założeniami miała pochłonąć 19 milionów złotych.

🎥 Zamek był plenerem zdjęć do serialu telewizyjnego “Korona królów” oraz wspaniałym tłem teledysku do bajki „Merida Waleczna”.

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment