fbpx

Centrum Edukacyjno – Turystyczne NATURUM

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 7 Min Czytania

🐟 Raj Dla Miłośników Ryb!

AHOJ! 🛶 Wybraliśmy się z chłopami do Rudy Sułowskiej zwiedzić Centrum Edukacyjno-Turystyczne NATURUM. Centrum podkreśla wyjątkowość i unikalność ponad 6,5 tysiąca hektarów dziewiczej przyrody. Stawy Milickie to duma Dolnego Śląska i największy kompleks stawów rybnych w Europie położony w magicznym Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy”. To istny raj dla miłośników ryb, zarówno smakoszy (takich jak my!) oraz wędkarzy. Naturum to ciekawie zagospodarowana przestrzeń i idealne warunki do wypoczynku na świeżym powietrzu!

👉 Naszą przygodę w Centrum Edukacyjno – Turystyczne NATURUM rozpoczęliśmy od podziwiania wspaniałego widoku na stawy łowieckie, przyrodę i infrastrukturę. Całość prezentowała się bardzo nowocześnie i zachęcała do odkrycia wszystkich atrakcji tego miejsca. Tuż przy „Gospodzie 8 Ryb” zlokalizowana jest olbrzymia mapa, na którym chłopcy szybko odnaleźli 🐑 plac zabaw i zwierzyniec – główny cel ich wyprawy! Po terenie Naturum poruszaliśmy się wyznaczoną trasą. Alejka biegnie między łowiskami, po których przechadzają się bociany i można obserwować ptaki. Idąc wzdłuż alejką docieramy najpierw do zwierzyńca, następnie kierujemy się ścieżką zmysłów do muzeum i placu zabaw. Spaceruje się bardzo przyjemnie. 🐦Wsłuchując się w śpiew ptaków, rechot żab i szum wody można odpocząć i oderwać się myślami od wszelkich trosk.

GŁÓWNE ATRAKCJE CET NATURUM:
🐟 ŁOWISKO: Zlokalizowane tuż przy Gospodzie 8 Ryb. Dla wędkarzy przygotowanych jest 50 stanowisk, istnieje możliwość wypożyczenia wędki oraz skorzystania z wiat. Dostępne ryby: karp, jesiotr, sum, tołpyga, amur, lin.

🐐 ZWIERZYNIEC: Znajdziecie tu zwierzęta hodowlane takie jak: owce, kozy, osły, koniki polskie, kucyki, kury, kaczki, gęsi i indyki. Wędrujemy po drewnianych pomostach na lekkim podwyższeniu by móc swobodnie oglądać zwierzaki. Niektóre kózki i koniki bardzo chętnie podchodzą do siatki należy pamiętać jednak, że w Naturum jest zakaz dokarmiania zwierząt. Możemy za to zejść z pomostów i przyjrzeć się zwierzątka z niższego poziomu. Chłopcy wypatrywali „baranka shaun-a” i nie mogli oderwać wzroku od kucy szetlandzkich.

🐾 ŚCIEŻKA ZMYSŁÓW: W założeniu miała opowiadać o lasach i łąkach Doliny Baryczy. Niestety aktualnie sprawia wrażenie zaniedbanej, nieco zapomnianej i rzadko używanej. Na początku trasy znajdziemy dwa proste instrumenty stworzone z rurek i kawałków drewna. Dzięki nim przekonaliśmy się, jakie dźwięki potrafi wydawać drewno. Chłopaki uderzali drewienkiem w wiszące deseczki i próbowali zagrać znaną im melodie. Na kolejnym przystanku zdjęliśmy buty i rozpoczęliśmy wędrówkę po: drewnie, kamieniach, liściach, piasku i szyszkach. Chłopcy zamknęli przy tym oczy i odgadywali, po czym aktualnie stąpają. Na ścieżce zmysłów można było również zbadać rękoma i powąchać gałęzie, mech itp. Niestety stanowiska edukacyjne zostały zniszczone i są aktualnie niedostępne.

🤸 PLAC ZABAW: Oczywiście było to miejsce, w którym spędziliśmy najwięcej czasu! Stylizowany jest na wioskę rybacką. Znajdziemy tu: tor przeszkód, zjeżdżalnie, kilka rodzajów huśtawek, bujaki i dużą strefą zabaw wodnych, która niestety w czasach koronawirusa jest niedostępna. Plac zabaw wykonany jest z drewna i zadowoli najbardziej wymagające dziecko. Rodzice również będą szczęśliwi, ponieważ na placu zabaw jest dużo wygodnych ławek, zadaszone wiaty a także hamak!

🚪 MUZEUM TRADYCJI STAWÓW MILICKICH I DOLINY BARYCZY: Muzeum wprowadzi Was w świat tradycji rybackich. Liczne eksponaty prezentowane są na dwóch odrębnych wystawach. W SKANSENIE możemy obejrzeć 106 eksponatów, głównie narzędzi i urządzeń związanych z gospodarką stawową. Niestety eksponaty poustawiano dość chaotycznie, w chacie panuje półmrok i zlikwidowano akwarium, które stało na samym środku skansenu. Cóż… Nam ta atrakcja nie przypadła do gustu. Miejsce sprawiało wrażenie opuszczonego i brudnego. DOM RYBAKA natomiast prezentował się wspaniale! Znajdują się tu 3 pomieszczenia. Biuro dyrektora gospodarstwa wyposażone w takie klasyki jak liczydło, stara maszyna do pisania, czy też telefon z obrotową tarczą, itp. Tradycyjna chata rybacka z okolic Milicza, w której znajdziemy ceramiczny piec, drewniane łóżko z kołdrą z pierza oraz liczne elementy skromnie wyposażonego wnętrza. Dodatkowa atrakcją był gabinet weterynarza, w którym zadbano o każdy szczegół! W pomieszczeniach z zachowaniem ostrożności można wszystko dotykać i dokładnie obejrzeć.

📷 FOTOSAFARI: To wycieczka bryczką do rezerwatu „Stawy Milickie”. Pod okiem przewodnika można podziwiać przyrodę oraz obserwować żyjące tutaj gatunki ptaków. Wycieczka trwa ok 1 godziny i odbywa się po jednej z trzech ciekawych przyrodniczo tras: staw Grabówka, stawy Południowe lub stawy Niezgodzkie. Atrakcja jest dodatkowo płatna! 

Fot. @stawymilickie

Centrum Edukacyjno-Turystyczne w Rudzie Sułowskiej jest doskonałym miejscem na rozpoczęcie wycieczki po Stawach Milickich. Nam odwiedziny w Naturum tylko zaostrzyły apetyty na kolejną przygodę i już niedługo wyruszymy w trasę „Kolorowym Szlakiem Karpia”! To 30 wyjątkowych miejsc, wyróżnionych prawdziwymi dziełami sztuki – unikatowymi figurami karpia.

CO WARTO WIEDZIĘĆ:
📌 Ruda Sułowska 20, 56-300 Milicz.
🌐 www.stawymilickie.pl
☎️ 71 759 08 88
🚗 Darmowy parking.
🎫 Bezpłatny wstęp na teren CET.
🗓 Muzeum czynne codziennie od 10.00 do 18.00 Plac zabaw i zwierzyniec czynne codziennie od 9.00 do 19.00. Sezonowo od kwietnia do końca października.
🔹 CET Naturum w Rudzie Sułowskiej należy do przedsiębiorstwa Stawy Milickie.
🔸 CET Naturum to jedna z najmłodszych atrakcji turystycznych w Dolinie Baryczy oddana do użytku w 2015 roku.
🍲 Restauracja „Gospoda 8 Ryb” serwuje dania z produktów lokalnych, które zachwalała nawet Magda Gesler w jednym z odcinków „Kuchennych Rewolucji”. Restauracja oferuje w swoim menu potrawy z ośmiu gatunków ryb: amura, jesiotra, tołpygę, suma, szczupaka oraz lina, sandacza i karpia. W karcie są, również dania mięsne, wegetariańskie oraz menu dla dzieci.
🏢 Hotelu NATURUM**** jest położony w samym centrum Doliny Baryczy i stanowi świetną bazę do rozpoczęcia zwiedzania obszaru.
🚲 Na terenie CET znajduje się wypożyczalnia rowerów. Na turystów czeka 30 rowerów damskich oraz męskich. Wypożyczenie fotelika dziecięcego jest bezpłatne.
🚶‍♂️ W Rudzie Sułowskiej wytyczono 5 km ścieżkę dydaktyczną z 8 przystankami.CET

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment