fbpx

⛰️ ŚCIEŻKA WOKÓŁ KOTŁÓW WIELKIEGO I MAŁEGO STAWU

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 7 Min Czytania

Ten szlak cię zachwyci!

AHOJ! Zapraszamy na jedną z najpiękniejszych widokowo tras w Karkonoszach. Ścieżka prowadzi przez jeden z najpiękniejszych terenów Karkonoskiego Parku Narodowego: najbardziej malownicze i rozpoznawalne w Karpaczu formacje skalne: Pielgrzymy i Słonecznik, kotły polodowcowe Wielkiego i Małego Stawu, 2 jeziora górskie i najwyżej położone w Europie torfowiska. Z tablic informacyjnych przypomnisz sobie wszystkie te ciężkie do zapamiętania geograficzne nazwy związane z lodowcem i jego przemieszczaniem się jak: nisza niwalna, czyli półkoliste zagłębienie w stoku górskim (Biały Jar), morena czołowa, czyli wzgórze świadczące o dłuższym postoju w tym miejscu lodowca (Mały Staw), poznasz piętra roślinne Karkonoszy: regiel dolny, regiel górny i piętro subalpejskie, a dodatkowo mnóstwo razy się zachwycisz, wykonasz setki zdjęć i będziesz niesamowicie dumny, że udało ci się pokonać taką piękną górską pętlę. 

PRZEBIEG ŚCIEŻKI CZĘŚĆ 1

Ścieżka zaczyna się na Polanie. Oznacza to, że do Polany musisz dotrzeć wybranym przez ciebie szlakiem. Najszybszym i najbardziej atrakcyjnym pod względem turystyki będzie 🔵 niebieski szlak biegnący spod Świątyni Wang. Oczywiście dzięki temu, że przy okazji możesz zwiedzić kościół i spojrzeć na Karpacz z punktu widokowego znajdującego się na jego terenie. Przy kościółku jest również budka, w której należy opłacić wstęp do Parku Narodowego ale jeżeli będzie spora kolejka, to możesz uiścić opłatę  przez internet lub właśnie na Polanie. Dotarcie tam zajmie ci około godziny podążając dość stromym i męczącym szlakiem. Szczególnie podejście pod Świątynię daje w kość, proponuję więc dla dobra małych nóżek dzieciaki powieść pod kościół, zaparkować auto i dołączyć do rodziny. Często tak robimy. Szczególnie zimą. Druga opcja to szlak czarny z Białego Jaru, dużo bardziej stromy, ale dzieciaki go lubią, ponieważ na szlaku jest sporo skał i kamieni, punkt widokowy i zdecydowanie mniej turystów. 

PRZEBIEG ŚCIEŻKI CZĘŚĆ 2

Gdy już dotrzesz do Polany, ścieżka przyrodnicza poprowadzi cię kładkami (🟡 żółtym szlakiem) przez Pielgrzymy i Słonecznik, czyli jedne z najbardziej rozpoznawalnych formacji skalnych w Karkonoszach. O ile szlak do Pielgrzymów jako tako zleci, to podejście pod Słonecznik, przynajmniej nam, sprawiło sporo trudności. 3 razy się zatrzymywaliśmy na odpoczynek i szczerze wątpiliśmy, czy damy radę. Warto jednak iść dalej, nawet żółwim tempem i co chwilę odwracać się za siebie, bo widoki na tej wysokości są przepiękne!  I tak szczerze mówiąc, gdy dotrzesz pod Słonecznik, będzie już cały czas z górki. 😊 Najgorsze za Tobą, a najlepsze przed Tobą! Już teraz więc ogromnie gratuluję. 💪

PRZEBIEG ŚCIEŻKI CZĘŚĆ 3

Odcinek biegnący po krawędzi Kotła Wielkiego i Małego Stawu (🔴 czerwony szlak) jest po prostu zachwycający! Daję słowo, będziesz mieć telefon pełen zdjęć, bo ciężko się opanować przed ich robieniem. Co kawałek będą oszałamiające widoki, a przy dobrej widoczności będziesz widzieć zarówno Śnieżkę jak i Pielgrzymy, z których dopiero co dotarłeś na krawędź kotła polodowcowego. Za moment ukażę się schronisko Samotnia, a po chwili jeszcze Strzecha Akademicka.  

PRZEBIEG ŚCIEŻKI CZĘŚĆ 4

Kolejny etap wycieczki to Rozdroże koło Spalonej Strażnicy tu zdecydowanie prym wiedzie widok na Śnieżkę i najwyżej położone w Europie torfowiska. Po skręcie w 🔵 niebieski szlak w kierunku Strzechy Akademickiej będziesz już tylko myśleć o upragnionym odpoczynku w jednym ze schronisk. Tuż za Białym Jarem, gdzie przeczytasz o jednej z największych lawin, jakie zeszły w Karkonoszach ukażę się schronisko Strzecha Akademicka. Oczywiście możecie się tam zatrzymać, ale polecam wytrzymać jeszcze chwilkę i dotrzeć do schroniska Samotnia. Strzecha jest sporo droższa i położna w zdecydowanie mniej urokliwym miejscu. Ciężko bowiem wygrać z Samotnią, która przycupnęła przy samym Małym Stawie. Z tablicy informacyjnej dowiesz się również, że to właśnie z niego wypływa największa i bardzo kapryśna rzeka — Łomnica. Tak! Właśnie ta, na której znajduje się Dziki Wodospad i Zapora na Łomnicy. 

PRZEBIEG ŚCIEŻKI CZĘŚĆ 5

Kolejnym etapem wycieczki jest dotarcie przepięknym szlakiem do Domku Myśliwskiego. Będziesz szedł wzdłuż stromych na około 200 metrów ścian kotła polodowcowego i podziwiał meandry Łomnicy. Jeśli wędrujesz z dziećmi, koniecznie zatrzymaj się przy Domku Myśliwskim. Gdzie znajdują się zagadki i edukacyjne drewniane elementy na temat roślin i zwierząt żyjących w Karkonoszach. Ścieżka przyrodnicza kończy się na Marmicie (🟢 zielony szlak), czyli  kociołku eworsyjnym inaczej nazywanym garńcem wirowym. My nie dotarliśmy do ostatniego przystanku, ponieważ startowaliśmy z Samotni. Dajcie koniecznie znać, co ciekawego skrywa ostatni przystanek.

CO WARTO WIEDZIEĆ:

👉 KARPACZ / Początek trasy Polana (🔵 niebieski szlak ze Świątyni Wang), koniec Marmit poniżej Dzikiego Wodospadu (🟢 zielony szlak z Białego Jaru).
🥾 Długość ścieżki (nie licząc dodarcia do Polany): 8,5 km / różnica wzniesień: około 330 m / czas przejścia: 5-6 godzin. Przeznacz na wycieczkę cały dzień. Nam pokonanie ścieżki (start i powrót Samotnia) zajęło około 3,5 godziny.
🚶‍♀️ Najbezpieczniejszy okres korzystania ze ścieżki jest od kwietnia do września.
❄️ Ze ścieżki przyrodniczej można korzystać również zimą przy pomocy odpowiedniego sprzętu lub rakiet śnieżnych. 
🦮 Ścieżkę można przejść z psem na smyczy.
🖼️ Na ścieżce znajdują się tablice informacyjne z ciekawostkami na temat miejsca, w którym właśnie się znajdujesz.
⭐️ Inne ciekawe ścieżki przyrodnicze KPN:

  • ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA NA CHOJNIK
  • ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA – ŚLĄSKĄ DROGĄ NA ŚNIEŻKĘ
  • ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA WE WSCHODNIEJ CZĘŚCI KARKONOSZY 
  • ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA PO EKOSYSTEMACH LESNYCH KPN 
  • ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA DO WODOSPADU SZKLARKI
  • ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA NA SZRENICĘ
  • TRANSGENICZNA ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA – POLODOWCOWE DZIEDZICTWO KARKONOSZY
  • ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA DOLINA WILCZEGO POTOKU
  • ŚCIEŻKA GEOTURYSTYCZNE WE WSCHODNICH KARKONOSZACH

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment