TRÓJGARB

AHOJ! ❄️ Jest taki szczyt w górach wałbrzyskich, który posiada 3 wierzchołki. Nie jest on ani najwyższym wzniesieniem w tej części Sudetów, ani nie należy do Korony Gór Polski. Turyści jednak tłumnie obierają ten kierunek ze względu na nowoczesną, robiącą niesamowite wrażenie wieżę widokową, znajdującą się na jego szczycie.
🟡 Żółty szlak to jedyne i dobre wyjście dla rodzin z dziećmi, od strony Lubomina. Jest dość łagodny, bezpieczny, bez ostrych podejść i stromych skarp przy trasie (przynajmniej do połowy). 🚶♂️ Choć dobrze o tym wiedziałam, zdecydowaliśmy się na podejście z dziećmi zielonym szlakiem – to był największy błąd! Przysypane śniegiem, oblodzone stoki sprawiały, że bez przerwy osuwaliśmy się ze stromych zboczy góry i asekurowaliśmy dzieciaki.🙆♀️
🟢 Szlak zielony wyrusza z parkingu pod dawną „Bacówką pod Trójgarbem”. Dzięki temu wile osób może się skusić na przyśpieszenie wędrówki na szczyt o około 20 minut. Nie róbcie tego! Szczególnie z dziećmi w okresie zimowym ! 🟡 Z parkingu można też wyruszyć szlakiem żółtym, był on jednak całkowicie przysypany śniegiem. Zielony szlak już na samym początku da Wam mocno w kość. Niebezpieczny odcinek, biegnący tuż przy zboczu góry jest płaski i przyjemny, ale ilość stresu, jakiego nabawiliśmy się na tym kilkunastometrowym odcinku, nie jest wart żadnej ceny.
🌨 Po pokonaniu najtrudniejszego odcinak, w którym drzewa pomagały nam bezpiecznie przejść dalej, trasa staje się łagodniejsza, ale nadal prowadzi po stromym zboczy góry. 🟢🟡 Gdy dojdziemy do Lubomińskiego Siodła (rozległej polany) oba szlaki: żółty i zielony łączą się ze sobą. Do wieży pozostał kilometr marszu, co przełoży się na około 20 – 30 minut spokojnego marszu. Od tego momentu aż po szczyt Trójgarbu będziemy wędrować mocno pod górę. Podejścia są na tyle wymagające, że ani przez chwilę nie odczuliśmy temperatury -10 C jak nam towarzyszyła tego dnia. Pamiętaliśmy jednak, że jak tylko się zatrzymamy, organizm mocno się wychłodzi. Ciągły ruch był podstawą wczorajszej wyprawy.
🗻 Trud wspinaczki na szczyt rekompensują przepiękne panoramy. Trasa jest naprawdę malownicza, zza drzew wyłania się Chełmiec, Borowa a na horyzoncie króluje Śnieżka. Wieża widokowa pojawia się powoli, tuż za ostatnim podejściem.
👉 Na szczycie Trójgarbu, 29 grudnia w 2018 roku oficjalnie otworzono wieżę widokową, która każdego roku przyciąga tłumy. Wieża wznosi się na 27,5 metra, co sprawia, że jest najwyższym takim obiektem w tej części Sudetów. Konstrukcja rzeczywiście robi ogromne wrażenie, a panorama z punktu widokowego jest oszałamiająca! Przy dobrej widoczności z jej wierzchołka można podziwiać nawet najwyższe budynki Wrocławia oraz m.in. Śnieżkę, Sokolik, Góry Sowie, Kaczawskie i Ślężę. Wieża posiada cztery tarasy widokowe i została wzniesiona na podstawie trójkąta. Mają one symbolizować trzy gminy biorące udział w projekcie: Czarny Bór, Stare Bogaczowice oraz Szczawno-Zdrój. Na wybudowanie wieży widokowej zużyto aż 67 ton stali. Na górę poprowadzi was 160 stopni.
Zielony i
żółty szlak z Lubomina – około 1h 10 min w jedną stronę. Jest to najszybszy szlak na szczyt Trójgarbu.
Niebieski z Witkowa – 1h 55 min w jedną stronę.
Zielony z miejscowości Gostków – 2h 04 min w jedną stronę. Uznawany za najładniejszy szlak na szczyt Trójgarbu.
Niebieski ze Strugi przez Węgielnik – 2h 08 min w jedną stronę.
Czerwony obok zalewu z miejscowości Stare Bogaczowice.
Czarny doliną Polskiej Wody z miejscowości Stare Bogaczowice.
🚶♂️ Trasa powrotna jest bardzo przyjemna i nikomu nie sprawi większych kłopotów. Oczywiście w okresie zimowym wybieramy 🟡 żółty szlak i spokojnie wracamy na parking do Lubomina. Trasa miejscami wygląda jak saneczkowa autostrada. 🛷 Dzieciaki zjeżdżają na ślizgaczach i jabłuszkach. Jest dużo śmiechu i radości z małych, przyziemnych rzeczy. Warto się przemęczyć i wziąć ten dodatkowy element zimowego wyposażenia ze sobą na szczyt. Uatrakcyjni on dzieciom wycieczkę i sprawi, że pokochają zimowe wyprawy.
Trójgarb to masyw górski w Górach Wałbrzyskich, który składa się z trzech wierzchołków (778 / 757 / 738 m n.p.m.).
Najkrótszy, żółty i zielony szlak biegnie z Lubomina.
Czas zimowej wycieczki na Trójgarb z 2 dzieci przy -10C zajął nam w sumie 3h. Wędrowaliśmy ponad 6km.
Auto możemy zaparkować na bezpłatnym parkingu w Lubominie. Wjeżdżając od strony Wałbrzycha, znajduje się on po lewej stronie. Stąd po 200 metrach żółty szlak odbija w boczną uliczkę. Zakaz zatrzymywania się obowiązuje w dniu nauki szkolnej, w godzinach 6:30 – 15:30.
Możecie również zaparkować kawałek wyżej, na parkingu pod dawną „Bacówką pod Trójgarbem” skracając sobie drogę na szczyt o 800 m. Parking jest płatny 10 zł za cały dzień (podczas naszej wizyty nikt nie pobierał opłat). Stąd możemy dojść na szczyt zielonym i żółtym szlakiem. Ten drugi w sezonie zimowym był jednak całkowicie zasypany śniegiem.
Zielony szlak jest bardzo wąski i biegnie tuż przy stromej skarpie. Nie nadaje się na zimową wycieczkę z dziećmi. Jest zbyt niebezpieczny. Na trasie nie można się było nawet swobodnie minąć z turystami podążającym z naprzeciwka!
Mniej więcej w połowie drogi na szczyt, oba szlaki: żółty i zielony łączą się i zaczynamy strome, najtrudniejsze podejście.
Na szczycie w ramach projektu „Ekomuzeum wokół Trójgarbu” wybudowano wiaty, tablice edukacyjne, stojaki rowerowe, kierunkowskazy oraz paleniska.
Pieczątkę PTTK znajdziecie w drewnianej wiacie.
Oficjalne otwarcie wieży widokowej na Trójgarbie nastąpiło 29 grudnia w 2018r.
Niegdyś na szczycie Trójgarbu stała drewniana wieża zbudowana w roku 1882 przez Martin Engler. Był również taras widokowy oraz mały bufet. Obiekty zostały rozebrane po drugiej wojnie światowej.
Wejście na Trójgarb z malutkim dzieckiem wyłacznie w nosidle. Trasa nie nadaje się dla wózków.
W sezonie zimowym do Lubomina wracamy również żółtym szlakiem.
Jeśli spodobał Ci się nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner, Facebooka lub Instagrama.
Polub naszą stronę na FACEBOOKU.
Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
Obejrzyj więcej filmów na naszym kanale YOU TUBE.
You must log in to post a comment.
Zaloguj się na swoje konto
Te zdjęcia są nieziemskie! A trasa jak najbardziej godna polecenia, choć ja ją pokonywałam w zdecydowanie cieplejszych i łatwiejszych warunkach! Ale polecam każdemu! 🙂
❤️ Dziękujemy! ❄️ Trafiliśmy na wspaniałą pogodę! Każdemu życzymy choć jednej wycieczki zimowej z tak fantastycznymi warunkami!