fbpx

SKALNIK

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 5 Min Czytania

Najwyższy szczyt w Rudawach Janowickich

AHOJ! 🗻 „Na góry wchodzi się nie po to, by zdobywać szczyty, ale po to, by pokonywać własne słabości” – podczas każdej naszej górskiej wycieczki te słowa się sprawdzają. Dzięki nim dostrzegamy, że prawdziwa radość to nie rzeczy materialne tylko wspólnie spędzony czas. Nie ma znaczenia, że testujemy do granic możliwości własną cierpliwości – dzałamy jak drużyna, słuchamy się nawzajem i wspólnie osiągamy cel!

👑 Skalnik to nasz kolejny, zimowy szczyt należący do Korony Gór Polski. Mierzy 945 m n.p.m i w całości jest zalesiony. Przybiliśmy tylko pieczątkę i szybko udaliśmy się podziwiać absolutnie przepiękny widok z punktu widokowego – Ostra Mała. To dla tej formacji skalnej warto tu przyjechać. Bazą wypadową do zdobycia Skalnika jest parking w Czarnowie. 🟢🔵 Stąd już po kilku metrach zielony i niebieski szlak biegnący przez las poprowadzi Cię na szczyt najwyższego wzniesienia w Rudawach Janowickich. Polecamy!

PARKING: Najłatwiejszy i najkrótszy szlak na Skalnik prowadzi z Czarnowa. Bezpłatny parking znajduje się jakby na końcu świata, obok Agroturystyki Czartak. Będziecie wjeżdżać ostro pod górę, aż na sam koniec asfaltowej drogi. Znajdziecie tam miejsce na kilka samochodów. Za parking służy w sumie pobocze i niewielkie poszerzenie drogi. Kawałek dalej znajduje się szlaban. 

JAKI SZLAK WYBRAĆ? Dla dzieciaków najłatwiejszą trasą będzie 🟢🔵niebiesko-zielony szlak z Czarnowa. Wejście na szczyt zajmie z dziećmi około 1-1,5 godziny w zależności od tempa. Nam wycieczka w obie strony zajęła 2,5 godziny i pokonaliśmy w sumie 7 km. 

JAK WYGLĄDA SZLAK: Po minięciu szlabanu, który znajduje się przy parkingu, musisz być czujny. Za chwilę odbijesz w zielono-niebieski szlak, ostro w prawo — prosto w las. Drzewa są gęsto porośniętę, a kolory szlaku zlewają się z otoczeniem. Ten odcinek trasy jest też najbardziej męczący, ale dzieciaki ucieszą rowy, przez które można skakać oraz naturalne przeszkody: liczne kamienie i korzenie drzew.

Gdy dotrzesz do bardzo dobrze wydeptanej ścieżki, skręć w prawo. Po jakichś 200 metrów znowu następuje odbicie, ale tym razem w lewo, by finalnie po około 20 minutach spacerować po szerokiej, kamienistej drodze. Kolejnym momentem, którego nie możesz przegapić jest odbicie w górę w wąską ścieżkę. Dotrzesz nią do Rozdroża pod Ostrą Małą, na którym znajduje się drogowskaz, kamień pamiątkowy dla Janusza Boisse – polskiego harcmistrza i nauczyciela geografii oraz skałki o ciekawych kształtach. Na szczyt poprowadzi Cię niebieski szlak, wąską ścieżką biegnącą przy siatce.

OSTRA MAŁA: To niższy, ale zdecydowanie bardziej atrakcyjny wierzchołek Skalnika, który po prostu trzeba zobaczyć! Tworzy go kilkanaście skałek o przeróżnych, fantazyjnych kształtach, z których najwyższa posiada wykute w roku 1886 stopnie i zwieńczona jest platformą widokową. Warto się tam wdrapać i podziwiać wspaniały widok na Karkonosze, Góry Izerskie, Sokoliki, Góry Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. 

SKALNIK to szczyt o wysokości 945 m n.p.m, który leży w Rudawach Janowickich i reprezentuje to pasmo w Koronie Gór Polski. Góra posiada 2 wierzchołki: WYŻSZY, zalesiony, gdzie znajdują się tabliczka z napisem Skalnik oraz NIŻSZY z licznymi skałkami o przeróżnych kształtach.

Jest szczytem gęsto porośniętym lasem i szczególnie nie zachwyca. Najpierw Twoim oczom ukaże się tabliczka z nazwą szczytu przybita tuż przy szlaku. Najwyższy punkt Skalnika znajduje się kilkanaście metrów dalej, ale dobrze go widać spod tabliczki. Znajdziesz tam kamień, skrzynkę z pieczątką KGP, tablicę informacyjną i 4 betonowe bloki, na których kiedyś była zakotwiczona wieża widoków.

DODATKOWO: Około 10 minut od Skalnika zobaczysz również granitowe gołoborze. Poruszanie się po nim należy do trudnych i jednocześnie niebezpiecznych zadań — łatwo o utknięcie nogi między szczelinami. Bloki skalne dochodzą nawet do 4-5 metrów i pokryte są tzw. rumoszem skalnym, który powstał w wyniku procesów mrozowych, czyli zamarzania i rozmarzania wody w szczelinach. Dobrym miejscem do obserwacji gołoborza jest północne zbocze szczytu Wilczysko.

PĘTLA: Jeżeli chcesz urozmaicić sobie trasę i wykonać pętlę, zawróć do Małej Ostrej, zmień szlak na 🟡🔴żółto-czerwony przez Przełęcz pod Bobrzakiem, którym dotrzesz do formacji skalnych Konie Apokalipsy, a finalnie na szlak niebiesko-zielony, którym drapałeś na Skalnik. Konie Apokalipsy to kilka granitowych ostańców wysokich na około 15 metrów. 

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment