fbpx

🏞️ TARAS WIDOKOWY GUZOWATA

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 5 Min Czytania

TARAS Z WIDOKIEM NA GÓRY STOŁOWE

AHOJ! Planując urlop w Radkowie, koniecznie wdrapcie się na Guzowatą, gdzie od kilku lat znajduje się nowa platforma widokowa z obłędnym widokiem na Góry Stołowe. Nam udało się tam trafić na jeden z najpiękniejszych zachodów słońca, jaki kiedykolwiek widzieliśmy. Szczeliniec Wielki i czeska Koruna prezentowały się obłędnie! Tak się nam spodobało, że następnego dnia, z samego rana Mario, Miki i Arianka jeszcze raz wybrali się na Guzowatą, by nacieszyć oczy panoramą i pozytywnie zacząć dzień.

GDZIE ZAPARKOWAĆ?

Mało kto wie, że na Guzowatą można dojechać autem. W zasadzie przy samej platformie znajduje się parking, a obok dmuchańce i nawet budka z lodami i goframi. Jeżeli nie masz czasu na spacer od strony Radkowa, lub jesteś tylko przejazdem, to będzie to dla ciebie najlepsze rozwiązanie. Tylko ⚠️ UWAGA! W nawigację Google Maps wpisz Guzolandia. To właśnie wcześniej wspominana mała gastronomia na samym szczycie. Gdy wpiszesz po prostu „platforma guzowata” GPS, doprowadzi cię na parking przy zalewie w Radkowie. Jeżeli nie masz nawigacji, to poruszaj się ulicą Grunwaldzka i odbij w lewo w polną dróżkę (asfaltową) i jedź nią cały czas prosto przez piękne pola i łąki. Warto odwrócić się do tyłu, bo za Tobą będzie przepiękna panorama na Radków i okoliczne wsie. 

Drugą opcją dla osób, które mają więcej czasu (około 20-30 minut w jedną stronę z dziećmi) jest parking przy Zalewie Radkowiskim. Ponoć jest on płatny, ale podczas naszego pobytu, w sezonie, w wakacje ani razu nie spotkaliśmy nikogo, kto by chciał pobrać od nas opłatę. Parking jest bardzo duży, więc bez trudu powinniście znaleźć miejsce dla siebie.

JAK WEJŚĆ NA PLATFORMĘ?

Gdy już zaparkujesz na parkingu przy Zalewie Radkowskim, kieruj się w górę, ulicą Kolonia Leśna. Nie możesz dalej jechać autem, ponieważ droga jest przeznaczona wyłącznie dla osób, które mieszkają w domkach letniskowych nad zalewem, o czym informuje znak zakazu wjazdu. Przy domku z toaletami, chodnik skręca lekko w lewo, a Ty skręć w prawo do lasu, w żółty szlak. Spokojnie! Nie miniesz tego miejsca, ponieważ poinformują cię o tym znaki. 

Droga przez las jest stroma i nierówna. Nie nadaje się kompletnie dla wózków, chyba że go tam wniesiecie. Do pokonania będzie około 260 metrów, które powinniście przejść w max. 10 minut. Na górze zobaczysz kolejną tabliczkę, która poinformuje cię o skręcie w prawo. Tuż za nią pojawi się platforma widokowa na Guzowatej. Całość trasy od parkinu to niecały kilometr. 

CO WIDAĆ Z PLATFORMY?

Platforma widokowa jest naprawdę spora, a w dodatku częściowo zadaszona. Znajdują się tam ławki i stoły, miejsca dla rowerów, tablice informacyjne z atrakcjami w okolicy oraz ogromny taras z widokiem na Góry Stołowe. Na barierkach wisi tablica z opisanymi szczytami, która w naszym przypadku bardzo fajnie sprawdza się w zabawie z dziećmi. Po prostu mówimy daną nazwę, a dzieciaki na podstawie tablicy mają ją odnaleźć. Z Guzowatej będziesz podziwiać panoramę Gór Stołowych i Ścian Broumowskich. Po Polskiej stronie zobaczysz: Radkowskie Skały, Głowę Króla, Kamieniołom w Radkowie, Ochotę Magdaleny, Szpicel, Szczeliniec Wielki, Białą Skałę, Zalew Radkowski. Po czeskiej stronie: Suchy Vrch, Božanovský Špičák i najbardziej charakterystyczną Korunę. NAJWAŻNIEJSZE INFO:

Platforma widokowa na Guzowatej znajduje się na wysokości 450 m n.p.m. Jest to punkt widokowy, który znany był już dobrze na początku XX wieku, przed II wojną światową. Ten, który możesz odwiedzić dzisiaj, wybudowano w 2019 roku w ramach transgranicznego projektu o nazwie Czesko-Polski Szlak Grzbietowy. Jego realizacja, przy dofinansowaniu środkami z Unii Europejskiej wyniosła ponad 1 mln zł. Oficjalne otwarcie wieży miało miejsce 19 września 2019 roku.

CO WARTO WIEDZIEĆ:

🚗 Na Guzowatą wjedziesz bezpośrednio autem, gdzie znajduje się bezpłatny malutki parking, dmuchańce oraz punkt z lodami i goframi — Guzolandia.
🥾 Znad Zalewu Radkowskiego dojście zajmie ci max. 30 minut. Do pokonania będzie około 1 km początkowo asfaltową, a następnie leśną stromą ścieżką.
🚘 Auto w Radkowie zostaw na dużym parkingu przy samym zalewie.
🥘 Na obiad wybierz się do Made in Sudety lub Góry i Ości.
⭐️ W najbliższej okolicy możesz zobaczyć: Radkowskie Skały, Wodospady Polny oraz wejść na Szczeliniec Wielki.

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment