fbpx

📌 WIEŻA WIDOKOWA NA GÓRZE ŚWIĘTEJ ANNY

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 5 Min Czytania

Mało znany punkt widokowy na Dolnym Śląsku

AHOJ! Kolejnym punktem widokowym na Ziemi Kłodzkiej, który udało nam się odwiedzić, będąc przez weekend w Radkowie, była wieża widokowa na Górze Świętej Anny. UWAGA! To nie jest ta słynna góra z sanktuarium na szczycie, gdzie co roku odbywa się Święto Młodzieży. Ta leży w województwie opolskim i bardzo długo ją myliłam. Uważałam, nawet, że ludzie błędnie oznaczają jej lokalizację w województwie dolnośląskim, aż wreszcie nastał ten czas, gdy zobaczyłam ją na własne oczy. 

Wieża to jeden z piękniejszych punktów widokowych, który doceniono już dawno temu. W 1882 roku wzniesiono tutaj drewnianą platformę o wysokości 5 metrów, z której można było podziwiać okolice. Niespełna 30 lat później dzięki staraniom Carla Ferche, przewodniczącego noworudzkiej sekcji Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego, zbudowano nową wieżę. Ta wysoka na 14 metrów konstrukcja z czerwonego piaskowca stała się jedną z ciekawszych atrakcji w okolicy Nowej Rudy. We wrześniu 2013 roku władze Nowej Rudy ogłosiły przetarg na remont wieży, a wykonawca wytyczył miejski szlak turystyczny. Dziś to świetne miejsce na wycieczkę rodzinną, którą można połączyć z piknikiem i ogniskiem na samym szczycie.

GDZIE ZAPARKOWAĆ?

Bezpłatny parking znajduje się niespełna 10 minut od wieży przy kościółku, hotelu i restauracji. Jest spory, więc nie powinno być problemów z zaparkowaniem. Leśna droga jest w bardzo dobrym stanie także jeśli jesteście tutaj tylko przejazdem, śmiało jedźcie na samą górę.

JAK WEJŚĆ NA WIEŻĘ?

Jeżeli planujecie wjazd na samą górę, to droga na wieżę będzie prosta. Wystarczy za kościółkiem i hotelem skręcić w lewo w polną ścieżkę. Dokładnie w zielony szlak. Po chwili będziecie już na samym szczycie. Jeżeli macie więcej czasu to podążając dalej zielonym szlakiem, dotrzecie do kolejnej wieży widokowe na Górze Wszystkich Świętych. 

Jeżeli nie chcecie wjeżdżać autem na sam szczyt to macie kilka opcji do wyboru:
🟢 🟡 Zielony i żółty z Nowej Rudy
🟢 Zielony szlak z Bieganowa
🟡 Żółty szlak ze Ścinawki Górnej

CO WIDAĆ Z WIEŻY?

Wieża ma niemal 23 metry wysokości, a platforma widokowa znajduje się na 17-stym metrze. To dość sporo. Z wieży rozpościerają się piękne widoki na Nową Rudę, Góry Stołowe i czeskie Broumovskie Steny, na Góry Sowie, Orlickie, Bardzkie i Masyw Śnieżnika.

PĘTLA SPACEROWA:

Spod wieży, zielonym szlakiem można przejść na Górę Wszystkich Świętych, gdzie znajduje się kolejna wieża widokowa. Z dziećmi zajmie Wam to około 2-3 godzin. Do pokonania będzie 4,5 km. Więcej na temat wieży na Górze Wszystkich Świętych — CZYTAJ TUTAJ!

LEGENDA:

Z kapliczką świętej Anny związana jest pewna legenda i dotyczy mieszkańca Nowej Rudy — Kaspara Pohla. Gdy po wielu latach zaniedbania, kapliczka zawaliła się, drewno pozostałe po budowli Kaspar wykorzystał, aby ogrzać swój dom. Zwoził je pod dom czterema końmi i za nic miał opinię ludzi i ich rady, że świętego drewna ruszać nie powinien. Pewnego dnia, podczas ostatniego transportu, zerwała się ogromna burza. Piorun, który uderzył w Kaspara, zabił trzy konie. Kasper jednak przeżył, ale tak się zdenerwował, że zaczął bluźnić przeciwko Bogu. Wykrzykiwał, że jak zabił mu trzy najlepsze konie, to niech weźmie sobie także ostatniego. Gdy to wypowiedział, koń padł. Legenda długo była przestrogą dla okolicznej ludności. Podczas kontrreformacji na pamiątkę tego wydarzenia postawiono drewniany słup z wizerunkiem świętej Anny.

CO WARTO WIEDZIEĆ:

📌 Góra Świętej Anny to szczyt w Sudetach Środkowych na Wzgórzach Włodzickich mierzący 647 m n.p.m.
🗓️ Wieża widokowa została zbudowana w 1911 roku
💶 Wstęp jest bezpłatny
🔥 Pod wieżą są stoły z ławeczkami, stojak na rowery, kosz na śmieci oraz miejsce na ognisko
🟥 Wieża na Górze Świętej Anny zbudowana jest z miejscowego piaskowca o charakterystycznej, czerwonej barwie
🙍‍♂️ Powstała według projektu Heinricha Wolfa, architekta z samego Berlina. Była to jedna z pierwszych sudeckich wież widokowych wykonana w stylu modernistycznym.

⭐️ W POBLIŻU: Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie, rynek z jednym z najpiękniejszych ratuszów na Dolnym Śląsku, Zamek Stillfriedów, Kościół św. Mikołaja, Domy Tkaczy, hałda KWK “Nowa Ruda” oraz Kawiarni Biała Lokomotywa.

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment