fbpx

PODZIEMNE MIASTO OSÓWKA

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 7 Min Czytania

🇩🇪 Jedno z Najbardziej Tajemniczych Miejsc w Polsce

AHOJ! 🏞 Podziemne Miasto Osówka znajduje się w małej miejscowości Głuszyca w Górach Sowich. Wchodzi w skład stworzonego przez nazistów Kompleksu „Riese” (Olbrzym), który powstał na polecenie Hitlera. To jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce. W 1943 roku pracę rozpoczęto jednocześnie aż w 7 miejscach:
🔹 Osówka
🔹 Rzeczka
🔹 Włodarz
🔹 Jawornik
🔹 Soboń
🔹 Gontowa
🔹 Zamek Książ
 
Prace toczyły się również w poniższych miejscach, ale nie znaleziono dotychczas korytarzy, które doprowadziłyby nas do sztolni:
🔸 Wielka Sowa
🔸 Moszna
 
Budowa podziemnych obiektów była jedną z najdroższych inwestycji III Rzeszy. Projekt „Riese” nigdy nie został dokończony, a dokumentacje częściowo zniszczono. Kompleks powstał na skutek wysadzania skał oraz wykuwania podziemnych korytarzy i ogromnych hal, które następnie zabetonowano, a urobek wywożono i używano jako tłucznia do budowy dróg.

💰 CO MIAŁO ZNAJDOWAĆ SIĘ W OSÓWCE?

Według niektórych opinii Niemcy planowali w halach produkcję rakiet, a nawet bomby atomowej. Sztolnie miały być całkowicie zamaskowane, co pobudza wyobraźnię. Wielu szuka w tym miejscu ukrytych kosztowności, złotego pociągu, a nawet ukrytego skarbu. Krążą również teorie, że miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera. W rzeczywistości, z zachowanych dokumentacji i publikacji naukowych wynika, że w Osówce miały się znajdować fabryki zbrojeniowe. Cały przemysł III Rzeszy przenoszono bowiem w bezpieczne miejsca, jak tylko zaczęły się alianckie bombardowania. A co z tajną kwaterą Hitlera? Miała się znajdować pod Zamkiem Książ.

CO ZOBACZYSZ W OSÓWCE?

👉 W Osówce odkryto do tej pory 3️⃣ sztolnie, z czego dwie – numer 2 i numer 1 – udostępniono turystom. Zwiedzanie podziemi odbywa się wyłącznie z przewodnikiem o pełnych godzinach. Bilet kupisz w nowoczesnym budynku, w którym znajduje się również sklepik i część gastronomiczna. Przed budynkiem znajduje się mapa całego obiektu, warto tam podejść i pokazać dzieciakom, do jakiego miejsca idziemy. 🚶‍♂️ Wejście do sztolni oddalone jest około 200 m od kas biletowych i parkingu. To przyjemna trasa przez las. Przed wejściem do sztolni znajdziecie kilka wiat, tablice informacyjne, budynki, stary zardzewiały pojazd z filmu „Tajemnice Szyfrów” oraz wagonik, przy którym większość turystów wykonuje sobie zdjęcie. Przed wejściem do podziemi każdy otrzymuje kask.

1️⃣ Pierwszym ciekawym miejscem na trasie zwiedzania jest wartownia. Tu siedział strażnik z bronią maszynową i pilnował wejścia. Dziś broń można obejrzeć z bliska a w gablotach zobaczyć wyposażenie i broń, jaką posługiwano się podczas drugiej wojny światowej.

2️⃣ W Osówce naprawdę bardzo dużo się chodzi. Podczas zwiedzania na każdym kroku widać efekty pracy więźniów: korytarze, wykute w litej skale przejścia i potężne hale obłożone szalunkami.

3️⃣ Na trasie znajduje się kilka nowoczesnych stanowisk multimedialnych. Dzięki nim w Osówce spotykasz znane osoby pojawiające się w formie hologramów, obejrzysz filmy dokumentalne i trójwymiarowe zdjęcia, które przybliżą Ci historię miejsca. Będziesz miał również okazję, zobaczyć co znajduje się nad Twoją głową, oglądając krótki film z wnętrza wirtualnej windy. 🏆 Multimedialna trasa zwiedzania w Podziemnym Mieście Osówka zdobyła w tym roku 2021 tytuł Audiowizualnego Projektu Roku w kategorii „Edukacja”.

4️⃣ Podczas zwiedzania poznasz wyposażenie żołnierzy i historyczne pojazdy terenowe. Zapoznasz się z narzędziami, którymi tworzono kompleks Osówka m.in kilofy, młoty, szpadle, a także lory do wożenia urobku i drewnianych stempli.

5️⃣ Na końcu wycieczki na wielkim ekranie zobaczysz niemieckich żołnierzy, którzy podkładają ładunki wybuchowe, niszcząc wszelkie dowody, dokumentacje i wejścia do Osówki. Wycieczka z pewnością rozbudzi w Tobie chęć poszukiwania skarbów!
 

👧🧒 CZY OSÓWKA TO ODPOWIEDNIE MIEJSCE DLA DZIECI?

Osówka to mroczne i tajemnicze miejsce udostępnione dla rodzin z dziećmi, które ukończyły 6️⃣ lat. W podziemnych korytarzach będzie ciemno i mokro. Wybierając się do Osówki zastanów się, czy Twoje dziecko jest gotowe na poruszenie tak trudnych tematów jak: wojna i śmierć. W budowę Osówki zaangażowanych było nawet 13 tysięcy więźniów – nie przeżyło aż 5000 z nich. Zwiedzanie “Riese” nie koncentruje się jedak na tragicznej historii. To miejsce bardziej w stylu sensacji XX w. owiane tajemnicą, z poszukiwaniem wielkiego skarbu w tle. Treści trudne oczywiście pojawiają się podczas zwiedzania, choć nie w takim stopniu jak w obozach pracy np. Groß-Rosen. 👉 Warto przed wycieczką poruszyć z dzieckiem temat II Wojny Światowej i opowiedzieć mu, do jakiego miejsca jedziecie. Dzieciakom, które obawiają się ciemności, warto zapakować 🔦 latarkę, z którą poczują się dużo pewniej. Nie zapomnij również o odpowiednim obuwiu. Wskazane kalosze, a zimową porą śniegowce.
 
👨‍👩‍👦‍👦 Nasi chłopcy początkowo byli bardzo podekscytowani, interesowało ich dosłownie wszystko! Po wejściu do sztolni zachwycili się soplami lodu sięgającymi od sufitu po podłogę i z zaciekawieniem obserwowali wydrążone w skale korytarze oraz pierwsze eksponaty. Mniej więcej w połowie wycieczki mieli jednak dość tych ciemności i tylko przytulańce i rączki rodziców pomogły. 🤗 Zapomniałam niestety zabrać z domu latarek, a to by znacznie ułatwiło im opanowanie strachu.

CO WARTO WIEDZIEĆ:

📌 Podziemne Miasto Osówka ul. Grunwaldzka 20, 58-340 Głuszyca
🔸 Osówkę stawia się na pierwszym miejscu pod względem najbardziej wykończonych naziemnych obiektów przedsięwzięcia „Riese”
☎️ Informacje na temat zwiedzania i dojazdu pod numerem telefonu 748456220.
⏰ Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem o pełnych godzinach.
⌛️ Czas zwiedzania ok. 45 minut
🔦 Dzieciakom, które obawiają się ciemności, warto zapakować latarkę, z którą poczują się dużo pewniej.
🥾 W Osówce jest chłodno i wilgotno! Nie zapomnij o odpowiednim obuwiu i stroju.
🚶‍♂️ Osówkę można zwiedzać na 4 trasach: EDUKACYJNA, HISTORYCZNA, EKSTREMALNA i EKSPEDYCJA “RISE”
🔹 Nad powstaniem kompleksu „Riese” czuwała hitlerowska Organizacja Todt z siedzibą w pałacu Jedlinka
🔸 Do pracy wykorzystywano robotników oraz więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen
🏆 Multimedialna trasa zwiedzania w Podziemnym Mieście Osówka zdobyła w tym roku 2021 tytuł Audiowizualnego Projektu Roku w kategorii „Edukacja”.

Jeśli spodobał Ci się nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner, Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą stronę na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment