👉 W Osówce odkryto do tej pory 3️⃣ sztolnie, z czego dwie – numer 2 i numer 1 – udostępniono turystom. Zwiedzanie podziemi odbywa się wyłącznie z przewodnikiem o pełnych godzinach. Bilet kupisz w nowoczesnym budynku, w którym znajduje się również sklepik i część gastronomiczna. Przed budynkiem znajduje się mapa całego obiektu, warto tam podejść i pokazać dzieciakom, do jakiego miejsca idziemy. 🚶♂️ Wejście do sztolni oddalone jest około 200 m od kas biletowych i parkingu. To przyjemna trasa przez las. Przed wejściem do sztolni znajdziecie kilka wiat, tablice informacyjne, budynki, stary zardzewiały pojazd z filmu „Tajemnice Szyfrów” oraz wagonik, przy którym większość turystów wykonuje sobie zdjęcie. Przed wejściem do podziemi każdy otrzymuje kask.
1️⃣ Pierwszym ciekawym miejscem na trasie zwiedzania jest wartownia. Tu siedział strażnik z bronią maszynową i pilnował wejścia. Dziś broń można obejrzeć z bliska a w gablotach zobaczyć wyposażenie i broń, jaką posługiwano się podczas drugiej wojny światowej.
2️⃣ W Osówce naprawdę bardzo dużo się chodzi. Podczas zwiedzania na każdym kroku widać efekty pracy więźniów: korytarze, wykute w litej skale przejścia i potężne hale obłożone szalunkami.
3️⃣ Na trasie znajduje się kilka nowoczesnych stanowisk multimedialnych. Dzięki nim w Osówce spotykasz znane osoby pojawiające się w formie hologramów, obejrzysz filmy dokumentalne i trójwymiarowe zdjęcia, które przybliżą Ci historię miejsca. Będziesz miał również okazję, zobaczyć co znajduje się nad Twoją głową, oglądając krótki film z wnętrza wirtualnej windy.
Multimedialna trasa zwiedzania w Podziemnym Mieście Osówka zdobyła w tym roku 2021 tytuł Audiowizualnego Projektu Roku w kategorii „Edukacja”.
4️⃣ Podczas zwiedzania poznasz wyposażenie żołnierzy i historyczne pojazdy terenowe. Zapoznasz się z narzędziami, którymi tworzono kompleks Osówka m.in kilofy, młoty, szpadle, a także lory do wożenia urobku i drewnianych stempli.
5️⃣ Na końcu wycieczki na wielkim ekranie zobaczysz niemieckich żołnierzy, którzy podkładają ładunki wybuchowe, niszcząc wszelkie dowody, dokumentacje i wejścia do Osówki. Wycieczka z pewnością rozbudzi w Tobie chęć poszukiwania skarbów!
You must log in to post a comment.