fbpx

JASKINIA NIEDŹWIEDZIA W KLETNIE

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 8 Min Czytania

🐻 Największa jaskinia w Polskich Sudetach

AHOJ! 📌 Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku oraz jedna z najcenniejszych pod względem przyrodniczym jaskiń w Polsce. Co roku jaskinię odwiedza około 70 tysięcy turystów. Miejsce jest tak popularne wśród turystów, że na zwiedzanie często trzeba czekać nawet 2 tygodnie! Dzięki temu na miejscu jest spokojnie – nie ma tłumów ani kolejek. Sprawdziliśmy z chłopcami czy faktycznie Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to dolnośląskie “must see”.

ZWIEDZANIE JASKINI NIEDŹWIEDZIA:

🚶‍♂️ Wycieczkę do jaskini musisz zaplanować mniej więcej 2 tygodnie przed wizytą w Kletnie (w sezonie niskim tydzień). Jeżeli uda Ci się wejść do jaskini z dnia na dzień to uwierz mi – jesteś szczęściarzem! Nam w środku lutego ciężko było znaleźć wolny termin. Czemu tak się dzieje? W jaskini panuje specyficzny mikroklimat, który należy chronić. Grupy zwiedzające są małe – dostosowane do przepustowości jaskini. Aktualnie to tylko 1️⃣0️⃣ osób na godzinę. Wystarczy, że na ten sam pomysł wpadną 2-3 rodziny i już nie wejdziesz do środka! 

🌳 Po dotarciu do Kletna i zaparkowaniu auta będziesz miał do pokonania 1,5-kilometrowy odcinek drogi biegnący przez Rezerwat Przyrody Jaskinia Niedźwiedzia. Spokojnym, spacerowym tempem powinien Wam zając nie wiec niż ⏰ 30 minut.
 
👉 Możesz wybrać spacer drogą dojazdową lub ścieżką edukacyjną przez las poznając zjawiska krasowe. Droga jest bardzo przyjemna. Miniesz stragany z pamiątkami, śliczną drewnianą kaplicę świętego Bernarda, hałdy kamieni, wśród których podobno znaleźć można kryształy fluorytu, źródełko Marianny, z którego możesz napić się orzeźwiającej wody oraz nieczynny kamieniołom marmuru.
➡️ Wejście do Jaskini Niedźwiedzia znajduje się w pawilonie, w którym obejrzysz eksponaty edukacyjne, rekonstrukcję szkieletu niedźwiedzia jaskiniowego, kości, minerały i gabloty z głównymi szlakami prowadzącymi na Śnieżnik. Obejrzysz film o eksplorowaniu jaskini, będziesz miał możliwość zakupienia pamiątek, biżuterii z minerałami oraz zjeść coś ciepłego. Przed pawilonem jest plac zabaw dla dzieci i kilka drewnianych stolików.
 
🚶‍♂️Zwiedzanie jaskinie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem! Rozpoczyna się w małym przedsionku – śluzie wejściowej, która chroni mikroklimat jaskini przed wpływami z zewnątrz. To właśnie w tym miejscu w roku 1966 podczas wydobywania marmurów, zupełnie przypadkiem, znaleziono mnóstwo kości. Aż 90% z nich należało do niedźwiedzia jaskiniowego stąd nazwa jaskini.

🚶 Zwiedzając jaskinię, poruszamy się po betonowych chodnikach, zabezpieczonych barierkami. Długość wszystkich korytarzy to około 5 km – podczas zwiedzania zobaczysz około 500 metrów. Jaskinia ma 3️⃣ poziomy, a turyści poruszają się środkowym.

W pierwszej części wycieczki zyskasz wiedzę na temat jaskini, a w drugiej będziesz podziwiał cuda, jakie stworzyła natura – ogromne misy martwicowe, korytarz stalaktytowy oraz kaskadę mierząca 8 m wysokości. Przewodnik oprowadzi Cię po jaskini, opowiadając jej historię oraz opisując tworzone przez tysiące lat formy naciekowe. Oczywiście nie można niczego dotykać (wyjątkiem jest marmurowy korytarz), ponieważ jaskinia wciąż żyje! 💧 Woda wciąż ją drąży i formuje. ⬆️ Stalaktyty, ⬇️ Stalagmity i ↕️ Stalagnaty rosną w zawrotnym tempie – jednego centymetra na 1️⃣0️⃣0️⃣ lat!

CO ZOBACZYSZ W JASKINI:

🔹 Wszystkie rodzaje form kalcytowych o różnych kształtach i rozmiarach m.in. stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, misy martwicowe, perły jaskiniowe, makarony, draperie, kwiaty i jeżyki kalcytowe, kalafiory i perły jaskiniowe
🔸 Szczątki jaskiniowych zwierząt m.in. tygrysa i niedźwiedzia
🔹 Przy odrobinie szczęścia nie jednego, a kilka nietoperzy, których łącznie zamieszkuje jaskinię około 200
🔸 Przekrój przez namulisko, czyli materiał skalno-ilasty, z kawałkami kości zwierząt plejstoceńskich.
🔹 Obejrzysz pokaz światło – dźwięk
🔸 Zakalcytowany szkielet nietoperza, z roku na rok coraz mniej widoczny, ponieważ jaskinia wciąż „żyje”
 
Wyjście z jaskini znajduje się w innym miejscu i jest zamknięte śluzą termiczną, której zadaniem jest ochrona unikalnego mikroklimatu jaskini. Czas przejścia trasy wynosi ok. 40-45 minut.
➡️ Szczegółowy opis trasy turystycznej wraz ze zdjęciami został
świetnie opisany na stronie internetowej Jaskini Niedźwiedza – kliknij tutaj!

 

👨‍👨‍👦‍👦 Nam wycieczka bardzo się podobała. Chłopcy byli zainteresowani formami krasowymi i totalnie wkręceni w licznie kropli, jakie spadły im na głowę. Pani przewodnik przed wejściem powiedziała, że przynoszą szczęście, mokra głowa cieszyła ich więc jak nigdy! I choć mieliśmy wrażenie, że przewodnik trochę goni do przodu i brakowało nam czasu, by we własnym tempie obejrzeć i sfotografować jaskinię to bardzo chętnie wybierzemy się tu raz jeszcze. ❗️ W 2012 roku grupa wrocławskich grotołazów odkryła wejściowe do Sali Mastodonta – ponoć największej sali jaskiniowej w Polsce i tej części Europy (120 m długości x 30 m szerokości x 30 m wysokości)! Czekamy z niecierpliwością, aż zostanie ona udostępniona turystom.

CO WARTO WIEDZIEĆ:

📌 Jaskinia Niedźwiedzia Kletno 18, 57-550 Kletno
🐻 Jaskinię udostępniono turystom w roku 1983.
🎫 Ponieważ jaskinia jest oblegana przez turystów, a liczebność grupy to zaledwie 10 osób koniecznie zarezerwuj bilet przez internet klikając tutaj!
👖 Pamiętaj, żeby wziąć ciepłe ubrania – panuje tutaj stała temperatura 6 stopni
🚗 Auto zaparkuj na jednym z 2 parkingów oddalonych około 1,5 kilometra od jaskini. Największy, do którego poprowadzi Cię GoogleMaps kosztuje 12 zł. Kawałek wcześniej można zostawić auto na prywatnym parkingu za 5 zł
🧑‍🦽 Osoby z niepełnosprawnością posiadające ważną kartę parkingową mogą zaparkować na parkingu dla pracowników znajdującym się na placu przed pawilonem wejściowym. W jaskini został przygotowany wariant trasy bez konieczności pokonywania stromych schodów.
🚐 Zamiast 30-minutowego spaceru, specjalnie dla leniuchów w sezonie kursują bryczki i meleksy.
👉 Na miejscu warto być około pół godziny wcześniej i przed zwiedzaniem obejrzeć eksponaty w pawilonie oraz obejrzeć film o eksplorowaniu jaskini
❗️ Zwiedzanie możliwe jest wyłącznie w grupach 10-osobowych pod okiem przewodnika
⏰ Zwiedzanie Jaskini Niedźwiedzia trwa około 45 minut
🎒 Do jaskini nie można wchodzić z plecakiem, szatnia kosztuje 2 zł
📸 Wykonywanie zdjęć w jaskini to dodatkowy koszt 15 zł
❌ Zwiedzając jaskinię niczego nie dotykaj! Wyjątkiem jest tunelu z marmurami Marianny
💡 Jaskinia jest oświetlona tylko na zwiedzanych odcinkach. Przewodnik zapala światło w poszczególnych miejscach, a następnie je gasi, ponieważ na ścianach mogłyby zacząć osadzać się porosty i glony

W POBLIŻU: Muzeum Ziemi, Kopalnia Uranu, Zalew Stara Morawa oraz Jaskinia Radachowska

Naszą recenzję z wizyty w Kopalni Uranu w Kletnie przeczytasz klikając tutaj!

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment