fbpx

KOPALNIA URANU W KLETNIE

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 5 Min Czytania

Najbardziej Kolorowa Kopalnia W Polsce

AHOJ! ☢️ Dziś odwiedziliśmy Kopalnie Uranu w Kletnie. Kompletnie nie wiedziałam, jak chłopaki odnajdą się w tym ciemnym i wilgotnym miejscu. Tak bardzo przeżywałam ten wyjazd, że przed wycieczką kilkanaście razy opowiedziałam im bajkową historię, w której Marianna Orańska stała się dobrą księżniczką Marianką a sowieci złymi bohaterami odpowiedzialnymi za smutną historię górnictwa w Kletnie. Wiedzieli też, że przy odrobinie szczęścia będą mogli zobaczyć 🦇 śpiące nietoperze, których w kopalni mieszka około 60.  Zacznijmy jednak od początku…

⚒ Kletno to mała miejscowość położona u stóp Śnieżnika. Od lat miała charakter górniczy. Pierwsze wykopaliska prowadzono w Kletnie już w średniowieczu. Kiedyś wydobywano tu srebro, żelazo, miedź, a nawet złoto. Następnie tereny przeszły pod panowanie Marianny Orańskiej, która rozpoczęła najlepszy okres górnictwa w Kletnie. Dbała o ludność i dostrzegła potencjał turystyczny Kletna. Na jej cześć nazwano szlak wiodący na Śnieżnik oraz marmur występujący w 3 kolorach: biały, różowy i błękitny.

Po II wojnie światowej sowieci rozpoczęli tajny projekt pozyskania uranu potrzebnego do rozbudowy przemysłu zbrojeniowego. Stalin chciał prześcignąć USA w wyścigu zbrojeniowym, tym bardziej że amerykanie pokazali już swoją siłę, zrzucając bombę atomową na Hiroszimę.
 
 
☢️ Historia Kopalni Uranu w Kletnie jest przejmująca i okupiona życiem ludzi, wydobywających niebezpieczny dla zdrowia pierwiastek. O tajnym projekcie ZSRR nikt nie wiedział, ludzie pracujący w kopalni nie mieli pojęcia co wydobywali, teren był pilnie strzeżony, a urobek wywożono pod eskortą wojska. Chętnych do pracy było wielu, dobrze bowiem płacono. Osoby przesiedlone na start dostawały mieszkanie, 10 krotną pensję + premię za znalezienie uranu. W kopalni nie dbano o zachowanie odpowiednich środków ostrożności, a warunki pracy były ciężkie. Górnicy poważnie chorowali i najczęściej umierali na pylicę – nie dożyli efektów promieniowania radioaktywnego uranu.

⚒  W kopalni działającej pod nazwą „Kopaliny”
w latach 1948-1953 wytoczono łącznie aż 37 kilometrów wyrobisk górniczych. Kopalnia obejmowała 20 sztolni i 3 szyby. Wydobyto w sumie 20 ton rudy uranu, co mogło się przełożyć na zbudowanie 2 bomb atomowych przez sowietów. Kopalnie zamknięto w 1953 roku po zaobserwowaniu wyraźnych spadków wydobycia uranu i fluorytu – wysadzając wszystkie wejścia.

CZY WEJŚCIE DO KOPALNI URANU W KLETNIE JEST BEZPIECZNE?

Oczywiście! Dziś Podziemną Trasę Turystyczno-Edukacyjną można bezpiecznie zwiedzać. Długość udostępnionych wyrobisk to około 400 m chodników o szerokości 1,5-2 m. Nie musisz się obawiać o zdrowie! Poziom promieniowania pod ziemią jest taki sam, jak na jej powierzchni. Jest tu w 100% bezpiecznie. Nawet podczas badania małej bryłki rudy uranu za pomocą licznika Geigera nic Ci nie grozi!

DLACZEGO  KOPALNIA URANU UZNAWANA JEST ZA NAJBARDZIEJ KOLOROWĄ KOPALNIĘ W POLSCE?

Dzieci w Kopalni Uranu wkroczą w kolorowy świat minerałów! Wielobarwne „podziemne ściany” występują dzięki licznym minerałom takim jak ametyst, fluoryt czy kwarc. Tworzą też ciekawe formy. Kletno jest jedynym miejscem w Europie, gdzie ametyst występuje w kształcie efektownego przekładańca!

JAKIE ATRAKCJE CZEKAJĄ NA CIEBIE W KOPALNI URANU W KLETNIE:

🌈 Główną atrakcją kopalni są kolorowe wystąpienia miejscowych minerałów takich jak: fluoryt, ametyst, kwarc mleczny, baryt, chalkopiryt, chalkozyn czy malachit
⚒ Ciężką pracę górnika od średniowiecza po czasy współczesne przybliżą Ci kolekcje starych map, lamp olejowych, naftowych, karbidowych oraz innego sprzętu górniczego
☢️ Za pomocą licznika Geigera sprawdzisz promieniotwórczość uranu
🟢 Zobaczysz szkło uranowe podświetlone ultrafioletem
🦇 Przy odrobinie szczęścia zobaczysz nietoperza

CO WARTO WIEDZIEĆ:

📌 Kopalnia Uranu w Kletnie – Kletno 40, 57-550 Kletno
🚗 Samochód zostawiasz pod kopalnią na bezpłatnym parkingu
🏠 Kasa biletowa znajduje się kilka metrów wyżej niż wejście do kopalni
🚶‍♂️🚶 Dla turystów udostępniona jest sztolnia numer 18 – bezpieczna pod względem promieniowania radioaktywnego.
1️⃣0️⃣ Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, w grupach maksymalnie 10-osobowych
🎫 Bilety można kupić przez internet – KLIKNIJ TUTAJ
 Czas zwiedzania około 40-45 minut
🔸 W kopalni jest chłodno, mokro i trochę ślisko, więc warto zadbać o odpowiednie odzienie i obuwie. Temperatura wewnątrz jest stabilna przez cały rok i wynosi około 7 stopni C. Wilgotność ok. 90 %.
🔹 Kopalnia Uranu w Kletnie oferuje: zwiedzanie z przewodnikiem, nocne zwiedzanie, warsztaty dla dzieci i młodzieży, wyprawy ekstremalne i imprezy integracyjne.

W POBLIŻU: Muzeum Ziemi, Jaskinia Niedźwiedzia, Zalew Stara Morawa oraz Jaskinia Radachowska

Naszą recenzję z wizyty w Jaskini Niedźwiedzia w Kletnie przeczytasz klikając tutaj!

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment