fbpx

SZCZELINIEC WIELKI

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 6 Min Czytania

🏔 Zachwycający Labirynt Skalny

AHOJ! 📌 Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt w Górach Stołowych mierzący 919 metrów n.p.m. Należy do Korony Gór Polskich i jest jedną z największych atrakcji turystycznych w regionie. Ze szczytu rozciągają się fenomenalne widoki! Natura stworzyła skalne labirynty i wyrzeźbiła fantazyjne kształty przypominające np. małpoluda z kamienną twarzą.
👉 Trasa nie jest ani trudna (do pokonania jedyne 665 schodów), ani czasochłonna. Poprowadzi Was przez głębokie szczeliny do samiutkich czeluści piekieł! Swoją stopę na szczycie postawili między innymi: król pruski Fryderyk Wilhelm II, niemiecki poeta Johann Wolfgang von Goethe, prezydent USA John Quincy Adams, a także książę 🎥 Kaspian z popularnego filmu Opowieści z Narni. Zbieraj się i ruszaj w drogę!

TRASA: Z Karłowa na Szczeliniec Wielki przez schronisko PTTK. 1️⃣ z 3️⃣

1️⃣ Najprostsza trasa na Szczeliniec Wielki prowadzi z Karłowa. Samochód zostawiamy na jednym z wielu parkingów i idziemy w kierunku szlaku. Mijając liczne stragany, restauracje, i Dinopark dojdziemy do ➡️ 665 schodów wiodących na szczyt. Ułożył je jeszcze w XIX wieku pierwszy tutejszy przewodnik górski, a zarazem sołtys Karłowa. Oczywiście po to, żeby ułatwić wędrówkę turystom. Droga na górę jest świetnym treningiem i „przedsmakiem” do pokonania skalnego labiryntu. Schodków jest naprawdę sporo, ale chłopaki dzielnie szli w górę! ⏰ Zajęło nam to w sumie około 30-40minut.

2️⃣ Na samym szczycie znajduje się schronisko PTTK „Na Szczelińcu”. i kilka tarasów widokowych. Z najwyżej położonego tarasu – Fotelu Pradziada rozciąga się przepiękna panorama na Karkonosze ze Śnieżką, Góry Sowie, Kamienne oraz Broumovskie Ściany. Znajdziemy tu również kilka straganów z pamiątkami oraz budki z goframi i lodami. 🏠 Schronisko jest jednym z dwóch w Polsce obiektów, do którego w żaden sposób nie można dojechać samochodem. Nie prowadzi tu żadna droga, po której mógłby się poruszać jakikolwiek pojazd. 🌄 Ponoć magia tego miejsca rozpoczyna się wieczorem, gdy u góry zostają jedynie turyści, którzy zdecydowali się zanocować w schronisku, podziwiając niezapomniane wschody i zachody słońca.

3️⃣ Droga powrotna prowadząca przez Labirynt Skalny jest prawdziwą perełką! Oczywiście można zawrócić i zejść tą samą trasą w dół, ale absolutnie nikt nie powinien tego robić! ❗️ Koniecznie idźcie szlakiem przez Labirynt Skalny, a nie będziecie żałować! To, co najbardziej zachwyca na szlaku to niesamowite formacje skalne, wąwozy i szczeliny, przez które trzeba się przeciskać. Podczas pokonywania Skalnego Labiryntu podziwiamy piękną panoramę Sudetów oraz 12 skalnych obiektów: Ucho igielne, Kaczęta, Tron Liczyrzepy, Wielbłąd, Małpolud, Diabelska Kuchnia, Piekiełko, Niebo, Kołyska, Kwoka, Koński Łeb, Słoń. 🐵 Po minięciu skały przypominającej Głowę Małpoluda rozpoczyna się najciekawsza część trasy ➡️ Diabelska Kuchnia oraz Piekiełko. Te miejsca na każdym zrobią wrażenie! Szczeliny są tu bardzo wąskie, panuje półmrok, a schody są bardzo wyślizgane. Do Piekiełka przez calutki rok nie dochodzi słońce, a śnieg leży tu aż do końca czerwca! Przez większą część trasy będziecie się przemieszczać po drewnianych kładkach lub trasach pokrytych konarami drzew. 👧🧒 Dzieci ucieszy moment, w którym trzeba przejść na kolanach, wyślizgane skałki, z których mogą urządzić sobie ślizgawkę oraz mnóstwo tajnych przejść! Nasze chłopaki były zachwycone. Bardzo Wam polecamy to miejsce! ⏰ Czas zwiedzania labiryntu to około 60 minut.

CO WARTO WIEDZIEĆ:
📌 PTTK „Na Szczelińcu” Karłów 9, 57-350 Kudowa Zdrój.
🚗 Parking płatny 10zł w Karłowie.
🗓 Od listopada do końca kwietnia trasa na Szczliniec jest oficjalnie zamknięta. Można wejść, jednak na własne ryzyko i odpowiedzialność.
🚶‍♂️🚶 Szczeliniec rocznie odwiedza 300 000 turystów!
🌤 Przed wyjazdem na Szczeliniec koniecznie sprawdźcie pogodę lub zerknijcie na widok z kamer klikając tutaj!
🎫 Trasa przez Labirynt Skalny jest płatna. Kasy znajdują się za schroniskiem. W 2020 roku bilet normalny na Szczeliniec Wielki kosztuje 12zł a ulgowy 6zł. Warto kupić go przez internet i uniknąć kolejek! BILETY DO KUPIENIA TUTAJ!
🎒 Duże plecaki zostawicie w aucie gdyż będzie ciężko się z nimi przeciskać, szczególnie na odcinku, który będzie trzeba pokonać na kolanach.
👧🧒 Szczelinie Wielki jest jednym z pierwszych szczytów, na które warto zabrać dziecko. Trasa nie jest długa i męcząca, więc sprawdzi się nawet dla niezaprawionych w boju turystów.
❗️ Wzdłuż tarasów ciągną się barierki, jednak miejcie swoje dzieci cały czas na oku.
❌ Trasy nie da się pokonać z wózkiem!
❌ 💵 Zakaz latania dronem w PARKU NARODOWYM! – kara 20.000zł.
🏔 Na tarasach widokowych znajdują się płatne lunety.
🏠 Noclegi w schronisku rezerwujcie ze sporym wyprzedzeniem!
📍 Warto wybrać się na oddalone 20 minut samochodem – Błędne Skały.

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment