fbpx

KARKONOSKIE TAJEMNICE

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 6 Min Czytania
fot. ©ahojprzygodo, Karkonoskie Tajemnice, Karpacz 2021

Interaktywne Królestwo Ducha Gór

Karkonoskie Tajemnice to muzeum zlokalizowane w samym centrum Karpacza. W miejscu, gdzie odnaleziono ponad 100-letni kostur, którego używał ponoć sam Liczyrzepa. Przypominał on wyglądem berło z 19 cm kryształem górskim.

Muzeum to podziemna, multimedialna ekspozycja zaaranżowana przez artystów światowej sławy. Przedstawia legendarny i historyczny świat Karkonoszy oraz ich władcy Ducha Gór. Postać Gandalfa z „Władcy Pierścieni” wzorowana jest właśnie na nim! W Karkonoskich Tajemnicach zobaczysz go pod wieloma postaciami, usłyszysz i poznasz krążące o nim od wieków legendy. 

Podziemia pełne są sekretnych przejść i magicznych urządzeń. To tu zagrasz na smoczej harfie z niewidzialnymi strunami, pograsz na bębnie wywołującym burzę i dowiesz się, czym był przypominający czasem ludzką postać korzeń mandragory. Poznasz również dawnych mieszkańców Karkonoszy: Laborantów, Hutników i Walonów. W muzeum wszystkimi zmysłami doświadczysz magii i potęgi, która drzemie w Karkonoszach.

CZY KARKONOSKIE TAJEMNICE SĄ STRASZNE?
Powiem szczerze, że sama się biłam z myślami, jak chłopcy zareagują na ciemne, dość mroczne wnętrza muzeum. Czy nie wystraszy ich tajemnicza muzyka, dźwięki gongów, burzy lub ulewnego deszczu? Wreszcie czy sam Liczyrzepa, a właściwie jego przeróżne postaci nie będą zbyt przerażające dla małego lub strachliwego kilkulatka?

Okazało się, że wszelkie moje obawy nijak się miały do tego, jak chłopcy zareagowali na muzeum. A byli nim wręcz zachwyceni! Ba! Nigdy z taką ekscytacją nie opowiadali o wizycie w żadnym z  miejsc. Ten świat magi, niczym z Harry’ego Pottera wciągnął ich doszczętnie. Stworzyli kamień filozoficzny, przeróżne mikstury w kotle Laborantów oraz zaprojektowali własny wizerunek Ducha Gór z głową orła i tułowiem byka! Fascynowała ich tam każda rzecz, a gdy poczuli się nieswojo, to po prostu podchodzili bliżej nas, łapali za dłoń, by zaraz posłuchać kolejnej legendy, zgrać na smoczej harfie bez strun lub przyjrzeć się z bliska maszynie do wyciągania korzenia mandragory. O rany ile ja się nasłuchałam przez kolejne tygodnie o tym korzeniu… Mogę z ręką na sercu powiedzieć, że dzieciaki wręcz przesiąkli legendarnym klimatem Karkonoszy.

ZWIEDZANIE MUZEUM + TAJEMNE PRZEJŚCIE 🙂
Karkonoskie Tajemnice położone są w podziemiach budynku, na poziomie -1. Nie ma tam okien i panuje półmrok. Do przejścia jest kilka sal pełnych magicznych eksponatów, gablot i scenek związanych m.in. z Duchem Gór, Walonami i Laborantami. Mogą się wydawać malutkie i przy wyjściu poczujecie lekki niedosyt, ale daję słowo tylko dlatego, że ten świat jest naprawdę fascynujący. My w 5 salach spędziliśmy ponad 2 godziny!

Na stracie przywita Was kostur Ducha Gór, czyli taka magiczna laska, dowiecie się, kim był Liczyrzepa i jakie postaci przybierał. Dzieci wysłuchają przez starą słuchawkę od telefonu karkonoskich legend. Po drodze miną kilka ekranów dotykowych, na których stworzą np. kamień filozoficzny. Warto się rozglądać i poszukać tajemniczego przejścia, gdzie ukryte są skarby drzemiące w Karkonoszach (zdradzę Wam, że mieści się  w ostatniej salce). Na koniec wejdziesz do sklepiku, gdzie warto sprawdzić, jaki jest twój szczęśliwy kamień oraz kupić pięknie wydaną książkę z Karkonoskimi Legendami. Przeczytaliśmy ją już kilkanaście razy, a chłopcy nadal chętnie po nią sięgają przed snem. Niesamowicie rozbudza ciekawość i zaprasza dzieci w głąb legendarnego świata Karkonoszy.

KIM BYŁ DUCH GÓR?

  • Pierwsze zapiski o nim pochodzą już z XVI w. Najstarsze przedstawienie Władcy Karkonoszy pochodzi z mapy Śląska, autorstwa Helwiga. Powstanie tej mapy datuje się na 1561 r.
  • Ducha Gór nazywa się także Karkonoszem, Rzepiórem lub Liczyrzepą ale uwaga! bardzo tego nie lubi, więc nigdy nie wypowiadaj głośno tych słów będąc w górach.
  • Duch Gór, jak na ducha przystało, jest niematerialny i może przybierać różne postacie.
  • Kiedyś wierzono, że pogoda w Karpaczu jest zależna od nastroju Rzepióra. To właśnie on sprowadza na Karpacz burzę lub ulewne deszcze, gdy jest rozgniewany lub słońce gdy jest zadwolony
  • Postać legendarnego Gandalfa z „Władcy Pierścieni” wzorowana jest na karkonoskim Duchu Gór. 
  • Karkonoski Duch Gór jest bohaterem wielu baśni, legend i przekazów oraz podań ludowych.
  • Jego symboliczny grób znajdziesz przy szlaku na Złoty Widok w Szklarskiej Porębie. Widnieje na nim napis: Rübezahls Grab.
  • Kostur Ducha Gór odnaleziony podczas prac budowlanych w Karpaczu (fot.poniżej) możesz obejrzeć w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

CO WARTO WIEDZIEĆ:
📌
Karkonoskie Tajemnice, ul. Mickiewicza 1a, 58-540 Karpacz
🎫 Kup bilet — KLIKNIJ TUTAJ!
💻 www.karkonoskietajemnice.pl
⏳ Na zwiedzanie trzeba zarezerwować minimum 1 h. Nasi chłopcy tak się wkręcili, że spędziliśmy tam 2 godziny!
⏰ Muzeum czynne jest codziennie od 10:00-18:00
👨‍🎨 Nadzór artystyczny nad częścią projektu objął znany i ceniony artysta Dariusz Miliński, którego znamy z Magicznej Pławnej.
🏆 Karkonoskie Tajemnice zwyciężyły w konkursie National Geographic „7 Nowych Cudów Polski” oraz Travelers’ Choice 2020
🌜 W nocy rzeźba Ducha Gór ustawiona przed wejściem do muzeum jest pięknie podświetlona.
🛝 Tuż obok na skwerze jest plac zabaw z trampolinami i ścianką wspinaczkową.

⚠️ W POBLIŻU: Muzeum LEGO — KLIKNIJ TUTAJ! oraz Muzeum Konsol i Gier Video — KLIKNIJ TUTAJ!

MUZEUM KONSOL I GIER VIDEO
MUZEUM LEGO

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment