fbpx

GÓRA ŚLĘŻA

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 8 Min Czytania

⛰ Najłatwiejsza Droga Na Szczyt Z Przełęczy Tąpadła

AHOJ! W poniedziałek, tuż po zajęciach Mikołaja ruszyliśmy w stronę Sobótki, zdobyć kolejny szczyt Korony Gór Polski – Ślężę – tajemniczą górę zwaną często „Śląskim Olimpem”. Wznosi się na wysokość 717,5 m n.p.m. i dzięki niewielkiej odległości od Wrocławia (ok. 40 km) jest to bardzo popularne miejsce turystyczne zarówno miłośników górskich wycieczek jak i rodzin z dziećmi. Ślęża jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych gór na Dolnym Śląsku. 👉 Do jej odwiedzenia zachęca: ciekawa historia, liczne szlaki, zachwycające widoki, legendy i rzadka roślinność. Nie czekaj tylko zaplanuj wycieczkę i sprawdź, co zachwyci Waszą rodzinkę!
Jakim szlakiem wejść z dzieckiem na Ślężę?
👶👧🧒 Najłatwiejsza droga na szczyt, zarówno dla rodzin z dziećmi, wózków i maluchów w nosidle wiedzie żółtym szlakiem z Przełęczy Tąpadła. Wejście z dziećmi w zależności od ilości przystanków na przekąski i odpoczynek zajmie Wam około 1h i 40 minut. Trasa jest bardzo dobrze oznakowana. Początkowo przebiega łagodnie po ubitej, szerokiej drodze. Po około 40 minutach dochodzimy do drewnianej wiaty, przy której rozwidlają się szlak niebieski i żółty. Przed nami nieco trudniejsze podejście, bardziej strome i kamieniste. Tu rodziny z wózkami zwątpią kilkukrotnie, ale uwierzcie mi na szczycie widziałam wiele uśmiechniętych rodziców ze swoimi małymi brzdącami.
 
🌳 Droga wiedzie przez las pełen strzelistych buków, wiązów i jaworów a olbrzymie głazy będą świetną atrakcją dla aktywnych dzieciaków. Wzdłuż trasy znajdują się przyrodnicze tablice informacyjne, ławeczki i kilka miejsc postojowych.
📌 Na samym szczycie znajdują się: kościół, Dom Turysty, Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Ślęża z masztem anteny o wysokości 136 metrów, krzyż milenijny, 12-metrowa wieża widokowa, granitowa rzeźba niedźwiedzia i fragmenty murów zamkowych. Jest również bardzo duża polana, na której można się rozłożyć z kocem, a nawet rozpalić grilla. Mi osobiście nie przypadł do gustu olbrzymi maszt z budynkiem RTCN Ślęża. Budynek jest zaniedbany i szpeci krajobraz. Schronisko, choć piękne wymaga remontu i większego zaangażowania. To miejsce z dużym potencjałem zupełnie niewykorzystane.
 
Ślęża stanowi doskonały punkt widokowy na Sudety i Nizinę Śląską z pobliskim Jeziorem Mietkowskim. Nam udało się wypatrzeć wrocławski Sky Tower, Wielką Sowę, Szczeliniec Wielki i Śnieżkę. Widoczność mieliśmy wspaniałą a widoki z wieży widokowej znajdującej się kilka metrów za kościółkiem totalnie nas zachwyciły. Szkoda, że na szczycie wieży widokowej nie ma tablicy informacyjnej z nazwami najważniejszych krain geograficznych. Ułatwiłoby to niejednemu turyście życie.
Budowle znajdujące się na Górze Ślęży:
1️⃣ Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z 1852 roku, o godzinie, 14:00 co niedzielę odbywają się tu msze święte. Na szczycie kościoła znajduje się wieża widokowa. Wejście na taras jest biletowane.
2️⃣ Schronisko im. Romana Zmorskiego zbudowane w 1908 roku – obecnie Dom Turysty. W środku funkcjonuje stołówka, w której możemy zjeść ciepły posiłek. Znajduje się tu też całkiem dobrze zaopatrzony sklepik z kawa, herbatą, piwem i lodami.
3️⃣ RTCN Ślęża wybudowane w 1958 roku z masztem anteny nadawczej z 1972 roku o wysokości 136 metrów.
4️⃣ Krzyż milenijny z granitu postawiony w 2000 roku, postawiony z okazji jubileuszu 1000-lecia Biskupstwa Wrocławskiego.
5️⃣ 12-metrowa żelbetonowa wieża widokowa wzniesiona krótko przed II wojną światową dla celów kartografii. Znajdująca się kilka metrów za kościółkiem. Na szczyt wieży prowadzą strome drabinki i wąskie przejścia.
6️⃣ Granitowa rzeźba kultowa „niedźwiedź” znajdująca się zaraz przy kościele. Będąc na szczycie koniecznie potrzyjcie brzuch niedźwiedzia. Kobietom przyniesie to radość w dzieciach, a mężczyznom – spełnienie marzeń. Rzeźba wiąże się nie tylko z kultem solarnym, ale także z kultem płodności.
7️⃣ Fragmenty XIII-wiecznych murów zamkowych pomiędzy kościołem a grupą Skał Zamkowych.
Szlaki wiodące na Ślęże:
🔴 Czerwony z Sulistrowic – 5,4km, 2:30h.
🔴 Czerwony z Sobótki – 5,2km, 2:10h.
🟡 Żółty z Przełęczy Tąpadła – 2,8km, 1:18h. Wybierany chętnie przez rodziców z wózkami ze względu na szeroką drogę. Jest najkrótszą trasą na szczyt, dlatego też bywa bardzo zatłoczony, szczególnie w weekendy.
🟡 Żółty z Sobótki – 6,2km, 2:32h.
🔵 Niebieski z Przełęczy Tąpadła – 4,4km, 1:43h. Uznawany często za najpiękniejszy. Podróżując w górę przechodzimy między innymi przez skalne grupy Olbrzymków i zespół przyrodniczy Skalna.
🔵 Niebieski z Sobótki – 5,9km, 2:25h.

Legenda o zasypanym wejściu do Piekła.
W miejscu, gdzie dzisiaj wznosi się góra Ślęża, dawno, bardzo dawno temu znajdowało się wejście do piekła.

Pewnego dnia diabły powyłaziły na powierzchnię ziemi i stanęły na Raduni, aby z góry świat pooglądać. Zobaczyły na sąsiedniej górce zwanej Gozdnicą, anielskie zastępy. Zaraz diabelska złość wstąpiła w siły czartowskie. Nie wiadomo kiedy, rozpętała się pomiędzy aniołami i diabłami zacięta bijatyka. To jedni, to drudzy porywali kamienie i głazy i ciskali nimi w stronę wroga. Bitwa trwała bardzo długo. Słońce już zachodziło, robiło się coraz ciemniej, a kamienie wciąż latały z jednej strony na drugą, lecz rzadko kiedy dosięgały przeciwników.

Kiedy w końcu przerwano walkę, okazało się, że pomiędzy anielskimi i diabelskimi zastępami wyrosłą wielka góra, usypana z rzucanych kamieni i zamknęła wejście do piekła. Dopiero teraz Lucyfer wpadł w piekielną złość! Tak mocno kopnął w zbocze Raduni swoim czarcim kopytem, że ziemia osunęła się tworząc Przełęcz Tąpadła. Na koniec czart rozpętał straszliwą burzę i aby otworzyć drogę do piekła, rzucał piorunami w Ślężę, ale nic nie wskórał. Gdy dziś nad Ślężą szaleją burze, ludzie mówią, że to diabły próbują dostać się do piekła

CO WARTO WIEDZIEĆ:
Ślęża wznosi się na wysokość 717,5 m n.p.m
👑 Ślęża należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów Polskich i Korony Sudetów.
🌳Ślęża znajduje się na obszarze Ślężańskiego Parku Krajobrazowego między miejscowościami: Sulistrowiczki, Sulistrowice, Będkowice, Strzegomiany, Sobótka, Sady i Tąpadła.
📌Odległości od Wrocławia ok. 40 km – 50 minut jazdy autem.
🚗 Na Przełęczy Tąpadła znajdują się 3 przestronne, bezpłatne parkingi samochodowe.
🟡 Najłatwiejsza droga na szczyt, zarówno dla rodzin z dziećmi, wózków i maluchów w nosidle wiedzie żółtym szlakiem z Przełęczy Tąpadła. Ja jednak jestem pełna podziwu dla rodziców pokonujących tę trasę z wózkiem. Sama nie dałabym rady.
🖼 Przed wejściem na szlak znajduje się tablica informacyjna dla dzieci, na której możecie przeczytać jedną z legend opowiadającą o powstaniu Góry Ślęży.
🏞 Ze szczytu rozciągają się przepiękne widoki! Nie zapomnijcie o zabraniu z domu lornetki!
⛪️ Na Ślęży znajdują się dwie wieże widokowe – kościelna i 12-metrowa zlokalizowana tuż za nim.
☀️ Oddawano tu hołd przede wszystkim bóstwu słonecznemu (kult solarny). Pomimo tego badania meteorologiczne wykazują, że na Ślęży koncentruje się najwięcej burz w całej Polsce.

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment