fbpx

KAZIMIERZ DOLNY

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 8 Min Czytania

TOP 10 Najlepszych atrakcji!

AHOJ! ☀️ W te wakacje odwiedziliśmy jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Kazimierz Dolny, choć malutki jest niezwykle urokliwy. Nie bez powodu miasteczko uznawane jest za perłę renesansu. Białe kamienice i spichlerze, galerie sztuki, wille i stare chaty budują niepowtarzalny klimat miasta. Kazimierz to również pełne tajemnic ruiny, zapierające dech w piersiach punkty widokowe i wąwozy niemal wchodzące do miasta. Raj dla miłośników dobrego jedzenia, pysznych lodów i regionalnych potraw. To miejsce, w którym będziecie się bawić tak samo dobrze, jak Wasze dzieci.

👨‍👩‍👦‍👦 Nasza rodzinka odwiedziła Kazimierz Dolny w 4 dzień podróży dookoła polski. Za nami były już zamki w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, Kompleks Turystyczny w Bałtowie i park rozrywki Magiczne Ogrody. Byliśmy ogromnie zmęczeni a panujący upał nie pomagał w zmobilizowaniu sił na zwiedzanie. Wpadliśmy, więc na świetny pomysł! Zwiedzimy Kazimierz Dolny 🚐 turystycznymi eko-busikami. To był strzał w 10! Wycieczka trwała około godziny a my poznaliśmy najważniejsze atrakcje i sporo ciekawostek na temat miasta.

CO ZOBACZYĆ W KAZIMIERZU DOLNYM ?

Przygotowałam dla Was małą ściągę! TOP 10 NAJLEPSZYCH ATRAKCJI!

1️⃣ RYNEK – Kazimierski rynek jest prawdziwym sercem miasta. To stąd szybko dojdziemy do 3 głównych atrakcji: Zamku, Baszty i Góry Trzech Krzyży. Będąc na rynku zwróć uwagę na renesansowe kamienice, w tym dwie najbardziej okazałe Kamienice Przybyłów. Najczęściej fotografowaną drewnianą studnie z XIX wieku. Według legendy – jeśli napijesz się z niej wody, będziesz stale tu wracał. Koniecznie skosztujcie kazimierskiego koguta sprzedawanego w miasteczku już w latach 50. Kogucik smakuje jak maślany rogalik i idealnie sprawdzi się na śniadanie.

2️⃣ KOŚCIÓŁ FARNY – Jest niemal zawsze odwiedzany przez turystów w drodze na zamek. To świątynia ufundowana w 1325 roku przez samego Kazimierza Wielkiego. W jej środku znajdują się grające do tej pory XVII wieczne organy.

3️⃣ ZAMEK – Zespół zamkowy w Kazimierzu Dolnym to unikalny w Polsce zabytek średniowiecznej architektury obronnej. Tworzą go: baszta i położony u jej stóp zamek. Został wybudowany w miejscu nieobjętym wcześniej osadnictwem – na początku drugiej połowy XIV wieku przez Kazimierza II. Zamek miał pełnić funkcję obronną przed najazdem tatarów.

4️⃣ BASZTA – Wieża obronna została wybudowana w XIII wieku i jest najstarszym zabytkiem Znajduje się na szczycie wzgórza zamkowego i niegdyś pełniła funkcje obronne. Niektórzy badacze twierdzą, iż była ona również siedzibą straży celnej, a w nocy służyła, jako latarnia rzeczna. Ze szczytu rozciąga się przepiękny widok na Kazimierz i dolinę Wisły. Na samej górze, na dzieci czeka fajna atrakcja. Mogą wziąć w dłonie chorągwie i poćwiczyć średniowieczne znaki ostrzegawcze.

5️⃣ GÓRA TRZECH KRZYŻY (Krzyżowa Góra) – Obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Kazimierza Dolnego! Na szczycie znajdują się trzy nawiązujące do Golgoty krzyże postawiono w 1708 roku. Miały one upamiętniać liczne ofiary epidemii cholery sprzed 300 lat i zapewnić miastu ochronę przed podobnym wydarzeniem. Z góry rozciąga się przepiękna panorama na miasto., Jest kilka ławeczek i dość duża polana piknikowa. Trasa nie powinna stanowić żadnego problemu – jest krótka i przyjemna. Wejście na szczyt zajmie Wam około 10 minut. Na górze uiszcza się opłatę w wysokości 4 zł od osoby. Punkt widokowy dostępny w godzinach od 8 do 21.

6️⃣ WĄWÓZ KORZENIOWY DÓŁ – Najpiękniejszy z kazimierskich wąwozów znajdujący się zaledwie 3km od rynku. Można się tu przenieść w całkiem inny świat – magiczny i tajemniczy. Pozbawione podpory korzenie, próbujące utrzymać drzewa, tworzą niesamowity krajobraz. Przy wejściu do wąwozu znajduje się nietypowa restauracja – Przystanek Korzeniowa – jedna z najwyżej ocenionych restauracji w Kazimierzu Dolnym.

7️⃣ CMENTARZ ŻYDOWSKI „Kirkut” – Cmentarz upamiętnia okrutny los, jaki spotkał kazimierskich Żydów podczas II wojny światowej. Właśnie w tym miejscu dokonywano masowych rozstrzeleń ludności cywilnej pochodzenia polskiego i żydowskiego. W czasie wojny nagrobki powyrywano i użyto do wybrukowania dziedzińca przed ówczesną siedzibą Gestapo. W latach 80. XX wieku z ocalałych nagrobków utworzono pomnik nazwany Ścianą Płaczu.

8️⃣ SPICHLERZE I SPACER BULWARAMI NADWIŚLAŃSKIMISpichlerze znajdują się nad brzegiem rzeki. Początkowo było ich aż 60 – obecnie jest ich 11. Niegdyś przetrzymywano w nich zboże, które Wisłą było transportowane do Gdańska. Mimo gospodarczego przeznaczenia ich renesansowych zdobień do dziś zazdrości im niejedna kamienica. Będąc nad rzeką koniecznie przespaceruj się długim deptakiem. Na zacumowanych jachtach mieszczą się restauracje, gdzie można miło spędzić czas. Świetnym pomysłem jest wycieczka rowerowa wzdłuż rzeki lub rejsu po Wiśle trwający około 60 minut.

9️⃣ SPACER PO KAZIMIERZU– Kazimierz Dolny od stuleci znany jest, jako oaza twórców i artystów. W pierwszej połowie XX wieku odbywały się tu słynne plenery malarskie, a obecnie niemal na każdym kroku można spotkać galerie sztuki. Warto przespacerować się po wąskich uliczkach, poczuć klimat miasta i trochę odpocząć od tłumów.

🔟 MAGICZNE OGRODY – Park rozrywki oddalony od Kazimerza Dolnego zaledwie 30minut! Totalne TOP na skale europejską! Magiczne Ogrody to park rozrywki na najwyższym poziomie! Tutaj wszystko się zgadza! Jest baśniowo, magicznie i kolorowo. Miejsce skąpane w kwiatach jest wręcz idealnym miejscem na wypoczynek dla dzieci! Więcej informacji o Magicznych Ogrodach znajdziecie klikając tutaj!

👉 W Kazimierzu Dolnym jest jeszcze kilka atrakcji, które mogą Was zainteresować: Kazimierskie Muzeum Klocków Lego, Park Linowy Kazimierz, Muzeum Przyrodnicze, Dawna Synagoga, Klasztor p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i wiatrak Mięćmierz.

Restauracje w Kazimierzu Dolnym:

CO WARTO WIEDZIEĆ:
📌 Kazimierz Dolny jest miastem położonym w województwie lubelskim, nad Wisłą.
👉 Miasteczko jest częścią turystycznego trójkąta: Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów.
🗓 Jeżeli macie taką możliwość, zaplanujcie wyjazd do Kazimierza Dolnego w tygodniu. Jest wówczas znacznie mniej turystów niż w weekend.
🚗 Samochód zostawcie na dosyć dużym parkingu na ul. Zamkowej – Parking „Pod zamkiem”. Kilka parkingów, w tym jedne bezpłatny znajduje się także przy ulicy Doktora Tadeusza Tyszkiewicza oraz przy ulicy Nadrzecznej.
🎫 Aktualną cenę biletów i godziny otwarcia Zespołu Zamkowego w Kazimierzu Dolnym znajdziecie pod linkiem – klikając tutaj!
🐓 Najlepsze i najtańsze Koguty Kazimierskie kupisz w Piekarni Sarzyńskiego. Koguty wyprodukowane są z naturalnych, lokalnych składników. Kupisz tu również pierniki w kształcie kogutów, a także ciastka i pieczywo. Piekarnia znajduje się na ul. Nadrzecznej 6.
🚐 Kazimierz Dolny możecie zwiedzać Eko-busikami! W trakcie przejażdżki nasi kierowcy opowiedzą Państwu ciekawe legendy i anegdoty związane z dawnym Kazimierzem, a podczas krótkich postojów będziecie mieli okazję podziwiać z bliska najciekawsze atrakcje Krainy Lessowych Wąwozów.

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment