fbpx

MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI 

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 6 Min Czytania

💙 Sportowe Serce regionu

AHOJ! 🛷 Jest takie miejsce w Karpaczu, które warto odwiedzić jako jedne z pierwszych. W Muzeum Sportu i Turystyki poznasz historię miasta, jego pierwszych mieszkańców, zobaczysz wyryty na kamieniu znak Waloński i oryginalne buteleczki, w których 🧪 Laboranci przechowywali zielarskie mikstury. Być może to jedyna okazja, żebyś zobaczył, na jakich nartach jeździli twoi dziadkowie! Sale muzealne są pełne sanek i bobslejów, a także 🏅 medali i pucharów. Wśród eksponatów są oryginalne ⛷️ deski mistrza olimpijskiego Kamila Stocha oraz złoty medal olimpijski Renaty Mauer. W muzeum dowiesz się, do czego służyły sanie rogate i lektyka, w jaki sposób zjeżdża się na skeletonie lub skibobie i czy istnieje w Karpaczu tor bobslejowy. Wizyta w tym miejscu to bardzo inspirująca i ciekawa lekcja historii.

🏡 Muzeum mieści się w uroczym, zabytkowym budynku przysłupowym z 1974 roku. Posiada pięknie zdobione okiennice i charakterystyczny dla dawnej architektury sudeckiej kształt. Warto obejść go wokół i poszukać dwóch kamieni pamiątkowych: poety Tadeusza Różewicza, który był częstym gościem muzeum oraz himalaistki Wandy Rutkiewicz. Dzieciaki z pewnością ucieszy czerwony bobslej, przy którym można zrobić sobie zdjęcie. UWAGA! Nie można do nago wchodzić, bo choć wygląda solidnie, to blacha jest cienka i łatwo się niszczy.

Muzeum jest malutkie, 2-poziomowe, ale posiada mnóstwo eksponatów. Ekspozycja stała obejmuje całe Sudety Zachodnie i podzielona jest na 3 działy: GENEZA I ROZWÓJ TURYSTYKI, Z DZIEJÓW SPORTÓW ZIMOWYCH i OCHRONA PRZYRODY. 📞 Można je zwiedzać z audio przewodnikiem. To słuchawka przypominająca dawny telefon, na którym wybieramy dany numerek i słuchamy miłego głosu Pani Krystyny Czubówny. My zdecydowaliśmy się na jeden egzemplarz, dzięki temu zwiedzając trochę się do siebie potuliliśmy. 🙂 Wiecie… zawsze można wrócić po 2!

GENEZA I ROZWÓJ TURYSTYKI
W tej części zobaczysz najważniejsze wydarzenia związane z odkrywaniem Karkonoszy oraz późniejszym rozwojem turystyki. Poznasz dawnych mieszkańców miasta, którzy przecierali szlaki dla przyszłych turystów: Walonów, górników, pasterzy i laborantów. Poznasz postać Ducha Gór i legendy na jego temat. Zobaczysz dawne przyrządy rolnicze, obrazki i oryginalne eksponaty prezentujące tradycje dawnej turystyki karkonoskiej, m.in. lektyki i sanie rogate, a także księgę pamiątkową schroniska na Śnieżce z lat 1800-18006. 

Z DZIEJÓW SPORTÓW ZIMOWYCH
W tej części dowiesz się, że Karkonosze są górami, gdzie najwcześniej w Europie zaczęto uprawiać sporty zimowe. Ba! 🎖️To 2 miasto na świecie, pod względem ilości olimpijczyków (licząc na liczbę mieszkańców). W Karpaczu popularne było saneczkarstwo i narciarstwo, a po II wojnie światowej miasto stało się centrum sportu bobslejowego i saneczkowego w Polsce. ⛸️ Zobaczysz tam najstarsze egzemplarze nart, karpli, sanek, łyżw i bobslejów. Poznasz 2 style zjazdowe z jednym i dwoma kijkami, dowiesz się, do czego używana była trzcina i drewno dębowe, oraz że osoby, których nie było stać na narty, wykonywali je z beczek! W tej części znajduje się również wiele trofeów sportowych, a także dokumentów i pamiątek osobistych.

📖 Na parterze w salce po prawej stronie będą też gabloty z pamiątkami poświęconymi  wybitnemu poecie Tadeuszowi Różewiczowi oraz himalaistce i pasjonatce gór Wandzie Rutkiewicz.

OCHRONA PRZYRODY
Ta część wystawy znajduje się na 1 piętrze. Idąc na górę, zwróć uwagę na wyrzeźbioną głowę listonosza Roberta Fleissa, który kiedyś przemierzał Karpacz, by dostarczyć przesyłki. Dziennie pokonywał 17 km, około 1000 m przewyższenia z plecakiem o wadze 50 kg. Po prawej stronie znajduje się także powiększona czarno-biała pocztówka z jego wizerunkiem. Tuż za nią trofea olimpijskie w tym najcenniejszy medal w strzelectwie, który podarowała muzeum Renata Mauer. 

🌱 W salce obok znajdziesz wystawę poświęconą ochronie Karkonoszy. Przedstawia świata roślin i zwierząt, geologię i klimat panujący w regionie. Sporo tam kamieni i wypchanych zwierząt, ba! Jest nawet dwugłowe ciele… ale o dziwo nie pochodzi z Karkonoszy. Jest tam jako ciekawostka. Obok wystawy stałej w sali na piętrze prezentowane są ekspozycje czasowe.

🚑 Osobny dział poświęcony jest także Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu. Dzięki niemu poznasz uniformy GOPRowców, przeczytasz wpis z akcji ratunkowej, zobaczysz krótkofalówki, dzwon alarmowy i odznaki przewodnickie. 

CO WARTO WIEDZIEĆ:
📌 ul. Kopernika 2, 58-540 Karpacz
☎️ 75 76 19 652
📧 muzeumsportu@dolnyslask.pl
💻 www.muzeumsportu.org
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela w godzinach 9.00 – 17.00 (poniedziałki — nieczynne)
Ceny biletów: normalny – 12 zł, ulgowy – 8 zł, audioprzewodnik – 5 zł.
🎧 Muzeum można zwiedzać z audioprzewodnikiem. To słuchawka przypominająca dawny telefon, na którym wybieramy dany numerek i słuchamy miłego głosu Pani Krystyny Czubówny. 
Na zwiedzanie muzeum przeznacz około godziny.

W POBLIŻU: restauracje, kawiarnie, spory plac zabaw, malutka górka saneczkowa, Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, najkrótsza ulica w Karpaczu i jedna z najmniejszych w Polsce — Skrzatów Karkonoskich.

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment