fbpx

MUZEUM ZABAWEK W KARPACZU

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 6 Min Czytania

Ponad 2000 eksponatów z całego świata

AHOJ! 🧸 Dziś zabierzemy was do miejsca, w którym dorośli wrócą wspomnieniami do najmłodszych lat, a dzieci zobaczą, czym bawili się ich rodzice oraz dziadkowie. W Muzeum Zabawek obejrzycie zabawki z różnych zakątków świata: Japonii, Meksyku czy Australii, wykonanych na przestrzeni lat i z różnych materiałów. Wyobraźcie sobie, że wszystkie eksponaty należą do jednej osoby — Henryka Tomaszewskiego, który z każdego zakątka świata przywoził pamiątkę w postaci zabawki. Kim był ten niesamowity człowiek? 🤹‍♀️ Artystą, mimem i założycielem Pantomimy Wrocławskiej. Kolekcjonerstwo było dopełnieniem jego wielkiej miłości i pasji, jakim był teatr.

🪀 W muzeum dzieciaki zobaczą pięknie zdobione figurki szopkowe, kilkupoziomowy domek dla lalek, zaprojektowany w najdrobniejszych szczegółach, mnóstwo resoraków, żołnierzyków, dziadka do orzechów i pierwsze zabawki z serii Barbie, Transformers i Lego. 🪃 Wykonane z drewna, materiału, papieru, plastiku, metalu i porcelany. Takie, którymi chętnie bawiły się zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Dowiedzą się, że miś to całkiem nowa zabawka, a matrioszki tak naprawdę pochodzą z Chin, a nie z Rosji. 😮

🧮 Zabawki umieszczone są w gablotach, czyli drewnianych półeczkach za szybką. Ich wnętrze jest pięknie pomalowane przez Pana Kazimierza Wiśniaka. Można powiedzieć, że są to takie miniaturowe scenografie, dzięki którym zabawki prezentowane są jak na teatralnej scenie. Tak więc dzieci mogą zobaczyć lalki, które uczą się w szkole, spacerują i jedzą kolacje.

Zwróćcie uwagę na ten domek! Toż to prawdziwe arcydzieło! Zadbano tu o każdy najmniejszy szczegół. Kiedyś mamy wierzyły, że gdy ich córeczka dostanie w prezencie taką zabawkę, od najmłodszych lat będzie się przygotowywać do bycia wspaniała Panią Domu. 😮 Achhhh… gdybym ja tylko wiedziała, że mój ukochany domek dla lalek Barbie miał mnie przygotować do takiej właśnie roli, to bym więcej bawiła się autami i kopała w piłkę, grzebała patykiem w ziemi i budowała zamki z piasku. 🤷‍♀️

ZWIEDZANIE MUZEUM
Zwiedzać wystawę można na kilka sposobów: SAMODZIELNIE, ale tę opcję polecamy Wam najmniej, z QUIZEM podzielonym ze względu na wiek oraz z darmowym audio przewodnikiem MOVI GUIDE. Druga opcja na pewno przypadnie do gustu dzieciakom, które chcą się wykazać, lubią odhaczać i wykonać wszystkie zadania od początku do końca. Trzecia szczególnie rodzicom, ponieważ dowiedzą się mnóstwo ciekawostek na temat zabawek, które wydawać by się mogło, bardzo dobrze znają. Ale czy na pewno? Zeskanuj kod QR, pobierz aplikacje na telefon i posłuchaj — KLIKNIJ TUTAJ.

🎩 Gdyby dzieciaki się znudziły, to jest jeszcze 4 opcja — CZARODZIEJSKI KAPELUSZ! Dziecko losuje pytanie i albo podaje odpowiedź, albo szuka rozwiązania. Nam taka opcja bardzo się podobała. W dodatku pokazuje, jak bardzo zaangażowana jest obsługa obiektu. Naprawdę zależy im na tym by to miejsce spodobało się zarówno dzieciom jak i dorosłym, bo o ile starsi z sentymentem patrzą na zabawki, dzieciaki często się denerwują, że nie mogą ich dotknąć tylko oglądać przez gabloty. 

👉 Wystawa stała mieści się na parterze. To 2 salki ciasno wypełnione gablotami pełnymi zabawek. Oczywiście wszystkie opisane. Na piętrze natomiast znajdują się wystawy czasowe, które prezentują kolekcje mieszkańców Karpacza i okolic. Nam udało się zobaczyć wystawę, która prezentowała zabawki z różnych regionów świata m.in. Francji i Meksyku. 

🚂 W malutkim pomieszczeniu na parterze mieści się również wystawa przypominająca o tym, że budynek muzeum znajduje się w dawnym dworcu kolejowym. Dokładnie za ścianą znajdowały się perony, a ostatni turyści przyjeżdżali do Karpacza 3 kwietnia 2000 roku. W salce pokazane są eksponaty z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku z Jaworzyny Śląskiej oraz ze zbiorów własnych Muzeum. Zobaczysz tam strój konduktora, bilety, wagon towarowy o długości 3 metrów, kasę biletową oraz miniatury kolejek.

CO WARTO WIEDZIEĆ:
📌 ul. Kolejowa 3, 58-540 Karpacz
🚗 Auto zaparkuj na darmowym parkingu przed muzeum
☎️ 75 76 18 523
📧 muzeumzabawek@poczta.onet.pl
💻 www.muzeumzabawek.pl   
Godziny otwarcia: wtorek – piątek: 9:00 – 16:30 sobota – niedziela: 10:00 – 17:30
🎫 Ceny biletów: normalny – 18 zł, ulgowy – 10 zł (dzieci od 7 roku życia, młodzież ucząca się, studenci, emeryci, renciści)
🧥 Kurtki i torby możesz zostawić w szafkach zamykanych na kluczyk.
Zabawki w muzeum umieszczone są w gablotach. Nie można ich dotykać ani się nimi bawić. Warto zatem wziąć dla dzieci resoraka, pluszaka lub inną zabawkę.
🧸 Kolekcja ukazuje przekrój zabawkarstwa obejmujący około 200 lat od XVIII – wiecznych figurek szopkowych poprzez lalki z XIX wieku, aż po zabawki typowe dla XX wieku.
🚂 W malutkim pomieszczeniu mieści się wystawa przypominająca o tym, że budynek, w którym znajduje się muzeum to dawny dworzec PKP.
☕️ Na parterze znajduje się kawiarnia MIŚKAWKA.
🎨 W muzeum odbywają się warsztaty i zajęcia tematyczne dla dzieci.
🖼️ Przestrzeń na piętrze przeznaczona jest na wernisaże i wystawy.
🏡 Muzeum Zabawek powstało w 1995 roku z prywatnej kolekcji Henryka Tomaszewskiego – znanego mima i założyciela Pantomimy Wrocławskiej.
📝 Nie lada wyzwaniem i świetną zabawą dla całej rodziny będzie quest „Z koroną na głowie”. Kartę gry otrzymasz w kasie biletowej.

Jeśli spodobał Ci się nasz wpis, UDOSTĘPNIJ GO 🙂

🔹 Polub naszą stronę na FACEBOOKU.
🔸 Obserwuj nas na INSTAGRAMIE.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment