fbpx

ZAMEK BOLCZÓW

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 6 Min Czytania

Wieczór z lampami naftowymi

AHOJ!🕯️ Przed Wami kolejny SZTOS zorganizowany przez Sudecką Krainę – „Wieczór z lampami naftowymi na Zamek Bolczów” Ale to była wycieczka! Nie zapomnimy jej do końca życia! Śnieg, mróz -4, lampy naftowe w dłoniach i jedne z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku ruin zamczyska. Emocji było co niemiara! Przez nerwy, słabości do zachwytów, szczęścia i ogromnej satysfakcji. 

🏰 Zamek Bolczów jest jednym z najpiękniejszych zamków obronnych, położony w Rudawach Janowickich. Średniowieczna warownia została wzniesiona na skalistym, granitowym występie, na wysokości ok. 561 m n.p.m. Dziś to jedne z najbardziej malowniczych ruin zamkowych na Dolnym Śląsku. Podczas ponad 3-godzinnego spaceru poznaliśmy mnóstwo ciekawostek na jego temat. Posłuchaliśmy opowieści o Husytach, prawie karnym, dowiedzieliśmy się, jak budowano zamki, jak to łby ścinano, gdzie mieszka jeden z najbardziej jadowitych pająków w Polsce i dlaczego zburzono schronisko, w którym moglibyśmy się napić ciepłej herbaty.

📌 Wycieczkę rozpoczęliśmy w Janowicach Wielkich przy stacji PKP. Tu każda osoba z naszej około 25-osobowej grupy dostała lampę naftową i ruszyliśmy w stronę zamczyska. Trasa początkowo wiedzie przez miasto i dopiero przy leśniczówce zaczyna się klimatyczny, leśny, 🟢 zielony szlak. Po chwili dotarliśmy do strumyka, tu zrobiliśmy małą przerwę, przewodnik opowiedział jakie skarby można w nim znaleźć i poprosił o ubranie raczków, gdyż na szlaku było o tej porze bardzo ślisko. Strumyk mogliśmy pokonać mostkiem lub skacząc przez kamyki. Wyobraźcie sobie, że przez całe zamieszanie straciłam z oczu Itka i po chwili okazało się, że jest już po drugiej stronie, wybierając oczywiście ryzykowną opcję. 😯 W takim wypadku Miki nawet nie chciał słyszeć o mostku, gdy jego młodszy brat tak świetnie sobie poradził, pozostało mi więc trzymać kciuki, aby nasza wycieczka zbyt szybko się nie zakończyła.🙈

Ufff… strumyk za nami. Teraz czekało nas strome podejście pod górę. Ignaś jak szalony biegł do przodu. Chciał być jak najbliżej przewodnika, który podarował mu ponoć 500-letni kamień, wyłowiony z rzeki. Miki zdyszany i wystraszony krzyczał, co kilka minut: ITEK ZATRZYMAJ SIĘ! Wreszcie zaczął płakać i jak się później okazało nie z powodu barat tylko wilków, które miały pożreć całą naszą wycieczkę. 🤦‍♀️ Na szczęście udało się pokonać wszelkie lęki i dalej dzielnie zmierzać ku górze. Po pokonaniu kolejnego strumyka i przerwie na złapanie tchu kryzys dopadł Itka. Zaczęły go boleć nóżki i nie miał zamiaru nigdzie dalej iść. Nawet oddalająca się grupa nie była w stanie zmienić jego nastawienia. Wolał zostać ze mną w ciemnym lesie niż iść dalej. 🤷‍♀️ Miałam wrażenie, że próbuje już każdej możliwej metody, by dodać mu sił, ale wszystko na nic… Na szczęście Miki krzyknął do nas z oddali: Zamek już widać! Chodźcie! 

☺️ Od tej pory nasza wycieczka wyglądała już zupełnie inaczej, było miło i przyjemnie. Chłopcy sprawdzali każdy zakamarek zamczyska, wspinali się na schody i zjeżdżali z nich na pupie. Słuchali przewodnika, zadawali pytania i z zaciekawianiem rozglądali się wokół. Zamek w świetle gwiazd robił niesamowite wrażenie! To coś absolutnie pięknego! W dodatku chętne osoby zaopatrzone w rączki mogły wejść na punkt widokowy. Droga nie była prosta przez oblodzenie i brak barierek, dlatego zdecydowaliśmy, że chłopcy z Mariuszem zostają na dole.  Z góry świetnie było widać Sokoliki i lekko schowaną za drzewami Jelenią Górę. Warto! 

CO WARTO WIEDZIEĆ:
❗️ Wycieczkę zorganizowała SUDECKA KRAINA
📌 Start wycieczki: parking na ulicy Kolejowej przy dworcu PKP w Janowicach Wielkich.
👉 Na Zamek Bolczów dotrzesz kilkoma szlakami od strony Janowic wielkich, Mniszkowa i Przełęczy Karpnickiej.
🚂 Do Janowic Wielkich możesz także przyjechać pociągiem / trasa Jelenia Góra – Wrocław.
🚙 Początkiem naszej wycieczki jest parking na ulicy Kolejowej przy dworcu PKP w Janowicach Wielkich. Auto możesz także zaparkować w parku „Zielona Dolina przy ul. 1 Maja.
🟢 Na szczyt wchodziliśmy szlakiem zielonym. Do pokonania mieliśmy około 2,5 km i przewyższenie: 163 m.
👨‍👩‍👧‍👦 Na wycieczkę z dziećmi przeznaczcie około 3 godzin. 
👶 Nie polecamy tej trasy dla wózków, lepszym rozwiązaniem będzie nosidło lub chusta. Z wózkiem lepiej wybrać się szutrową drogą od strony Przełęczy Karpnickiej (zielony szlak / 4,5 km w jedną stronę / 1:30 h według mapy)
❗️ Tempo wycieczki dostosowane jest do osób dorosłych. Jeżeli boisz się zostać w tyle z rodziną w ciemnym lesie, to może lepiej wybrać się na szlak bez dzieci… Oczywiście grupa poczeka na was, ale na pewno będą momenty, gdy zostaniecie sami.
🐕‍🦺 Oczywiście możecie zabrać ze sobą psa, ale pamiętajcie, że szlak wiedzie przez las, dobrze jest więc zabrać ze sobą smycz.
🚶🏼‍♂️ Ruiny można swobodnie, bezpłatnie zwiedzać. Nikt nie narzuci wam godziny powrotu.
🪨 Labirynt z formacji skalnych dodaje tajemniczości, a schody wrośnięte w skały prowadzące na taras rozpościerają przed Wami widok na sudecką panoramę.
🔥 Na miejscu jest przygotowane miejsce piknikowe, gdzie można rozpalić ognisko.

🚸 W POBLIŻU: pięknie położone Schronisko Szwajcarka i nasze ulubione Sokoliki, Kolorowe Jeziorka oraz Skalnik, czyli szczyt należący do Korony Gór Polski.

Nocne wejście na Sokolik - KLIKNIJ W OBRAZEK
Sokolik - KLIKNIJ W OBRAZEK
purpurowe. parking, cennik, z dziećmi, dolny śląsk
Kolorowe Jeziorka - KLIKNIJ W OBRAZEK
Skalnik - KLIKNIJ W OBRAZEK

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment