fbpx

SOKOLIK

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 5 Min Czytania

Szczyt Do Zdobycia z całą rodziną!

AHOJ! ⛰ Sokolik 642 m n.p.m. – drugi co do wysokości szczyt w Sokolich Górach. Położony około 2 h od Wrocławia. To świetny pomysł na pierwszą, górską wycieczkę z dziećmi. Szczyt położony jest na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, jest krótki (1,5 km), biegnie głównie lasem i sprawi Ci dużo radości.

☀️ Wycieczkę rozpoczniesz od Schroniska Szwajcarkajedynego całkowicie drewnianego, zabytkowego schroniska w Sudetach. Obiekt wybudowano w stylu tyrolskim w roku 1823. Schronisko czynne jest cały rok i oferuje noclegi. 🚗 Przed budynkiem możesz zostawić auto, odpocząć na rozległej polanie i rozpalić ognisko.

Szlak czerwony na szczyt Sokolika przez pierwsze 500 metrów łączy się ze szlakiem na Krzyżną Górę. Drogi rozdzielają się przy Husyckich Skałach i to tu musimy podjąć decyzje, który szczyt zdobędziemy. 🚶‍♂️ Szlakiem czarnym dojdziemy na Krzyżną Górę natomiast szlakiem czerwonym na Sokolik. (UWAGA ❗️ Obie trasy nie nadają się na spacer z wózkiem!) Można oczywiście jednego dnia pokusić się na oba szczyty. 👨‍👩‍👦‍👦 My jednak zdecydowaliśmy się tylko na ten drugi. W roku 2018 nasze dzieciaki nie były jeszcze miłośnikami pieszych wycieczek (5 i 3-latka) a wizja noszenia ich na rękach szybko rozwiała nasze wątpliwości.

🌲 Szlak na Sokolik biegnie głównie lasem. Góry Sokole pokryte lasami świerkowymi, bukowymi i mieszanymi w różnych porach roku dają przepiękną grę kolorów. 🍁 Jesienią totalnie nas zachwyciły! Na trasie otaczają nas liczne skałki, obok których nasze dzieci nie mogą przejść obojętnie. ⏰ Dzięki temu pokonanie niespełna 1 km odcinka na szczyt zajmuje nam aż godzinę! Na szczęście przed wejściem na Sokolik zlokalizowana jest strefa odpoczynku z ustawionymi ławkami. Tu ładujemy baterie by po metalowych, stromych i wąskich schodach dostać się na taras widokowy. Znajdują się tam dwie ławeczki, z których możemy podziwiać okolicę i wspaniały widok na Krzyżną Górę, a w tle Karkonosze i Góry Kaczawskie.

💚 Sokolik to również mekka wspinaczy skałkowych. Jest tu ich sporo i przy odrobinie szczęścia będziesz miał okazję podziwiać ich ekstremalne dokonania.

Nam wycieczka bardzo się podobała i często ją wspominamy. Droga powrotna to około 1,5km i poszła nam zdecydowanie sprawniej. Na pewno tu jeszcze wrócimy! Czeka na nas Krzyżna Góra!

CO WARTO WIEDZIEĆ:

🏔 Sokolik jest drugim co do wysokości szczytem w Sokolich Górach mierzącym 642 m n.p.m.
🌳 Szczyt położony jest na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego
🚗 Auto możesz zaparkować przy Przełęczy Karpnickiej lub pod Schroniskiem Szwajcarka. Chcąc dojechać na parking schroniska, trzeba rozważyć czy pojazd jest w stanie pokonać trudny podjazd pod górę drogą szutrową
🏠 Budynek schroniska został zbudowany dzięki staraniom księżnej Mariany w 1824 roku
🔴 Czerwony szlak na Sokolik odbija po prawej stronie schroniska
🔹 Początkowo szlak łączy się ze szlakiem na Krzyżną Górę. Droga rozchodzi się przy Husyckich Skałach – idąc prosto dotrzesz na szczyt Sokolika
🔸 Z punktu widokowego przy Husyckich Skał zobaczysz piękny widok na Przełączkę oraz Sokolik
🔹 Szlak jest krótki i przyjemny (1,5 km) – idealny na pierwszą, pieszą wycieczkę z dziećmi
📍 Główny punkt Sokolika składa się z 2 filarów skalnych. Na szczycie wyższego znajduje się platforma widokowa, na którą poprowadzą Cię żelazne schody przymocowane do skały
⛰ Ze szczytu rozciąga się wspaniały widok w promieniu 360° na pobliską Krzyżną Górę, Dolinę Bobru, Kotlinę Jeleniogórską, Karkonosze i Góry Kaczawskie
🧗‍♂️ Sokolik to również mekka wspinaczy skałkowych. Jest tu ich sporo a trasa, jaką mają do pokonania wygląda ekstremalnie. Trenują tu zupełni amatorzy, jak i doświadczeni sportowcy.
👶 Trasa nie nadaje się na wycieczkę z wózkiem
 

Zobacz nasz spacer z lampami naftowymi na Sokolik — KLIKNIJ TUTAJ!

Nocne wejście na Sokolik

Jeśli spodobał Ci się nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą stronę na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment