fbpx

SKARBY ZIEMI JUNA W KARPACZU

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 4 Min Czytania

💎 Geologiczne bogactwo Karkonoszy

AHOJ! Skarby Ziemi Juna to wystawa minerałów z Polski i ze świata, zlokalizowana w podziemiach restauracji Dwór Liczyrzepy w Karpaczu. To miejsce, które przeniesie cię do barwnego świata kamieni szlachetnych. 

⛏️ Czy wiesz, że pierwszymi ludźmi, którzy pojawili się w regionie Karpacza, byli poszukiwacze skarbów?  Jak się nazywali i czego szukali? Przekonasz się, odwiedzając wystawę. 🙂

Dodatkowo obejrzysz przepiękne, kolorowe minerały jak ametyst, kryształ górski, malachit, ale także diamenty, szafiry i złoto. Minerały imponujących kształtów oraz rozmiarów. Na samym wejściu przywitają cię dwa ogromne ametysty. Jestem pewna, że wielu z Was będzie niższa od tych okazów. ☺️ UWAGA! Nie dotykaj ich, są bardzo cenne! 👉 Chcesz wiedzieć, czy ametysty z Karpacza są prawdziwe? Szukaj zatem widocznych gołym okiem wrostków lub przebarwień.

🗺️ Wśród minerałów są rodzime, dolnośląskie: ametysty, kwarce dymne, fluoryty, chryzoprazy, kryształy górskie i agaty, ale również minerały z odległych miejsc i krańców świata: lapis lazuli z Pakistanu, jaspis z Madagaskaru, kwarc z Maroka, malachit z Kenii, a nawet okazy prosto z Kongo!

👧🏻 W czasie ferii zimowych i wakacji możesz wziąć udział w organizowanych warsztatach płukania złota lub preparacji minerałów, czyli wydobywania pięknych kamieni z przygotowanych wcześniej skałek i skamielin.

🔥 Ekspozycja prezentuje okazy uratowane z pożaru Muzeum Ziemi JUNA w Szklarskiej Porębie oraz użyczone przez zaprzyjaźnionych geologów i kolekcjonerów. Firma założona w 1989 roku przez Juliusza Naumowicza — Wielkiego Mistrza Walońskiego, działała aktywnie w branży mineralogicznej i nawiązywała do średniowiecznej tradycji walońskiej. Pan Jerzy zmarł 28 kwietnia 2013 roku, a pracę nad muzeum objęła jego żona Anna, która została także wybrana Wielkim Mistrzem Walońskim. 😊

🧯 Niestety w roku 2015 roku strażacy dostali sygnał o płonącym poddaszu budynku. Interweniowało aż 16 zastępów, ale straty były ogromne. Dzięki pomocy i zaangażowaniu wielu osób część kolekcji została odzyskana i ponownie udostępniona turystom, ale tym razem w Karpaczu.

Rodzinie Naumowiczom udała się rzecz niezwykła, bo nie tylko odbudowali muzeum w Szklarskiej Porębie, ale także stworzyli nową jakość oraz drugą, mniejszą, ale za to bezpłatną wystawę w Karpaczu. 

Muzeum Ziemi Juna to atrakcja zarówno dla turystów, jak i kolekcjonerów. Jestem pewna, że po obejrzeniu wystawy w podziemiach Dworu Liczyrzepy z wielką radością wybierzesz się do Szklarskiej Poręby. To właśnie tam najmocniej bije walońskie serce Karkonoszy.

CO WARTO WIEDZIEĆ:
📌 Obrońców Pokoju 4a, 58-540 Karpacz / Podziemia Dworu Liczyrzepy
☎️ 75 30 30 227, 75 71 73 287
💻 www.skarbyziemi-juna.pl

Godziny otwarcia: wtorek-sobota w godzinach 10:00-17:00
🎫 Ceny biletów: wstęp bezpłatny.
👧🏻 W czasie ferii zimowych i wakacji dzieci mogą wziąć udział w warsztatach płukania złota lub preparacji minerałów.
🛍️ Przy wystawie funkcjonuje sklep firmowy oferujący szeroką gamę wyrobów z naturalnych minerałów.

🚸 W POBLIŻU: Park Bajek, Krucze Skały i polana z tablicami prezentującymi 12 miesięcy z książki „Rok w Lesie”

Jeśli spodobał Ci się nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO 🙂

🔹 Polub naszą stronę na FACEBOOKU.
🔸 Obserwuj nas na INSTAGRAMIE.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment