fbpx

🚶🏻‍♂️ ŚCIEŻKA Z DOMKU MYŚLIWSKIEGO DO SAMOTNI

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 4 Min Czytania

Malowniczy szlak u stóp kotła polodowcowego

AHOJ! Ścieżka pomiędzy Domkiem Myśliwskim a schroniskiem Samotnia to jeden z najpiękniejszych odcinków do pokonania w Karkonoszach. Krótki, prosty i przyjemny dla całej rodziny. Poprowadzony jest u stóp wysokich na około 200 metrów ścian kotła polodowcowego i robi ogromne wrażenie. Spacerując nim, poczujesz się jak w baśni. Będziesz stąpał po sporych, nierównych kamieniach, które tworzą wąską ścieżkę w otoczeniu ogromnych granitowych skał, podziwiając meandry Łomnicy, która wypływa właśnie z Małego Stawu. Na ostatniej prostej czeka cię prawdziwa wisienka na torcie. Najcudowniejszy krajobraz, zobaczysz, wychodząc tuż przy Schronisku Samotnia, które przycupnęło na skraju Małego Stawu. Daję słowo, że tego widoku na kocioł polodowcowy wprost z drewnianych kładek nie zapomnisz do końca życia i już zawsze, chętnie będziesz tam wracał.

JAK DOTRZEĆ DO DOMKU MYŚLIWSKIEGO?

Domek Myśliwski jest najwyżej położonym obiektem edukacyjnym w KPN.  W środku położonym na wysokości 1158 m n.p.m. niegdyś i miejmy nadzieję niebawem, turyści będą mogli uzyskać fachową wiedzę przyrodniczą dotyczącą Karkonoszy. Można tam dotrzeć z Karpacza Górnego 🔵 niebieskim szlakiem turystycznym biegnącym przy Świątyni Wang przez Polanę. Trasa powinna Wam zająć maksymalnie do 2 godzin marszu. Kolejna propozycja to 🟢 zielonym szlak turystyczny zwany Drogą Bronka Czecha z okolicy dolnej stacji wyciągu na Kopę. Prowadzi przez Dolinę Pląsawy na Polanę, a następnie szlakiem niebieskim do Domku Myśliwskiego. Trasa powinna Wam zająć maksymalnie 2,5 godziny.

NAJPIĘKNIEJSZY ODCINEK

Najpiękniejszy odcinek szlaku, który prowadzi do Samotni z Domku Myśliwskiego, rozpoczyna się tuż przed strumykiem i drewnianym mostkiem. Aby go przejść, należy iść prosto 🔵 niebieskim szlakiem w głąb lasu i nie skręcać w stronę Domku.

Nocując w Samotni lub schronisku Strzecha Akademicka, proponujemy poranny, lub wieczorny spacer w formie pętli. Aby było z górki, a nie pod górkę, rozpocznij wędrówkę 🟡 żółtym szlakiem, a zakończ 🔵 niebieskim. Ten odcinek to zaledwie 2 km i około 30-40 minut marszu a zachwytów będzie całe mnóstwo! Podczas spaceru, przejdziesz po drewnianych kładkach, nierównych sporych rozmiarów kamieniach, będziesz podziwiać wysokie na około 200 metrów pionowe ściany kotła polodowcowego, wejdziesz do lasu, przejdziesz przez strumyk i przy Domku Myśliwskim pobawisz się w rozpoznawanie tropów zwierząt. Sami widzicie, mając pod nosem taki szlak, ciężko jest nie pokonać go kilka razy dziennie. 

TROCHĘ HISTORII

Domek Myśliwski zbudowano ok. 1924 r. jako przyczółek myśliwych łowiących w lasach np. jelenie. Dodatkowo dawny właściciel tych terenów hrabia Schaffgotsch zatrzymywał się tam na wypoczynek. Od 1959 roku w Domku powstała Stacja Badawczo-Doświadczalna KPN prowadząca m.in. obserwacje fenologiczne. 5 lat później otworzono tam schronisko akademickie. Przez kolejne lata budynek był remontowany: zainstalowano centralne ogrzewanie, przebudowano część sypialną i zbudowano nowe ujęcie wody. W dalszej części powstała droga dojazdowa i drewutnia. Domek Myśliwski był miejscem organizacji kursów przewodnickich, pokazów ratownictwa górskiego, aktywności grupy Straży Ochrony Przyrody. Od 2000 do 2008 roku Domek Myśliwski pełnił funkcję edukacyjną KPN, w który każdy turysta mógł się zatrzymać i zaczerpnąć informacji na temat przyrody Karkonoszy lub uzyskać cenne wskazówki turystyczne. W roku 2009 przeprowadzono pełną modernizację obiektu, by pełnił funkcje edukacyjne. Niestety aktualnie Domek jest zamknięty ze względu na zły stan techniczny.  Szkoda… bo jest pięknie położny, a drewniane elementy edukacyjne np. z tropami zwierząt i zagadkami zachęcają do odpoczynku w tym miejscu. Czekam, aż na nowo otworzą się jego bramy i pierwszy raz w życiu będę mogła tam zajrzeć.

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment