fbpx

⛅️ WIEŻA NA GÓRZE WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 6 Min Czytania

Mało znany punkt widokowy w Kotlinie Kłodzkiej

AHOJ! Góra Wszystkich Świętych to szczyt o wysokości 647 m n.p.m. który leży w pobliżu Nowej Rudy, a dokładnie we Wzgórzach Włodzickich, co mi osobiście bardzo mało mówi 🙈. Na jego wierzchołku zobaczysz 15-metrową wieżę widokową, która nie dość, że pięknie się prezentuje, to zapewnia wspaniałe widoki na okolicę. Dla samej panoramy warto tutaj przyjechać. Cała nasza czwórka zachwycała się krajobrazem i słychać było tylko: ale tutaj pięknie, wow! Ale widok! Co najważniejsze to wycieczka dla każdego: małego, dużego, młodego, starego, z kondycją i bez. Jestem pewna, że nawet zimą dalibyście sobie bez trudu radę na tej malutkiej niespełna kilometrowej pętli. 

GDZIE ZAPARKOWAĆ?

Najszybciej i najłatwiej będzie zaparkować przy samym Sanktuarium i wjechać autem na samą górę. Stąd będzie już widać wieżę i spokojnym krokiem będzie można zmierzać w jej kierunku. My nie wiedząc o tym, że kawałek dalej jest Sanktuarium, zatrzymaliśmy się na malutkim parkingu przy drodze, zaraz za pierwszym kierunkowskazem WIEŻA WIDOKOWA. Zarówno z tego miejsca jak i spod Sanktuarium będziecie mieć do przejścia max. 10 minut.

Kolejną opcją dla osób, które chcą by wycieczka trwała dłużej niż kilkadziesiąt minut i mają ochotę dodatkowo pokonać kamienne schody, proponujemy zaparkować auto na ul.Piwnej w Słupcu (dzielnicy Nowej Rudy), skąd czerwonymi szlakowskazami ruszycie ku górze. 

JAK WEJŚĆ NA WIEŻĘ?

Jeżeli zdecydujecie się na czerwony szlak ze Słupca, to do pokonania będziecie mieć około 2,5 km, czyli ponad godzinkę marszu z dzieciakami. Droga głównie przebiega asfaltową drogą i przyjemna robi się dopiero pod koniec, gdy skręca w prawo i wiedzie po kamiennych schodach. Te natomiast poprowadzą Was wzdłuż stacji Drogi Krzyżowej. Możecie także zrezygnować ze wspinaczki i wybrać łagodne podejście asfaltową drogą aż pod Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Wystarczy cały czas iść prosto. 

My byliśmy w Nowej Rudzie tylko przejazdem, więc zdecydowaliśmy się na wjazd na samą górę. Zatrzymaliśmy się na malutkim parkingu przy drodze, tuż za znakiem informującym nas o wejściu na wieżę. Z tego miejsca przez łąkę i lasek po 10 minutach dotarliśmy pod wieżę.

WIEŻA WIDOKOWA:

Wieża na Górze Wszystkich Świętych to konstrukcja przypominająca wyglądem latarnię morską. Została zbudowana z piaskowca o ceglanym kolorze, wydobywanego w lokalnej kopalni. Ma około 15 metrów wysokości i zwęża się nieco ku górze, a na jej taras widokowy wiodą kręte schody. Niestety na górze nie ma za wiele miejsca, a w dodatku przez przestrzenie w barierkach łatwo przejść, więc uważajcie na dzieciaki i psiaki. Pod wieżą stoi wiata turystyczna, a także spore miejsce na ognisko. Warto zatem przygotować się na rodzinny piknik. 

Wyobraźcie sobie, że wieża ma już ponad 100 lat. Została wybudowana w 1913 roku z inicjatywy Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego, a jej patronem został feldmarszałek Helmut Karl von Moltke. Kim on był? Pruskim generałem. Możecie zobaczyć jego podobiznę, spoglądając na płaskorzeźbę, która znajduje się nad wejściem do wieży. Kiedyś niedaleko wieży stało schronisko turystyczne “Lucasbaude”, którego resztki fundamentów możecie razem z dzieciakami, spróbować odszukać. 

CO WIDAĆ Z WIEŻY?

Z wieży oczywiście najlepiej widać okolice Nowej Rudy, pobliskie wioski, lasy, pola i łąki. Od razu dostrzeżesz kamieniołom oraz maszt telekomunikacyjny i jeszcze jedną wieżę widokową na Górze Świętej Anny. Dodatkowo będziecie podziwiać Góry Sowie i Góry Stołowe. Nieco dalej widoczne są Góry Kamienne oraz Karkonosze ze Śnieżką. Natomiast w przeciwnym kierunku dostrzeżecie Góry Bardzkie i Masyw Śnieżnika. 

PĘTLA SPACEROWA:

Aby zrobić malutką pętlę, niezależnie czy zatrzymaliście się pod Sanktuarium, czy kawałek bliżej, wystarczy, że po zejściu z wieży widokowej pójdziecie dalej prosto, a nie zawrócicie w stronę auta. Bardzo polecamy to rozwiązanie, bo dzięki temu chociaż trochę przedłużycie rodzinny spacer a wędrówka przez pola, łąki i lasy jest bardzo przyjemna.  

PROPOZYCJA DŁUŻSZEJ WYCIECZKI:

Wieżę widokową na Górze Wszystkich Świętych i więżę na Górze Świętej Anny w Nowej Rudzie łączy przyjemny szlak, który pozwala na zdobycie ich jednego dnia. Wycieczka nie jest trudna, a do przejścia jest troszkę ponad 4,5 km w jedną stronę. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie również zdobycie obu punktów widokowych na rowerze. Z Góry Wszystkich Świętych na Górę Świętej Anny dostaniesz się, podążając zielonym szlakiem. Z dzieciakami oczywiście na taką wyprawę najlepiej zaplanować cały dzień a minimum 2-3 h.

SANKTUARIUM:

Będąc na Górze Wszystkich Świętych, warto wstąpić, choć na chwilkę do barokowego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Ziemi Noworudzkiej. Został wzniesiony przez wiernych za ocalenie przed epidemią dżumy. Kościół został zbudowany w miejscu krzyża, który w 2002 roku został wyniesiony do rangi Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Ziemi Noworudzkiej. Obok świątyni wybudowano także ołtarz polowy.

CO WARTO WIEDZIEĆ:

💶 Wstęp na wieżę jest bezpłatny
🚗 Z parkingu na wieże traficie po 10 minutach
⛰️ Wysokość Góry Wszystkich Świętych wynosi 647 m n.p.m
⛪️ Poniżej znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej
🥾 Przez Górę Wszystkich Świętych prowadzi szlak im. profesora Josepha Wittiga

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment