fbpx

🍃 CO ZOBACZYĆ W DUSZNIKACH-ZDROJU?

Agnieszka Majewska
10 Min Czytania
fot. ©ahojprzygodo.com | Park Zdrojowy, Duszniki-Zdrój 2024

Spokojne UZDROWISKO dla całej rodziny

AHOJ! Duszniki-Zdrój to prawdziwa perełka na mapie polskich uzdrowisk, idealna na rodzinny weekend, ferie zimowe i wakacje. Miasto położone w południowo-zachodniej Polsce, na Ziemi Kłodzkiej, znane jest przede wszystkim jako uzdrowisko z bogatą tradycją leczniczą, sięgającą XVII wieku. Tutejsze wody mineralne są wykorzystywane do leczenia schorzeń układu oddechowego, krążenia oraz chorób reumatycznych. Malowniczo położone wśród gór i lasów Duszniki-Zdrój oferują mnóstwo atrakcji dla całej rodziny. Niedaleko znajduje się jedna z największych stacji narciarskich w Polsce. Zieleniec to dzielnica Dusznik-Zdroju, położona na wysokości około 950 metrów n.p.m. Panuje tam specyficzny mikroklimat, a śnieg utrzymuje się naprawdę bardzo długo. Bez względu na wiek i umiejętności, każdy członek rodziny znajdzie tam coś dla siebie – od łagodnych stoków dla początkujących, po bardziej wymagające trasy dla zaawansowanych narciarzy.

Zapraszam do dalszej części wpisu, w którym przedstawię i opiszę wszystkie atrakcje turystyczne, które warto wziąć pod uwagę, aby miło spędzić czas z rodziną.

🌳 Park Zdrojowy

Park Zdrojowy w Dusznikach-Zdroju jest wpisany do rejestru zabytków i stanowi centralną część uzdrowiska. Park ma bogatą historię sięgającą XVIII wieku, a jego obecny układ to efekt licznych ulepszeń i remontów.

Warto odwiedzić ten park ze względu na wyjątkową roślinność, liczne gatunki drzew liściastych i iglastych, kolorowe kwietniki, pomniki przyrody, takie jak wiekowe lipy i buki oraz ogród fenologiczny, gdzie rośliny podzielone są na cztery pory roku.

Atrakcje, które przyciągają rodziny z dziećmi, to kolorowa fontanna, pomnik i Dworek Chopina, liczne kawiarnie i restauracje, oraz Teatr Zdrojowy. Park jest fajnym miejscem na spacery, pikniki i odpoczynek na łonie natury, a pijalnia wód mineralnych oferuje możliwość spróbowania leczniczych wód. Zdradzę Wam, że już niebawem, będzie otwarty nowy plac zabaw, który zrobi ogromne wrażenie na waszych dzieciach.

💧 Pijalnia Wód Mineralnych

Pijalnia Wód Mineralnych to główna atrakcja Parku Zdrojowego. Zbudowana w pierwszej połowie XIX wieku, przyciąga zarówno turystów, jak i kuracjuszy dzięki swojej bogatej ofercie leczniczych wód mineralnych. W przestronnym wnętrzu pijalni można nie tylko napić się zdrowych wód mineralnych takich jak Pieniawa Chopin i Jan Kazimierz, ale również odwiedzić sklepy z pamiątkami oraz artykułami zdrowotnymi. W budynku pijalni mieści się także sala koncertowa z okazałym fortepianem. Na terenie Dusznik-Zdroju znajduje się kilka innych źródeł, a w bezpośrednim sąsiedztwie pijalni źródełko „Pieniawa Chopina” o temperaturze 18 stopni.

📌 Rynek

Rynek w Dusznikach-Zdroju to malownicze miejsce z zabytkową architekturą i kameralną atmosferą. Kamienice w stylu barokowym i renesansowym oraz zabytkowy ratusz dodają mu wyjątkowego uroku. Kamienica pod numerem 1, znana jako Kamienica Królewska, była niegdyś zajazdem „Pod Czarnym Niedźwiedziem” i gościła króla Jana Kazimierza. 

Na rynku znajduje się wiele kawiarenek i restauracji, które oferują lokalne przysmaki. Latem rynek ożywa dzięki licznym imprezom i koncertom. Charakterystyczny pręgierz z kajdankami – replika oryginalnego, jaki znajdował się kiedyś w tym miejscu oraz figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, którą wzniesiono w podziękowaniu za uchronienie mieszkańców Dusznik-Zdrój przed zarazą, to dodatkowe atrakcje. W pobliżu znajduje się także barokowy kościół św. Piotra i Pawła ze słynną amboną w kształcie otwartej paszczy wieloryba.

🗞️ Muzeum Papiernictwa

Młyn Papierniczy w Dusznikach-Zdroju jest uznawany za najpiękniejszy w Europie, a pierwsze wzmianki na jego temat pajawiły się już przed rokiem 1562. Został wybudowany w formie dworu i bogato ozdobiony. Dusznicki papier słynął z wyjątkowej trwałości. Używał go nawet Fryderyk Chopin! Dziś w młynie mieści się Muzeum Papiernictwa, w którym zobaczysz dawne urządzenia papiernicze oraz przyrządy do badania właściwości papieru.

To właśnie tam dowiesz się, kto i kiedy wynalazł papier, z czego jest wytwarzany, poznasz etapy produkcji oraz obejrzysz pokaz czerpania papieru, który opiera się na średniowiecznych technikach. Największą atrakcją muzeum są warsztaty. Podczas nich samodzielnie wykonasz kolorowe kartki z dodatkiem roślin. Papiernia do dziś wytwarza papier: czerpany, ze znakiem wodnym oraz artystyczny. Jest największym w Polsce ich producentem. Tradycja czerpania papieru w Dusznikach-Zdroju trwa od ponad 500 lat.

⛪️ Kościół św. Anny w Zieleńcu

Ten kościółek zachwyci każdego! Choć wygląda niczym z austriackich pocztówek, położony jest w samym sercu Zieleńca.  Został wybudowany ponad 120 lat temu. Jest najwyżej położoną świątynia w całych Sudetach i prawdopodobnie jedyną taką budowlą, zlokalizowaną bezpośrednio na stoku narciarskim.

Wyobraźcie sobie tylko, jak bajecznie musi wyglądać zimową porą. Jak uda Wam się zajrzeć do środka, zwróćcie uwagę na barokowe ołtarze, obrazy, ambonę, chrzcielnicę oraz jej pokrywę datowaną na 1790 rok.

🗼 Wieża widokowa na Orlicy

Z Zieleńca dotrzesz na nią w około 50 minut. Trasa jest łatwa, prowadzi drogą szutrową, więc nawet zimą jest to świetna propozycja na wycieczkę. Naprawdę warto się wybrać, bo widoki są niesamowite! Przy sprzyjających warunkach zobaczysz nawet Karkonosze oraz oddaloną o ponad 60 kilometrów Śnieżkę.

Wieża ma trzy tarasy, ale to z głównej platformy widokowej roztacza się najpiękniejsza panorama. Pod wieżę można wjechać rowerem, zarówno od polskiej, jak i czeskiej strony. Tuż obok niej rozpoczyna się jedna z dusznickich pętli single tracków, którymi można zjechać aż do centrum Dusznik-Zdroju. Zimą miłośnicy nart biegowych mogą dotrzeć do wieży trasami od Kamienia Rubartscha i ruszyć dalej w kierunku Masarykovej Chaty.

🌾 Rezerwat Przyrody Torfowisko pod Zieleńcem

Wyobraźcie sobie, że te bagna mają aż 8 metrów głębokości! Powstały około 8000 lat temu i składają się z dwóch mis – „Topielisko” i „Czarne Bagno”. Już same nazwy wskazują, dlaczego nie warto schodzić z kładek. Z parkingu dotrzesz tam zielonym szlakiem w zaledwie 30 minut. Niezależnie od pory roku, zawsze warto wybrać się tam na spacer. My jednak szczególnie polecamy jesień, gdy trawy przebarwiają się na piękny, rudy kolor.

Warto pamiętać, że torfowisko to po prostu bagno i może Cię wciągnąć, a przynajmniej nieźle przemoczyć i wystraszyć. Porównywane jest do syberyjskiej tajgi i leży na terenie zlewiska dwóch mórz: Morza Bałtyckiego i Morza Północnego. Woda wypływająca z terenu torfowiska ma ciemnoczerwony kolor, na co wpływ ma obecność kwasów humusowych – pH wody wynosi 3,8-4,0.

🏰 Zamek Homole

Zamek Homole znajduje się w malowniczej okolicy, na wzgórzu Gomoła, na wysokości 733 m n.p.m., niedaleko Dusznik-Zdroju i Lewina Kłodzkiego. Został zbudowany w XIV wieku i pełnił ważną rolę obronną na szlaku bursztynowym, łączącym Śląsk z Czechami. Przez wieki zmieniał właścicieli, w tym słynnych husytów, którzy uczynili go swoją główną siedzibą na Ziemi Kłodzkiej. Od 1560 r. zamek stał opuszczony, powoli popadając w ruinę.

Dziś przyciąga miłośników historii i przyrody. Aby na niego dotrzeć, należy pokonać Bukowy Stawek, nad którego wodami poprowadzono drewnianą kładkę. Rośnie tam pełnik europejski, który nazywany jest różą kłodzką i uznawany jest za symbol tego obszaru. Co ważne, roślina ta jest pod ścisłą ochroną! Warto zwrócić też uwagę na pozostałości murów obronnych oraz wieży, które wciąż dumnie górują nad okolicą. 

🌁 Wiadukt w Lewinie Kłodzkim

To jeden z najbardziej imponujących zabytków techniki kolejowej w Polsce. Majestatyczny wiadukt, wybudowany w latach 1903-1905 przez włoskich inżynierów, przecina Dolinę Bystrej i drogę krajową nr 8. Jego długość to aż 120 metrów, a wysokość sięga 27 metrów!

Wiadukt jest nie tylko funkcjonalny, ale również niezwykle fotogeniczny. Jego klasyczna, kamienna konstrukcja z sześcioma przęsłami i łukami przypomina włoskie akwedukty, co czyni go świetnym miejscem na sesje zdjęciowe, szczególnie te z drona.

Co więcej, ten niezwykły zabytek pojawił się w wielu polskich filmach oraz w grze komputerowej Euro Truck Simulator 2. Możesz go zobaczyć z perspektywy pociągu, ponieważ od grudnia 2013 roku wznowiono połączenia kolejowe z Kłodzka do Kudowy – Zdroju.

Duszniki-Zdrój i Zieleniec to miejsca, gdzie ciekawe muzea, klimatyczne miejscówki, natura i aktywny wypoczynek idą w parze, tworząc fantastyczne warunki do spędzenia niezapomnianych chwil z najbliższymi. My na pewno tam wrócimy, ponieważ nie udało nam się zobaczyć wszystkich atrakcji. Przed nami jeszcze: Schronisko PTTK Pod Muflonem, przejazd Dusznickim Expressem, wizyta w Disc Golf Park oraz zimowe szaleństwo na stokach i letnie na licznych trasach rowerowych Singletrack Glacensis. Już niedługo zostanie ukończony także nowy plac zabaw dla dzieci w Parku Zdrojowym. Już teraz prezentuje się genialnie, a nasi chłopcy nie mogą się doczekać otwarcia. Ogromnie polecamy Dusznik-Zdrój na rodzinny weekend, ferie zimowe i wakacje. Nie będziecie się nudzić! Obiecujemy!

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a Comment