fbpx

ZLATORUDNE MLYNY

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 3 Min Czytania

🗺 Masz W Domu Małego Odkrywce? Chcesz Razem Z Dzieckiem Odnaleźć Skarb?

AHOJ!🇨🇿 Ta przygoda może się spełnić w Zlatorudné Mlýny, malutkiej osadzie położonej w lesie z dala od szumu i zgiełku miasta. ☘️Miejsce w sam raz na upalne dni – bo cienia tam mnóstwo a trasa z Wrocławia to niecałe 2h! I choć dwa odrestaurowane młyny leża poza granicami Polski – w Czechach, wycieczka należy do krótkich, łatwych i przyjemnych. Teren jest idealnie przygotowany na przyjęcie turystów i wycieczek szkolnych. Przy samym wejściu duży, darmowy parking. Następnie przekraczamy malutki mostek i naszym oczom ukazuje się niezwykle zadbane miejsce – skansen „Zlatorudne Mlyny” – średniowieczne miasteczko z trasą krajoznawczą.

👉 Skansen to replika dawnej górniczej wsi. Wybudowany zostały kilka lat temu z myślą o turystach. Na miejscu można zobaczyć pomieszczenia, w których mieszkali i pracowali górnicy, obiekty historyczne jak wejścia do sztolni i dwa drewniane młyny napędzane wodą. 🤸‍♂️Są też atrakcje dla dzieci: wieże widokowe, plac zabaw i lodowaty, górski strumyk, który dla naszych chłopców był najlepszą zabawą. 💦Woda aż wykręcała kości a oni spędzili w nim ładne pół godziny, przechodząc w tę i z powrotem, chlapiąc się i krzycząc – LODÓWKA!😆 Otaczająca przyroda sprzyja spacerom i może nie jest to wycieczka całodniowa, ale bardzo przyjemna.🌿

CO WARTO WIEDZIEĆ:
📌 79376 Zlaté Hory (Ondřejovice).
🚗 Parking bezpłatny.
🎫 Wejście na teren skansenu jest bezpłatne. Jednak, jeśli chcemy spróbować swoich sił w płukaniu złota musimy zapłacić 50 kC (dorośli) lub 30 kC (dzieci). 👨‍👩‍👦‍👦My zrezygnowaliśmy z tej atrakcji, weszliśmy jedynie do młynów i posłuchaliśmy czeskich opowieści o dawnej technice wydobywania złota. Starszy Pan był bardzo miły i miał dużo serca i wyrozumiałości dla dzieci. 🗣Całkiem nieźle także mówił po polsku.
📍 Będąc w tej części Czech warto zobaczyć oddalone o 15 minut Rejvíz. O wycieczcie w to urokliwe miejsce pisaliśmy tutaj!
⏰ Czynne od kwietnia do sierpnia – przez cały tydzień w godzinach 10:00-17:00. We wrześniu i październiku – od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-16:00. W listopadzie – w soboty i niedziele, w godzinach 10:00-15:00.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment