fbpx

ŚCIEŻKA W KORONACH DRZEW KARKONOSZE

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 4 Min Czytania

Spójrzcie Na Przyrodę Z Zupełnie Innej Perspektywy

AHOJ!🌳 Kochacie spacery po lesie? 🦌Mam dla Was coś ekstra! Wybraliśmy się w Karkonosze, do naszych sąsiadów 🇨🇿Czechów by zdobyć kolejną z nietypowych i popularnych konstrukcji – 🐾ŚCIEŻKĘ W KORONACH DRZEW –  Stezka korunami stromů Krkonoše. Wybudowano ją w znanym narciarskim kurorcie Janské Lázně, które leżą około 2,5h od Wrocławia.

🌿Ścieżka to drewniana trasa edukacyjna z kilkoma stacjami: ROZRYWKOWYMI jak gra w memory lub wymyślanie imion dla zwierząt, NAUKOWYMI gdzie poznamy funkcjonowanie ekosystemu, znajdziemy ciekawostki o otaczającej przyrodzie, poznamy gatunki roślin i zwierząt oraz przystankami ADRENALINY gdzie będziemy mogli przejść po linach, szczeblach i innych utrudnieniach zabezpieczeni jedynie siatką. Spokojnie!😃 To tak naprawdę najfajniejszy element konstrukcji! Nie ma się, czego bać, wszystko jest w pełni bezpieczne!

🚶‍♀️🚶‍♂️Ścieżkę poprowadzono w środku lasu, w którym najstarsze drzewa osiągają nawet 150 lat. Pięknie tu pachnie żywicą i cudownie ćwierkają ptaki. Całą rodziną można podziwiać piękno tutejszych lasów – od koron aż po korzenie drzew. Przed wejściem na 45-metrową wieżę czeka nas kolejna niespodzianka. JASKINIA, czyli wybudowana pod ziemią, okrągła i ciemna wystawa poświęcona glebie. Tu można podziwiać system korzeniowy lasu oraz obejrzeć podświetlone zdjęcia przygotowane przez Zarząd Karkonoskiego Parku Narodowego. 🏞Następnie bardzo łagodnie wchodzimy po spiralnej konstrukcji na sam szczyt Ścieżki w Koronach Drzew by podziwiać widok na pobliskie miasteczka, lasy i góry. Tu również znajdują się przystanki z zagadkami i ciekawostkami na temat mieszkańców lasu. Na szczycie natomiast znajdziemy stanowiska widokowe, kolorowe ławki oraz zegar, który po nakręceniu odtwarza śpiew ptaków.🐦

👉To jeszcze nie wszystko! Drogę powrotną można pokonać długą ZJEŻDŻALNIĄ znajdującą się wewnątrz konstrukcji. Atrakcja jest dodatkowo płatna – 50CZK, i ma ograniczenie wzrostu – 120cm. Miko i Mariusz zjechali!😀 Usiedli w specjalnych dywanikach i pomknęli na sam dół! Ponoć było świetnie i bardzo szybko. Miko oczywiście chciał jeszcze raz, ale płaczom Ignasia nie było końca, więc szybko zeszliśmy na 👧🧒LEŚNY PLAC ZABAW usytuowany pod samą Ścieżką w Koronach Drzew. Bardzo spodobał się chłopcom! Wspinaczki, liny, bazy na drzewie, przewrócone konary drzew, piaskownica to wszystko sprawi, że dziecko poczuje się spełnione.

👨‍👩‍👦‍👦Nam się bardzo podobało. Chętnie wrócimy tu jeszcze raz z noclegiem. Okolica to mnóstwo atrakcji do odkrycia zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Już niedługo będzie można ze szczytu Czarnej Góry pomknąć trasą saneczkową, przejechać się kolejką linową „Černohorský Express“ oraz skorzystać z toru saneczkowego w „Relaxpark Pec“ a w sezonie letnim do woli bawić się na ślizgawkach, trampolinach i dmuchańcach. To właśnie tu na wysokości 15m możemy przejechać po linie na drugi brzeg rzeki.

CO WARTO WIDZIEĆ:
🔹Ścieżka jest czynna cały rok, oprócz 24 grudnia.
🔸Łączna długość ścieżki to 2180m. Wysokość 45,5m. Nachylenie trasy to 2-6%, czyli prawie nieodczuwalne, przystosowane zarówno dla rodzin z dziećmi jak i osób niepełnosprawnych.
🔹Godziny otwarcia – ostatni turysta może wejść na ścieżkę godzinę przed zamknięciem. https://www.stezkakrkonose.cz/pl/#godziny-otwarcia
🔸Dzieci do lat 3 wchodzą bezpłatnie. Aktualny cennik znajdziecie pod linkiem – https://www.stezkakrkonose.cz/pl/
🔹Zakaz wejścia ze zwierzętami na teren ścieżki. Na miejscu zorganizowano dla pupili bezpłatne kojce.
🔸Ścieżkę w Koronach Drzew wybudowano przy drodze. Nie sposób ją pominąć.
🔹Do dyspozycji mamy 3 parkingi. Jeden usytuowany pod samą konstrukcją. Opłata za parkowanie w czeskiej walucie.
🔸W kasie biletowej zapłacimy zarówno kartą jak i koronami.
🔹Napisy na stacjach dydaktycznych są w języku czeskim i angielskim. Pobierzcie specjalną aplikację by przeczytać tabliczki po polsku.
🔸Na trasie edukacyjnej rozmieszczono statywy na telefon by móc sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z rodziną.
🔹Na szczycie mocno wieje. Nie zapomnijcie o odpowiednim stroju.
🔸Po wyjściu ze ścieżki przechodzimy przez sklep z pamiątkami i bar szybkiej obsługi (coś w stylu IKEA). My zjedliśmy na miejscu i szału nie było. Najsmaczniejsza była moja kluska parowa z sosem waniliowym, makiem i cynamonem!

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment