fbpx

OBWAŁOWANIA WYSOKIE

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 2 Min Czytania

Malownicza Aleja Twierdzy Nysa

AHOJ! 📌 Moje rodzinne miasto Nysa zyskało nową atrakcję turystyczną! W październiku 2020 roku została otwarta ścieżka spacerowo-turystyczna przez tzw. suchą fosę. Obwałowania Wysokie, które w większości zostały wzniesione dopiero w 2. połowie XIX, rozciągają się od ul.Orląt Lwowskich do ul.Krasickiego. 2️⃣ Dwukilometrowa aleja malowniczo wije się między pięcioma bastionami i czterema kurtynami: bastionem Kapucyńskim, Regulickim, Morawskim i Kaplicznym. Znajdują się tutaj liczne schrony, galerie i kazamaty. 🐞 Dzieci ucieszy sporych rozmiarów hotel dla owadów liczne murki, wzniesienia i tajemnicze, ciemne tunele. Rodziców i dziadków ścieżka edukacyjna, stanowiska do gry w szachy oraz możliwość wejścia do chodników przeciwminowych i korytarzy podziemnych. Wzdłuż alei ustawiono ławki i elementy małej architektury. Zadbano również o nowoczesną toaletę i monitoring. 🌸 Wiosną i latem zakwitnie tu łąka kwietna, która doda kolorytu i uroku fortyfikacjom. 👉 Ścieżką spacerowo-rowerowa dojdziemy do Fortu numer I i II oraz Fortu Prusy.
 

🏰 Twierdza Nysa to jeden z najlepiej zachowanych systemów fortyfikacji. Pozostałości umocnień można ocenić na 50-60% stanu istniejącego. Obiekty twierdzy Nysa zajmują powierzchnię aż 80 ha! Są to budowle, które widzimy nad ziemią. Dodać należy, że w skład Twierdz wchodzą również korytarze podziemne, które w znacznej części są zawalone, zasypane oraz zalane.

CO WARTO WIEDZIEĆ:
📍 Obwałowania Wysokie: Ignacego Krasickiego, Bramy Grodkowskiej, Orląt Lwowskich, Wincentego Karugi, Andrzeja Kmicica, 48-300 Nysa.
🚗 Parking znajduje się tuż przy wejściu do „suchej fosy” na skrzyżowaniu ulic Orląt Lwowskich z Bramą Grodkowską.
💵 Inwestycja kosztowała nieco ponad 3 mln zł.
🚶‍♂️ Ścieżką dojdziemy do Fortu numer I i II oraz Fortu Prusy.
👉 Fortu II dostępny dla zwiedzających w sezonie letnim (kwiecień – pąździernik) po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z informacją turystyczną w Bastionie św. Jadwigi w Nysie. Poniżej zdjęcia trasy biegnącej na Fort II jak i samej fortyfikacji.
 

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment