fbpx

Gwarkowa Perć

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 3 Min Czytania

Jedyne takie miejsce w polskich Sudetach

AHOJ! Dziś kolejny raz odwiedziliśmy Jarnołtówek. Dziadkowie mieszkają w Nysie więc tereny przygraniczne i Głuchołazy są nam dobrze znane. Gwarkowa Perć w zimowym krajobrazie totalnie nas zachwyciła.

Cóż to takiego? 👉🏻 Bardzo efektowne ściany dawnego kamieniołomu łupków fyllitowych. Ściany mają miejscami nawet kilkadziesiąt metrów i co ciekawe można na nie wejść. Na górę poprowadzi Cię 35-sotpniowa, metalowa drabina. Wygląda groźnie ale tak naprawdę jest całkiem przyjemna i nasi chłopcy nie mieli najmniejszego problemu z zejściem i wejściem po tej prawie pionowej konstrukcji.

➡️ Gwarkowa Perć to nieczynne wyrobisko o powierzchni ok. 1.200 m2, znajduje się w zboczu Góry Bukowej. Eksploatację kamieniołomu prowadzono metodą odkrywkową wcinając się w strome zbocza. Kamieniołom otwarto w 1820 roku i z przerwami wykorzystywano do 1939 r. Wydobywano tu łupek fyllitowy, potocznie zwany dachówkowym, wykorzystywany lokalnie do celów budowlanych, m.in. do pokrywania dachów, funadamentowania budowli i wykonywania ogrodzeń. Dziś kamieniołom jest atrakcją turystyczną.

🔵 Idąc niebieskim szlakiem pokonasz prawie 2-metrową skalną grzędę, a następnie pionową metalową drabinę umożliwiającą wejście na stromą kilkunastometrową ścianę skalną.

Najważniejsze walory geologiczne tego miejsca związane są z występującymi tu odsłonięńciami łupków fyllitowych. Na ścianach można zaobserwować przebieg zjawisk tektonicznych. To świetne miejsce do obserwacji przyrody. W skalne ściany malowniczo wrastają korzenie świerka i buka.

CO WARTO WIEDZIEĆ:
📌 Gwarkowa Perć leży w Dolinie Bystrego Potoku, przy niebieskim szlaku pomiędzy Jarnołtówkiem a Pokrzywną.
🚗 Auto pozostaw na parkingu przy Hotelu Ziemowit
🚶‍♂️Najlepiej połączyć wycieczkę ze zdobyciem najwyższego szczytu Opolszczyzny należącego do Korony Gór Polski – Biskupią Kopą.
❄️ Najkrótsza trasa prowadzi z miejscowości Jarnołtówek spod parkingu przy Hotelu Ziemowit – początkowo żółtym, dalej niebieskim szlakiem.
📍Do Gwarkowej Perci można dotrzeć też ze schroniska Pod Biskupią Kopą
➡️ W sąsiedztwie znajduje się stara sztolnia powstała prawdopodobnie po wydobywaniu szlachetnych kruszców i kamieni. Obecnie miejsce schronienia kilku gatunków nietoperzy

kopa-biskupia-opolskie-opolszczyzna-góry-opawskie-szczyt-korona-gór-polski-jarnołtówek
Biskupia Kopa

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment