fbpx

KOPA BISKUPIA

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 4 Min Czytania
fot. ©ahojprzygodo.com, Kopa Biskupia, Góry Opawskie 2021

🗻 Najwyższy szczyt Gór Opawskich

AHOJ! ❄️ Jak Wam minął dzień?
Nam udało się zdobyć pierwszy szczyt 👑 Korony Gór Polski w tym roku – Kopę Biskupią. To najwyższy szczyt w Górach Opawskich, położony 890 m.n.p.m. Na samej górze znajduje się zabytkowa, czeska wieża widokowa, która ma już ponad 120 lat! Niestety w okresie zimowym czynna tylko w weekendy więc nie udało nam się podziwiać widoków z góry. Przy dobrej widoczności sięgają ponoć nawet 210 km w linii prostej. Zobaczyć można m.in Jezioro Nyskie, okolice Prudnika, Wrocław, a nawet Tatry Zachodnie.
📌 Na szczycie, obok wieży znajduje się rozpoczęta budowa schroniska, która mocno szpeci krajobraz. Nie widać też światełka w tunelu, aby została ukończona, gdyż schronisko budowane jest ze środków prywatnych bez wsparcia pobliskich miast. Poniżej Kopy można zatrzymać się w schronisku PTTK „Pod Biskupią Kopą” gdzie udostępniono specjalną salę ochrony dla turystów w górach.

🚶‍♂️🚶‍♀️ W trasę wyruszyliśmy z parkingu niedaleko ośrodka wypoczynkowego „Ziemowit”. Czas przejścia żółtego szlaku to około 2 h w jedną stronę. Nam wejście zajęło 1:40 w śniegu, spokojnym krokiem, bez dzieciaków. Podejście pod Schronisko PTTK jest dość strome i utrzymuje się aż pod wieżę widokową. Nie wiem, czy chłopakom udałoby się pokonać tę trasę razem z nami. Ja się zmęczyłam, upociłam i zatrzymywałam kilkanaście razy, aby złapać oddech. Byliście już na Kopie z dzieciakami w okresie zimowym? Dajcie znać!

 

Jak wejść z dzieckiem na KOPĘ BISKUPIĄ: 

  • 🟡 Najłatwiejszą drogą, polecaną również dla rodzin z dziećmi i dzieciaków jest szlak żółty spod polany przy Ośrodku Wypoczynkowym Ziemowit. Długość w jedną stronę: około 4 km. Przewyższenie: 418 metrów. Czas przejścia około: 2 godziny – w jedną stronę, bez dzieci.
  • 🔴 Dla osób, którym zależy na jak najszybszym dostaniu się  na szczyt, proponujemy wejście od strony wsi Bolkowice. Będziecie poruszać się czerwonym szlakiem, należącym do „Głównego Szlaku Sudeckiego”. Długość trasy w jedną stronę to około 3 km. Przewyższenie: 492 metry. Czas przejścia około: 1:30 – w jedną stronę, bez dzieci.

CO WARTO WIEDZIEĆ:

🗻 Biskupia Kopa – 890 m.n.p.m. To najwyższy szczyt w Górach Opawskich, w województwie opolskim.
📌 Położony niedaleko takich miejscowości jak Jarnołtówek, Pokrzywna i Głuchołazy.
🚗 Auto zostawiamy na polanie niedaleko Ośrodka Wypoczynkowego Ziemowit.
👑 Szczyt należy do Korony Gór Polski 
🟡 Najłatwiejszą drogą na Kopę Biskupią jest szlak żółty. Długość w jedną stronę: około 4 km. Przewyższenie: 418 metrów. Czas przejścia około: 1:50 – 2h – w jedną stronę, bez dzieci.
🚶‍♂️ Podejście pod schronisko PTTK „Pod Biskupią Kopą”  jest dość strome i utrzymuje się aż pod wieżę widokową. Można się tu zatrzymać i wypocząć nawet w dobie koronawirusa, gdzie udostępniono specjalną salę ochrony dla turystów w górach.
🔹 Na górze znajduje się zabytkowa, czeska wieża widokowa, która ma już ponad 120 lat! Wejście na wieżę płatne w koronach czeskich!
🏞  Z wieży podziwiać można m.in. Jezioro Nyskie, okolice Prudnika, Wrocław, a nawet Tatry Zachodnie.
🔸 Na szczycie, obok wieży znajduje się rozpoczęta budowa schroniska, która mocno szpeci krajobraz.  Schronisko budowane jest ze środków prywatnych bez wsparcia pobliskich miast.

Będąc u podnóża Kopy Biskupiej, warto odwiedzić również: Gwarkową Perć oraz Piekiełko, do którego udało nam się dotrzeć w Sylwestra! To dawny kamieniołom  łupka meta – pyłowcowo – iłowcowego  dawniej wykorzystywanego do produkcji dachówek i okładania ścian budynków mieszkalnych. Nazwę swoją zawdzięcza legendzie, według której na dnie głębokiego wyrobiska znajdowały się mityczne wrota do piekieł. Na zakończenie mikrowyprawy podjechaliśmy zobaczyć zaporę na Złotym Potoku zlokalizowaną w Jarnołtówku. 

Jeśli spodobał Ci się nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner, Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą stronę na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment