fbpx

JAGODNA

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 4 Min Read

🗻 Szczyt W Górach Bystrzyckich

AHOJ! 💪 Kolejny szczyt do Korony Gór Polski zdobyty! Jagodna to góra, która posiada dwa wierzchołki – północny o wysokości 985 m n.p.m. i południowy 977,2 m n.p.m. (KGP). Zdobycie szczytu nie jest wybitnym wyczynem. 🔵 Poruszamy się niebieskim szlakiem, wzdłuż drogi dla narciarstwa biegowego. Podążając prawą stroną, uważamy, aby nie zniszczyć toru. Droga się dłuży, wiele osób zawraca, choć szlak nie jest wymagający. Przez około 4 km krajobraz praktycznie się nie zmienia, idziemy pośród tak samo wyglądających drzew, widoków praktycznie brak, jak również krętych ścieżek, wąskich tajemniczych przejść i drzew nad głowami.

🚶‍♂️ Cała trasa to prosta, szeroka droga, która niewiele się różni od zwykłej ścieżki w parku miejskim. Nawet zaśnieżona droga nie powinna nikomu sprawić problemu, ponieważ w sezonie zimowym jest ratrakowana. Spodoba się zarówno osobom starszym, rodzinom z dziećmi, maluszkom w nosidełku, jak również rowerzystom, którzy chcą aktywnie spędzić czas zimową porą.

Co znajduje się na szczycie:

Na szczycie znajduje się wieża widokowa, która powstała w ramach projektu „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy”. Oficjalne otwarcie wieży nastąpiło 8 września 2020r.  Wieża wznosi się na wysokość 23 metrów i stanowi doskonały punkt widokowy na okoliczne pasma górskie, w tym bezpośrednio na panoramę Masywu Śnieżnika i Gór Orlickich. Na 19 metrze znajduje się platforma widokowa, na którą poprowadzą was wąskie, spiralne schody, mijając po drodze trzy pomosty spoczynkowe. Wejście na gondolę po ażurowych schodach może przysporzyć kłopotu niejednej osobie dorosłej.

CO WARTO WIEDZIEĆ:

📌 Jagodna 977,2 m n.p.m
🗻 Szczyt zaliczany do Korony Gór Polski.
🚗 Auto parkujemy w pobliżu Schroniska Jagodna w miejscowości Spalona.
🔵 Na szczyt prowadzi nas niebieski szlak. Trasa z dziećmi zajęła nam 3 h 30 minut w dwie strony. W sumie przeszliśmy trochę ponad 8,5 km. Przewyższenie: 221 m.
⛷ Niebieski szlak prowadzi nas drogą narciarstwa biegowego.
🔸 Po drodze należy poruszać się prawą stroną oraz nie niszczyć toru.
🛷 Choć trasa jest idealna dla saneczkarzy, ze względu na bezpieczeństwo i niszczenie toru obowiązuje zakaz wjazdu na szlak sankami.
🔹 Na szczycie znajduje się wieża widokowa z gondolą widokową na wysokości 19 m.
🔸 To nie pierwsza wieża na szczycie.  Niegdyś Kłodzkie Towarzystwo Górskie postawiło na Jagodnej 17-metrową, drewnianą wieżę, którą rozebrano przed II wojną światową na rzecz wieży geodezyjnej wyburzonej w latach 60. XX w.
🔹 Wieża widokowa na Jagodnej powstała w ramach projektu „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy”. Całość obejmuje 11 obiektów, z czego 7 po polskiej stronie i 4 po czeskiej stronie granicy.
🔸 Na szczycie znajdziecie również wiatę piknikową, tablice informacyjne i miejsce na rozpalenie ogniska.
🔹 Najwyższym szczytem Gór Bystrzyckich jest sąsiednia Sasanka zwana również Jagodną Północną 985 m n.p.m.
🔸 Pieczątkę możecie przybić w schronisku.
🔵 Najszybszą drogą powrotną jest również niebieski szlak, który doprowadzi was pod schronisko.
🏠 Schronisko PTTK Jagodna jest miejscem polecanym ze względu na pyszne jedzenie. Oferuje również nocleg a za jej magiczną odsłonę – cudne ulotki i grafiki na stronie – odpowiedzialna jest moja koleżanka ze studiów Matylda Konecka. Koniecznie zajrzyjcie na jej profil!
🔸 Obok schroniska przebiega 42 km Autostrada Sudecka oddana do użytku w 1938 r.

Jeśli spodobał Ci się nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner, Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą stronę na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na naszym kanale YOU TUBE.

Share This Article
Leave a comment