fbpx

RUDAWIEC

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 6 Min Czytania

👑 KORONA GÓR POLSKI / Góry Bialskie

AHOJ! Udało się! Nasza pierwsza, zimowa, górska wycieczka w tym roku, zakończyła się sukcesem. 🎉 15 szczyt z 28 wchodzących w skład Korony Gór Polski jest nasz. 💪🏻 Został nam tylko 1 szczyt na Dolnym Śląsku! Mam nadzieję, że uda się go zdobyć jeszcze w ten weekend. Rudawiec zimową porą był strzałem w dziesiątkę. Szczyt jest zalesiony i mało popularny więc spokojnie mogliśmy korzystać z wszystkich uroków zimy. Robić aniołki na śniegu, skakać w zaspy, przeciskać się przez ogromne choinki i w bezpiecznych miejscach zjeżdżać na sankach i ślizgaczach. Jak tam było cudownie cicho… tylko szum wiatru i skrzypienie zmrożonego śniegu pod butami. Choć przeszliśmy 13 km i zrobiliśmy ponad 17 tysięcy kroków, dawno tak nie odpoczęliśmy. Nic więc dziwnego, że z utęsknieniem czekamy na kolejny weekend, by przewietrzyć umysł, wzmocnić ciało i przede wszystkim pobyć ze sobą bez żadnych „przeszkadzaczy” wokół.

🗻 Rudawiec to szczyt o wysokości 1106 m.n.p.m. który leży w Górach Bialskich i reprezentuje to pasmo w Koronie Gór Polski. Jest to jednak 4 co do wysokości szczyt w Górach Bialskich. Dlaczego zatem tam się znalazł? Otóż najwyższy szczyt tego pasma znajduje się po stronie czeskiej, a w Polsce na wyższe od Rudawca szczyty: Postawna (1117 m.n.p.m.) oraz Brusek (1115 m n.p.m.) nie prowadzi żaden oficjalny szlak.

PARKING: Bezpłatny parking znajduje się na końcu wsi Bielice, naprzeciwko budynku Lasów Państwowych i tam mimo znaku zakazu wjazdu, który jest samowolką  mieszkańców należy zaparkować. Jeżeli zabraknie miejsc to cofnijcie się do sporego parkingu przy 🚌 przystanku autobusowym.❗️UWAGA Zimą gdy spadnie śnieg (oficjalnie XII-III), jedziecie dalej w las (za budynkiem Nadleśnictwa) aż do ogromnego parkingu dla narciarzy biegowych. Skrócicie sobie wycieczkę o jakieś 30 minut!

JAKI SZLAK WYBRAĆ? Najszybszy szlak na Rudawiec biegnie z Bielic. To wieś położona jakby ,,na końcu świata”. Nie liczcie tu na schronisko ani nawet mały sklepik. To dość prosta trasa (ok. 5 km i niecałe 415 metrów przewyższenia), którą według map powinieneś pokonać w 3h (w obie strony). Nam z parkingu przy przystanku autobusowym wycieczka zajęła w zimie 5h!

JAK WYGLĄDA SZLAK: Z parkingu kieruj się w stronę lasu 🟢 zielonym szlakiem. Pierwszy odcinek to płaska, szutrowa droga przez las, wzdłuż strumyka. Dopiero później szlak odbija w prawo i zaczyna stromo wznosić się ku górze. To najtrudniejszy moment i zapewne da wam mocno w kość. Od tego momentu aż do wypłaszczenia przed samym szczytem trasa prowadzi gęstym lasem, ale zimową porą spacer zalesionym szlakiem to przyjemność nawet mimo braku widoków. 🌲 Kiedyś te lasy były w posiadaniu Marianny Orańskiej dziś chronione są jako Rezerwat przyrody „Puszcza Śnieżnej Białki”. ⛷️ W zimie szerokie i płaskie odcinki to raj dla narciarzy biegowych, uważaj na nich i nie zadeptuj im tras. Ostatni „wspólny” kawałek będzie przed samym szczytem. Będziesz musiał od niego odbić w prawo i kierować się ścieżką poprowadzoną wzdłuż granicy polsko-czeskiej. W lecie jest tu mnóstwo jagód a w zimie dość spore zaspy, w które wpadaliśmy aż po pas!

🗻 Rudawiec jest szczytem zalesionym, nie będziesz podziwiać pięknych widoków. Znajduje się na nim jedynie skrzynka z pieczątką oraz tabliczka, ale @hasającezające donoszą, że dosłownie 80 metrów, po prawej stronie znajdziecie punkt widokowy. 😊 Nam ziąb i Ignaś nie pozwoliły tam dotrzeć. 

PĘTLA: @polskapogodzinach proponuje zejście do Bielic podążając cały czas ,,do przodu” 🟢 szlakiem zielonym. Jest to opcja dłuższa! Kilkaset metrów przed Rudymi Krzyżami skręcić w prawo w 🔴 szlak czerwony oznaczony jako szlak narciarstwa biegowego, dzięki któremu dotrzecie do trasy technicznej. Z tamtąd już kawałek do trasy, biegnącej wzdłuż strumienia, która doprowadzi cię z powrotem do Bielic.

MORSOWANIE: Przy szlaku na Rudawiec, zaraz za ogromnym parkingiem dla narciarzy biegowych znajdziecie miejsce przeznaczone do morsowania. Jest tam małe oczko wodne utworzone na strumyku z drewnianą poręczą ułatwiającą zejście i logo grupy działającej na Facebooku 🐻‍❄️ „Niedźwiedzie Polarne”

👑 KORONA GÓR POLSKI: Wielu turytów łączy wejście na Rudawiec z wycieczką na Kowadło tym samym zdobywając za jednym zamachem 2 szczyty do Korony Gór Polski. Najlepiej wejść na Kowadło lub Rudawiec, a potem zejść tym samym szlakiem i rozpocząć trasę na kolejny szczyt z tego samego rozdroża przy budynku Lasów Państwowych w Bielicach.

CO WARTO WIEDZIEĆ:
📌 Start w Bielicach na Dolnym Śląsku, niedaleko Stronia Śląskiego
🚗 Ogromny parking leśny, otwarty do końca marca dla narciarzy biegowych, skraca dystans o jakieś 1,5 km
🔵🟢 Poruszaliśmy się początkowo niebieskim szlakiem połączonym z trasą dla narciarzy biegowych, a następnie zielonym. Bliżej szczytu, krótki odcinek również łączy się ze szlakiem narciarskim.
Czas: 5h – wchodziliśmy 3h, schodziliśmy 2h
👉🏻 Dystans – około 11 km
🏔 Przewyższenie: Około 430m
🥾 Ilość kroków: ponad 17 tysięcy

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment