fbpx

KAPLICA ŚWIĘTEJ ANNY NA GRABOWCU

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 4 Min Czytania
kaplica św. Anny, Karpacz

❄️ Sezon rozpoczęty!

AHOJ! ❄️ Zabieramy Was na wycieczkę do Kaplicy Świętej Anny. Będziemy spacerować porośniętym lasem zboczem Grabowca, napijemy się wody z Dobrego Źródła, które swe zdrowotne właściwości zawdzięcza obecności promieniotwórczego radonu, będziemy podziwiać widok na fragment Kotliny Jeleniogórskiej oraz Pogórza Karkonoszy, usiądziemy na dawnych krzesełkach wyciągu Zbyszek, zobaczymy pomnik przyrody, który ma ponad 660 lat, odpoczniemy w karczmie przy domku myśliwskim i spróbujemy okrążyć 7 razy kapliczkę, by według legendy mieć wieczne szczęście w miłości.

👉 Czy to nie brzmi jak świetna rodzinna wycieczka? Ruszamy!

📌 Kaplica Św. Anny w Sosnówce: Kaplica położona jest na Grabowcu, który wznosi się na wysokość 784 m n.p.m. Została zbudowana w miejscu Dobrego Źródła zwanego także Źródłem Miłości lub Świętym Źródłem. W XIII wieku stała tu drewniana budowla. Obecny budynek na planie elipsy wybudowano na początku XVIII wieku. W środku zobaczysz obraz świętej Anny z Jezusem, Marią oraz Józefem, oraz figurę świętego Wawrzyńca przeniesioną tutaj w 1812 roku z kaplicy na Śnieżce. 

🚗 PARKING: Jeżeli chcesz podjechać autem na sam szczyt, to parking znajdziesz przy budynku Nadleśnictwo Śnieżka i Dom wczasowy Lubuszanin. Stąd już kilka metrów 🟡 żółtym lub 🔵 niebieskim szlakiem będzie cię dzielić od kaplicy. 

👉 JAKI SZLAK WYBRAĆ? 
Do kaplicy można dojść szlakami pieszymi od strony Karpacza, Miłkowa, Sosnówki oraz Przesieki. My wyruszyliśmy 🔴 czerwonym szlakiem z ul. Myśliwskiej, ponieważ mieszkaliśmy tuż obok w Sun&Snow Karpatia w Karpaczu. Wędrując z dziećmi powinieneś dotrzeć na miejsce po około 2h.

Szlak można podzielić na 3 części. Pierwsza jest bardzo łagodna, biegli wzdłuż strumyka, hoteli i pensjonatów, ale z dala od jezdni. Po dojściu do rzeki i jej przeskoczeniu (w zimie nie było tam kładki) zacznie się najtrudniejszy odcinek, stromy i leśny. Po chwili będziesz mógł podążać nierównym, kamienistym wąwozem lub płaskom ścieżką przez las.

Gdy już wdrapiesz się na najwyższy punkt, czeka cię miła wędrówka, szeroką ścieżką przez las. Z czasem pojawią się skały a kawałek za nimi polana i budynki domu wypoczynkowego Lubuszanin. Przy nim należy odbić w prawo w 🟡 żółty szlak (wąski po zboczu góry), lub zejść kawałek niżej i również odbić w prawo, ale w 🔵 niebieski szlak dojazdowy. 

Przy kaplicy znajdziesz gospodę „Przy Dobrym Źródle”, domek myśliwski do wynajęcia, stoły i ławy, taras widokowy z panoramą na fragment Kotliny Jeleniogórskiej oraz Pogórza Karkonoszy, dawne krzesełka z wyciągu Zbyszek oraz pomnik przyrody klon jawor, który ma około 660 lat!

💦 Poniżej kaplicy znajdziesz Dobre Źródło, ale tak naprawdę woda wybija na powierzchnię pod kaplicą, a dokładnie pod ołtarzem.  Zdrowotne właściwości zawdzięcza obecności promieniotwórczego radonu. Na płytach wyryto niemieckie napisy, które przypominają o tym, że już w roku 1212 istniało tu lecznicze źródło, zaś w 1920 roku odnowił je hrabia Schaffgotsch z pobliskich Cieplic.

✍️ Legenda głosi, że kto nabierze cudownej wody w usta i 7x okrąży kapliczkę, nie połykając ani kropli ten zazna szczęścia w miłości. Inna opowiada o rycerzu, który tropiąc rannego jelenia, dotarł na Grabowiec. Tam zobaczył, jak wcześniej umierające zwierzę po napiciu się wody ze źródła wyzdrowiało. 

W POBLIŻU: gorskiewyrypy.pl informują, że kawałek dalej przy kaplicy znajduje się  formacja skalna Patelnia, czyli jeden z polskich czakramów – „miejsc mocy”, w których stwierdzono zwiększone promieniowanie kosmiczne. To tu spotykały się czarownice, które latały na miotłach nad Grabowcem. One również doceniały cudowną moc wody z Dobrego Źródła.

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment