Świetny punkt widokowy na Karkonosze i Karpacz
AHOJ! Chodźcie z nami na skocznię narciarską 🦅 Orlinek w Karpaczu. Ma 54 metry wysokości, co czyni ją jedną z najwyższych wież widokowych w Polsce! 🇵🇱 Przez cały rok można z niej podziwiać panoramę na Karkonosze. A ta robi wrażenie! Warto wspiąć się na sam szczyt, chociaż nie jest to łatwe zadanie. Jestem pewna, że nie jedna osoba zawróci.
Orlinek to jeden z najbardziej spektakularnych punktów widokowych, na jakim byliśmy. Serce waliło nam jak dzwon, pokonując kolejne stopnie metalowej ażurowej konstrukcji. I nie tylko tam było ekstremalnie. Taras widokowy przy windzie również wprawił nas w osłupienie. Gdy na chwilę się zatrzymaliśmy, czuć było jak cała skocznia leciutko się kołysze… 🙈 Sama nie wiem, może to nasza wyobraźnia już tak mocno działała.
Jedno jest pewne, warto stanąć w miejscu, gdzie skoczkowie walczyli o podium i wieczną chwałę. To właśnie tam Adam Małysz podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Skokach Narciarskich ustanowił rekord skoczni, lecąc na odległość 94,5 m. To wynik, który ustanowił w 2004 roku i nikt go już nie pobije. 🙂 Był to nie lada wyczyn, gdyż punk konstrukcyjny przypada na lekko ponad 80 m!
Zwiedzając skocznie, można także zejść niżej, na tarasy dla sędziów i na sam dół skoczni, by podziwiać ją z innej perspektywy. Fajne miejsce. Nam się podobało. Byłoby cudownie, jakby pojawiały się dodatkowe elementy jak informacje o skoczkach lub ciekawostki z życia skoczni, bo takich smaczków troszkę tam brakuje. Czasem wystarczy tak mało. Ułożone obok siebie narty, czyli płotek przy parkingu tworzy świetny klimat i na pewno przez wielu zostanie zapamiętany. Marzy nam się, aby znalazły się fundusze na renowację i organizację kolejnych Mistrzostw Polski, a nawet Europy w Karpaczu. Jakie by to były emocje!
KILKA SŁÓW O HISTORII SKOCZNI:
1912 roku – powstaje pierwsza skocznia narciarska w Karpaczu i otrzymała nazwę Schneekoppenschanze; jej ostatni rekord ustanowił Niemiec Karl-Heinz Breiter w 1938 roku, osiągając 45,5 metra.
Po 1945 roku – pod kierownictwem Stanisława Marusarza została zbudowana nowa skocznia, której nazwa „Orlinek” odwoływała się do istniejącej w Karpaczu w latach 1945-1946 Szkoły Orląt. Obiekt ten istniał do roku 1962, kiedy to wieża najazdowa zawaliła się wskutek wichury.
1978 rok – odbudowa skoczni i zbudowanie zupełnie nowego najazdu o metalowej konstrukcji z punktem konstrukcyjnym na 73. metrze.
2000 rok – modernizacja Orlinka w związku z zaplanowanymi na kolejny rok mistrzostwami świata juniorów w narciarstwie klasycznym. Skocznia została powiększona (punkt „K” 85 m), ponadto zamontowana została winda dla zawodników i nowe stanowiska dla sędziów.
2004 rok – na Orlinku odbywają się mistrzostwa Polski w skokach narciarskich, podczas których Adam Małysz uzyskał rekordową odległość – 94,5 metra.
CO WARTO WIEDZIEĆ:
📌 Skocznia Orlinek, ul. Olimpijska 9, Karpacz
🚗 Parking przy skoczni lub kawałek wyżej
⏰ Otwarta od 10:00-18:00 w okresie zimowym do 16:00
📅 Otwarta od 10:00-18:00 w okresie zimowym do 16:00
⚠️ UWAGA! Skocznia może być zamknięta ze względu na złe warunki atmosferyczne
🎫 Bilety można kupić na miejscu lub przez internet — warto, bo jest taniej
⭐️ Skocznia ma wysokość 54 metrów, co czyni ją jedną z najwyższych wież widokowych w Polsce
🎿 Klub Sportowy Śnieżka Karpacz jako najstarszy klub sportowy w Karpaczu od roku 2019 oficjalnie opiekuje się obiektem sportowym. Dochód ze sprzedaży biletów przeznaczany jest na modernizację i utrzymanie wieży widokowej, ale również na opłacanie niezbędnych treningów, zakup sprzętu sportowego związanego z działalnością klubu
👶 Trzymaj blisko siebie dzieci i uważaj szczególnie podczas wchodzenia na skocznie. Szpary pomiędzy stopniami są dość duże
🐕🦺 Nie polecamy tego miejsca dla psiaków. Ilość ażurowych schodów i kratek będzie bardzo stresująca i niewygodna dla 4 łapek
🛏 Nocując w Karkonoski SPA otrzymasz 30% zniżki na bilet a dzieci do 16 roku życia wejdą na Orlinek za darmo 🙂
Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama.
Polub naszą strone na FACEBOOKU.
Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.