fbpx

BOROWA

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 8 Min Czytania

🔴 Czerwony Szlak na Borową z Wałbrzycha

🗻 Góry Wałbrzyskie nie są może wybitnie wysokie, ale przez swe strome zbocza mogą dać Wam mocno w kość. Zmęczycie się okrutnie, kilkukrotnie zwątpicie w swe możliwości, ale na szczycie poczujecie niesamowitą satysfakcję i radość z osiągniętego celu. Wczorajsza wycieczka na Borową była dla nas prawdziwym wyzwaniem, na szlaku spotkało nas wiele niespodzianek i choć dziś całe ciało przypomina nam o trudach wypraw, to jesteśmy niesamowicie dumni, że udało nam się to osiągnąć razem – całą rodziną.

📌 Borowa to najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich o wysokości 853,3 m n.p.m. Szczyt zaliczany jest do Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich. Mimo że najwyższa w paśmie, nie kwalifikuje się do Korony Gór Polski. Dlaczego? Podczas ustalania Korony pomiarów dokonano ze szczytu wieży na pobliskim Chełmcu, dodając mu tym samym kilka bonusowych metrów. W rzeczywistości jest około 2 metra niższy od Borowej. Dla nas nie miało to większego znaczenia, choć nie ukrywam, mam nadzieję, że błąd zostanie jak najszybciej poprawiony.

WIEŻA WIDOKOWA NA BOROWEJ

👉 Na szczycie znajduje się nowoczesna wieża widokowa i to ona jest odpowiedzialna za wzmożony ruch turystyczny na Borowej. Została wybudowana pod koniec 2017 roku z funduszy Gminy Jedlina-Zdrój, Gminy Wałbrzych i Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu. Nie jest to pierwsza wieża na Borowej. W drugiej połowie XX wieku na szczycie stała drewniana wieża geodezyjna. Nie widomo kiedy została rozebrana. 🔹 Dziś podziwiać możemy stalową, 16,5-metrową, ażurową wieżę, na której szczyt poprowadzi Was 90 schodów w kształcie spirali. Na 16-kątnym tarasie widokowym umieszczono tablice informacyjne, które znacznie ułatwiają rozpoznanie podziwianych szczytów. A jest co oglądać! Twoim oczom ukaże się przepiękna 360 st. panorama! Z wieży widoczne są m.in. Góry Wałbrzyskie, Karkonosze, Góry Suche, Masyw Ślęży i Góry Sowie. Możemy zobaczyć również Wałbrzych i Jedlinę -Zdrój a przy dobrej widoczności ponoć nawet wrocławski Sky Tower.
CO ZNAJDUJE SIĘ NA SZCZYCIE BOROWEJ:
🔹 W 2017 na szczycie wzniesiono 16,5-metrową wieżę widokową, z której rozciąga się 360 st. panorama.
🔹 Do dyspozycji turystów oddano również: drewnianą wiatę turystyczną, ławki, stojaki na rowery, tablice informacyjne oraz miejsce na zorganizowanie ogniska.

KTÓRYM SZLAKIEM WEJŚĆ NA BOROWĄ Z DZIEĆMI:

⚫️ Czarnym szlakiem z Rybnicy Leśnej – Kamionka. Start przy rozejściu się szlaku zielonego z czarnym. Przy szlabanie jest miejsce na 3-4 auta. Czas: 45 min, Dystans: 1,8 km, Przewyższenie: 163 m.
🔴 Czerwonym szlakiem z Wałbrzycha. Start przy zabytkowym wiadukcie przy ulicy Szkolnej. Czas: 1 h 37 min, Dystans: 3,3 km, Przewyższenie: 365 m. Nam pokonanie tego szlaku w jedną stronę, w zimie zajęło prawie 3 h!
🟡🔴 Żółtym z Jedliny-Zdrój do Przełęczy pod Borową. Następnie czerwonym szlakiem aż na szczyt Borowej. Czas: 1 h 36 min w jedną stronę, Dystans: 3,1 km, Przewyższenie: 357 m
❗️ Wędrując z dziećmi, omijajcie szerokim łukiem szlak czarny zwany również „ścieżką przez mękę” – jest on tak stromy, że ciężko złapać równowagę. Na odcinku 600 metrów traci około 200 metrów przewyższenia! Podobnie wygląda odcinek szlaku żółtego biegnący przez Górę Zamkową – bardzo stroma i niebezpieczna.

🔴 CZERWONY SZLAK NA BOROWĄ Z WAŁBRZYCHA

Samochód zostawcie pod zabytkowym wiaduktem z roku 1880, przy ulicy Szkolnej. Długi na ponad 120 metrów i wysoki na 20 metrów zrobi na Was duże wrażenie. Szlak początkowo wiedzie obok starych kamienic i domów mieszkalnych, następnie mija rozległe pola, by po około 15 minutach poprowadzić Was przez las. Droga jest ciekawa, urozmaicona, po kilkunastu minutach pojawią się pierwsze widoki, które zachęcą do dalszej wędrówki. ❗️ Obserwujcie cały czas drogowskazy! Czerwony szlak odbija wąską dróżką w lewo, przy metalowych siatkach. Łatwo tutaj o pomyłkę. Teraz rozpocznie się jeden ze spokojniejszych odcinków na szlaku. Będzie miło i przyjemnie. To właśnie tu macie chwilę, by naładować baterię, bo po ujrzeniu pierwszego kierunkowskazu z napisem „wieża widokowa” nachylenie terenu będzie się zwiększać, by na samej końcówce dać Wam ostro w kość! Bez odpowiedniego sprzetu – raków na butach ciężko będzie utrzymać równowagę i pokonać ostatni odcinek szlaku. Więżę widać dopiero na samiutkim końcu, ale co to jest za widok! Taka radość z ukończenia trasy to bezcenne uczucie.

JAKĄ TRASĘ WYBRAĆ NA POWROCIE?

🔴 Najlepszym rozwiązaniem będzie powrót tym samy czerwonym szlakiem. Jeżeli jednak chcecie zobaczyć na trasie coś nowego, to proponuję wybrać 🟡 szlak żółty wiodący przez Przełęcz Kozią. Łagodnie schodzimy w dół bez żadnych szalonych i stromych nachyleń. Jeżeli w trasę podobnie jak my udaliście się w zimie, to przy 2 budynkach mieszkalnych koniecznie porzućcie pomysł podążania szlakiem żółtym przez Górę Zamkową. Podejście jest bardzo trudne i choć na szczycie znajdziecie 🏰 ruiny średniowiecznego zamku to droga powrotna to istna męka! Tak stromo i niebezpiecznie jeszcze na naszych wycieczkach nie było. Uwierzcie mi, nawet raki na nogach nie pomogły! Większość drogi osuwaliśmy się na pupach, łapiąc się każdego drzewa i rośliny. Cieszę się, że jesteśmy cali i zdrowi, bo choć były to niezapomniane emocje, nie powtórzyłabym tego nigdy!
 
🗻 Zamkowa Góra wznosi się na wysokość 618 m. Zamek został wybudowany jeszcze w XIII wieku. Podczas burzy z roku 1581 zamek spłonął i nigdy nie został odbudowany.

CO WARTO WIEDZIEĆ:

📌 Borowa – najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich o wysokości 853,3 m n.p.m.
🗻 Szczyt zaliczany jest do Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich.
🔹 Nazwę Borowa wprowadzono urzędowo w 1949 roku. Pomimo tego w niektórych publikacjach, mapach i przewodnikach, można się spotkać z nazwą Czarna, Góra Czarna lub Wielka Czarna.
🌲 Borowa leży na terenie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich.
🔴🟡 Polecany szlak dla rodzin z dziećmi: czerwony z Wałbrzycha i żółty z Jedliny-Zdrój.
📍 Na szczycie stoi 16,5-metrowa, nowoczesna wieża widokowa z 360-stopniową panoramą.
🔸 Projekt wieży został 14 września 2018 nagrodzony przez Dolnośląską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa jako najlepszy projekt 2017 roku. Jej twórca Zbigniew Mazij otrzymał tytuł inżyniera roku w kategorii projektant.
💵 Koszt budowy wieży widokowej to ponad milion złotych. Do jej konstrukcji użyto 30 ton stali oraz około 115 ton betonu wylanego jako fundament konstrukcji.
❗️ Wędrując z dziećmi omijajcie szerokim łukiem – szlak czarny zwany również „ścieżką przez mękę” oraz odcinek szlaku żółtego biegnący przez Górę Zamkową. Spokojnie zejdźcie do miasta szeroką, drogą dojazdową.
🔸 Pieczątkę PTTK znajdziecie na tylnej ściance w wiszącej szafce.
👶 Szalki na Borową nie nadają się na wędrówki z wózkiem.

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment