fbpx

TWIERDZA KŁODZKO

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 5 Min Czytania

📌 Fortyfikacje Dolnego Śląska

AHOJ! 👉 Twierdza Kłodzko to jeden z największych obiektów warownych z przełomu XVII i XVIII wieku. Przypominająca kształtem gwiazdę, na przestrzeni lat była wojskową fortyfikacją, więzieniem, nazistowską fabryką, wojskowym magazynem, a nawet 🎥 planem filmowym kultowego serialu Czterej Pancerni i Pies. Twierdza przez lata nasiąknęła setkami opowieści i legend. 🕴 Przewodnik, ubrany w historyczny mundur odkryje przed Wami sekrety Twierdzy i w ciekawy sposób opowie o burzliwej historii tego miejsca. Przejdziecie błyskawiczne szkolenie artyleryjskie przy jednej z armat i zejdziecie do podziemi Twierdzy, gdzie czeka na Was największa atrakcja – ponad kilometrowa trasa chodnikami kontrminowymi. ⛰ Z górujących nad miastem bastionów zobaczycie zarówno Kłodzko jak i najwyższe szczyty pasm górskich otaczających ziemię kłodzką.

ZWIEDZANIE TWIERDZY:
🎫 Po pokonaniu kilkudziesięciu schodów i przejściu przez potężną bramę znajdziecie się przy kasie biletowej. Tu będziecie mieć do wyboru bilety na Twierdzę i Labirynt. Co one oznaczają i co tak naprawdę zobaczycie, decydując się na jedną z opcji? Już tłumaczę!:
 
1️⃣ Trasa przez LABIRYNT: Poprowadzi Was przez unikalne korytarze kontrminowe będące ewenementem na skalę europejską. Przejście nimi to niezapomniane przeżycie! Trasa XVIII wiecznymi korytarzami mierzy kilometr długości i rozciąga się pod Twierdzą. Korytarze wybudowano oczywiście by chronić się przed wrogiem. Niegdyś jedną z metod ataku na Twierdzę było osłabienie bardzo grubych murów za pomocą podkopu. Dzięki korytarzom kontrminowym można było zapobiec atakowi, ryglując taki odcinek korytarza i wysadzając go w powietrze. ❗️ Do podziemnych labiryntów mogą wejść dzieci od 5 roku życia. Przez cały rok panuje tu stała temperatura 6-8°C przygotujcie więc odpowiednią odzież. Korytarze są niskie na około 160 cm, ale są też takie, które mierzą maksymalnie 100 cm (korytarze odwadniające). Trasa dla „krasnoludków” ma zaledwie 15 m, ale i tak nie jest łatwo ją pokonać. Przyjedźcie do Kłodzka i przekonajcie się sami!
 
Fot. Twierdza Kłodzko

2️⃣ Trasa przez TWIERDZĘ: Zwiedzając górną część Twierdzy, zapoznacie się z historią obiektu. Można ją zwiedzać z przewodnikiem lub na własną rękę. Oczywiście pierwsza opcja jest ciekawsza, ale i dłużej trwa. Przewodnicy opowiedzą, jak wyglądało życie żołnierzy w armii pruskiej, zaprezentują jedną z armat i oprowadzą po kazamatach. Z górujących nad miastem bastionów zobaczycie wspaniałą panoramę miasta jak i najwyższe szczyty pasm górskich. Znajdziecie tu wystawę ze scenkami rodzajowymi z życia żołnierzy oraz odkryjecie wejście do podziemnego tunelu, który prowadził do Przedmieścia Ząbkowickiego. 🗺 Z mapką w dłoni zobaczycie kolejno: Bastion Alarmowy z murami grubości 3,5 m!, Bastion Wysoki, Lazaret, czyli szpital przygotowany na przyjmowanie dużej ilości rannych, Bastion Wieżowy z punktem widokowym na miasto i panoramę gór, Słoniczoło Podzamcza wybudowane w celach obronnych, Donjon, czyli centrum dowodzenia, Artylerię i Wielkie Kleszcze pełniące funkcje obronne z pomieszczeniem mieszkalnym i kuchnią.

HISTORIA: Na wzgórzu niegdyś stał drewniany gród, który kolejno przekształcony został na gotycki zamek, a następnie na renesansową siedzibę władcy hrabstwa. Po latach stał się wielką twierdzą, zdolną odeprzeć każdy atak wroga. Fortyfikacja umiejscowiona na wzgórzu ułatwiała jej obroną, ale też utrudniała transport w jej obrębie. W latach 1945-1946 w Twierdzy Kłodzkiej stacjonowała Armia Radziecka, a następnie w 1946 roku zamknięto jej wrota i przekazano obiekt Wojsku Polskiemu. W 1960 roku Twierdza Kłodzko została oficjalnie uznana za zabytek i udostępniona turystom. Aktualnie zwiedzić można zaledwie 10 procent całości!

CO WARTO WIEDZIEĆ:
📍 TWIERDZA KŁODZKO, ul. Grodzisko 1, 57-300 Kłodzko
💻 Strona internetowa kliknij tutaj!
💵 Cennik kliknij tutaj! 
🚗 Zaparkuj przy ulicy Zofii Stryjeńskiej lub na umiejscowionym tuż przy Twierdzy parkingu przy ulicy Czeskiej.
🔸 Twierdze można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem ubranym w historyczny mundur.
⏰ Czas potrzebny na zwiedzenie twierdzy to około 2-3 godziny.
👶 W Twierdzy jest mnóstwo schodów oraz wąskich i niskich przejść. Z wózkiem będzie Wam ciężko się poruszać. Lepszym rozwiązaniem będzie chusta lub nosidło.
🔸 Za dodatkową opłatą (70 zł), można zobaczyć strzał z armaty.
🌕 Po wcześniejszym umówieniu się, możliwe jest nocne zwiedzanie twierdzy i jej podziemi.
🍟 W Twierdzy znajduje się restauracja, sklepik z pamiątkami i wystawa.
🎥 W twierdzy kręcono kilka odcinków Czterech Pancernych i Psa.
 

❗️ Będąc w Kłodzku, koniecznie zobaczcie Podziemną Trasę Turystyczną, Minieuroland, Most gotycki na Młynówce, Kościół Wniebowzięcia NMP oraz Stare Miasto.

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a comment